Zatürreye Yakalanmamak İçin Yapılması Gerekenler

0

Bir mikrobun başka bir kişiye geçmesi maalesef çok basittir. Toplu taşıma araçlarında yada kapalı ortamlarda bir kişinin hapşırması yada öksürmesi, mikrobun size geçmesine sebep olabilir. Bütün hastalıklarda olduğu gibi bunda da tıptaki gelişmeler sayesinde daha fazla çözüm, tedavi vardır. Fakat bazı durumlarda daha büyük sonuçlara, hatta ölüme bile yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre dünyada senede 4.5 milyon insan zatürre yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu hastalıktan nasıl korunabileceğinizi bu yazımızda belirteceğiz.

Dışarıdaki Tehlikelere Dikkat

Zatürre solunum yoluyla bulaştığı için kapalı ortamlardan uzak durmakta fayda vardır. Fakat bu ortamlara çıkmanız gerekli ise maske kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Uyku Düzenine Dikkat Edin

Günde en az 6 saat, ideal olarak da 8 saat uyuması bağışıklık sistemini güçlü tutmayı sağlar. Alkol yada kafein kullanarak, uyku düzenini bozmamaya dikkat etmelisiniz. Hafta sonları geç saat de uyumak da uyku düzeninize zarar verecektir.

Ellerini Yıkamayı Unutmayın
İlgili Gönderiler

Dışarıda dokunduğunuz yerler, tokalaştığınız insanlar ellerinize mikrop girmesine sebep olur. Sonrasında ellerinizi yıkamalısınız fakat bu hemen elinizi suya tutmak şeklinde değil uzun ve detaylıca olmalıdır. Elin tüm bölgelerini en az 15 saniye sürecek şekilde temizlemek gereklidir. Bu şekilde yapılmazsa mikroplardan kurtulunmaz.

Beslenme Düzenini Koruyun

Sağlıklı besinler tüketerek ve düzenli yemek yiyerek, vücudun bağışıklık sistemini koruruz. Bir sürü besin türü bağışıklığı korumanıza yardımcı olur. Proteinler, baklagiller, sebzeler ve tahılları düzenli yemek önemlidir. Öğünlerini geçiştirmeden düzenli bir şekilde yemelisiniz. Ayrıca besinlerdeki katkı maddeleri vücudun bağışıklığına zarar vermektedir. Besinin dayanıklılığını arttırken sizin dayanıklılığınıza zarar verir.

Aşı Olmayı İhmal Etmeyin

Grip ilerleyerek zatürreye dönüşebilir. Bu yüzden grip aşısı yaptırmak zatürrenin engellenmesine yardımcı olabilir. Sonbaharın sonlarına doğru yaptıracağınız bir grip aşısı sizin zatürre olmanızı engelleyebilir. Ayrıca ömrünüz boyunca 1-2 kere yaptıracağınız pnömokok mikrobuna karşı etkili aşı sayesinde zatürreye karşı tedbir alabilirsiniz. Çünkü pnömokok zatürreye sebep olabilecek en etkili mikroptur.

Soğuk Havaya Dikkat

Soğuk havada atkı kullanarak ağız ve burundan hem giren hem çıkan havanın soğumasını engellemeliyiz. Bunun sebebi soğuk havanın direk olarak solunması, ciğere soğuk hava gitmesine sebebiyet verecektir. Bu soğuk havanın izlediği yol olan burun, boğaz yolundaki kanalların çatlayarak, bozulmasına sebep olur. Bu da enfeksiyon riskini arttırır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.