Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir?

0

Zika virüs hastalığı nedir?

Zika virüsü hastalığı sivrisinekler tarafından taşınan Zika virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Virüs Aedes cinsi sivrisinekler tarafından yayılmaktadır. Cinsel yolla ve kan yoluyla bulaşabileceği de düşünülmektedir. Genellikle hafif seyreden bir hastalıktır, 4-7 gün sürer.

Hastalığın belirti nelerdir?

İlgili Gönderiler

Zika virüs bulaşan her 5 kişiden yaklaşık 1’i hasta olmaktadır. Hastalığın en sık görülen belirtileri aniden başlayan ateş, vücutta döküntü, kusma, gözlerde kızarıklıktır, eklemlerde ağrı, özellikle el ve ayaklardaki küçük eklemlerde şişmeler olabilir. Belirtiler birkaç günden bir haftaya dek sürebilir. Hastaneye yatış çoğunlukla gerekmez.

Teşhis ve Tedavi

Teşhisi zor olan sessiz bir enfeksiyondur. Hastanın kliniği ve kan testleriyle tanı konur. Belli bir tedavisi yoktur. Dinlenme, sıvı alımının çoğaltılması, ateş düşürücü ve ağrı kesiciler önerilir.
Zika virüs, gebelik için tehlike oluşturarak henüz doğmamış bebeklerin beyinlerinde küçülme ve hasara, hatta ölüme neden olabilmektedir. Ancak Zika virüs hastalığı ile mikrosefali arasındaki bağlantının ispatlanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.