Take a fresh look at your lifestyle.

Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

0

Saman nezlesi nedir?

Alerjik rinit, saman nezlesi veya alerjiler için kullanılan tıbbi bir terimdir. Vücudunuz çoğu insan için sorun yaratmayan şeylere aşırı tepki gösterdiğinde alerji oluşur. Bunlara alerjen denir. Vücudunuzun alerjenlere aşırı reaksiyonu semptomlara neden olan şeydir. Saman nezlesi belirtileri arasında burun akıntısı ön plandadır.

Alerjik rinitin 2 formu vardır:

Mevsimsel (saman nezlesi): Havadaki polen ve / veya küf sporlarına alerjiden kaynaklanır. Polen, çiçekli bitkilerden gelen ince tozdur. Havada taşınabilir ve kolayca solunur. Semptomlar mevsimseldir ve genellikle ilkbahar, yaz sonu ve sonbaharda ortaya çıkar.
Çok yıllık: Toz akarları, evcil hayvan tüyü veya kepek veya küf gibi diğer alerjenlerin neden olduğu alerjik rinit belirtileri yıl boyunca ortaya çıkar.

Saman nezlesi en yaygın alerji şeklidir. Saman nezlesi belirtileri mevsimseldir. Sizi etkileyen polenler en üst seviyedeyken daha kötü hissedeceksiniz.

Saman nezlesi belirtileri

Belirtileriniz alerjilerinizin şiddetine bağlı olarak değişebilir. Belirtiler şunları içerebilir:

 • Hapşırma.
 • Öksürme.
 • Kaşıntı (çoğunlukla gözler, burun, ağız, boğaz ve cilt).
 • Burun akması.
 • Burun tıkanıklığı.
 • Baş ağrısı.
 • Burun ve yanaklarda basınç.
 • Kulak dolgunluğu.
 • Boğaz ağrısı.
 • Sulu, kırmızı veya şişmiş gözler.
 • Gözlerinin altındaki koyu halkalar.
 • Koku almada sorun.
 • Kurdeşen.

Alerjik rinit, grip ve soğuk algınlığından birkaç hafta daha uzun sürebilir. Ateşe neden olmaz. Saman nezlesinden burun akıntısı ince, sulu ve berraktır. Soğuk algınlığı veya gripten burun akıntısı daha kalın olma eğilimindedir. Kaşıntı (çoğunlukla gözler, burun, ağız, boğaz ve deride) saman nezlesinde soğuk algınlığı ve gripten daha yaygındır. Hapşırma saman nezlesinde daha çok görülür. Şiddetli hapşırma ataklarınız bile olabilir.

Alerjik rinite neden olan nedir?

Vücudunuz çoğu insan için sorun yaratmayan şeylere aşırı tepki gösterdiğinde alerjiniz ortaya çıkar. Bunlara alerjen denir. Alerjiniz varsa, bir alerjene maruz kaldığınızda vücudunuz kimyasalları serbest bırakır. Böyle bir kimyasal maddeye histamin denir. Histamin, vücudunuzun alerjene karşı savunmasıdır. Histamin salınımı belirtilerinize neden olur.

Saman nezlesi polene alerjik bir reaksiyondur. Polen çiçekli ağaçlar, çimenler ve yabani otlardan gelir. Polene alerjiniz varsa, rüzgarın poleni taşıdığı sıcak ve kuru günlerde semptomlarınızın daha kötü olduğunu göreceksiniz. Yağmurlu günlerde, polen genellikle yere yapışır, yani nefesinizle alma olasılığınız daha düşüktür.

 • İlkbaharda (Nisan sonu ve Mayıs sonu) meydana gelen alerjiler genellikle ağaç poleninden kaynaklanır .
 • Yaz aylarında (Mayıs ayı sonundan Temmuz ortasına kadar) meydana gelen alerjiler genellikle çim ve yabancı ot polenlerinden kaynaklanır .
 • Sonbaharda meydana gelen alerjiler (Ağustos sonundan ilk dona kadar) genellikle yakup otundan kaynaklanır .

Çok yıllık alerjik rinite neden olabilecek alerjenler şunları içerir:

 • Küf. Küf, duş perdeleri ve nemli bodrumlar gibi suyun toplanma eğiliminde olduğu yerlerde yaygındır. Ayrıca çürüyen ağaçlarda, saman ve malçta da bulunabilir. Bu alerji nemli ve yağışlı havalarda genellikle daha kötüdür.
 • Hayvan kepeği. Kediler ve köpekler gibi tüylü evcil hayvanların derisi, tükürüğü ve idrarı alerjenlerdir. Bir hayvanın tüy ve kepeğinden dolayı alerjiye maruz kalabilirsiniz.
 • Toz. Toz akarları da dahil olmak üzere birçok alerjen toz halindedir. Toz akarları, yatak takımları, şilteler, halı ve döşemeli mobilyalarda bulunan küçük canlılardır. Ölü cilt hücrelerinde ve ev tozunda bulunan diğer şeylerde yaşarlar.

Alerjik rinit nasıl teşhis edilir?

Belirtileriniz günlük yaşamınıza müdahale ederse, aile doktorunuza danışın. Doktorunuz size belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracak ve fizik muayene yapacaktır. Semptomlarınızın bir süre boyunca kaydedilmesi, doktorunuzun alerjilerinizi neyin tetiklediğini belirlemesine yardımcı olabilir.

Doktorunuz neye alerjiniz olduğunu belirlemek için bir alerji cilt testi yapmak isteyebilir. Alerji cilt testi sırasında cildinize az miktarda alerjen uygulanır. Cildinize minik iğneler hissedeceksiniz. Acı verici değildir. Doktorunuz cildinizin her alerjene nasıl tepki verdiğini gözlemleyecek ve kaydedecektir.

Doktorunuz ayrıca radyoalergosorbent testi (RAST) gibi bir kan testi yapmaya karar verebilir. Bu test, kanınızdaki alerjinizi belirleyen antikorları tanımlar. Alerjenleriniz belirlendikten sonra, siz ve doktorunuz en iyi tedaviye karar verebilirsiniz.

Alerjik rinit önlenebilir mi?

Alerjik rinit önlenemez. Aşağıdakiler dahil olmak üzere belirtilerinize neden olan şeylerden kaçınarak kendinize yardımcı olabilirsiniz:

 • Pencereleri kapalı tutmak. Bu özellikle yüksek polen mevsimlerde önemlidir.
 • Hayvanları sevdikten sonra ellerinizi yıkamak.
 • Toz ve küfe karşı korumalı yatak takımları ve şilte örtüleri kullanmak.
 • Gözlerinizi korumak için dışarıda gözlük takmak.
 • Saç ve ciltten alerjenleri yıkamak için yatmadan önce duş alın.

Saman nezlesi belirtileri daha da kötüleştirebilecek şeylerden de kaçınabilirsiniz, örneğin:

 • Aerosol spreyleri.
 • Hava kirliliği.
 • Nem.
 • Tahriş edici dumanlar.
 • Tütün dumanı.
 • Rüzgar.
 • Odun dumanı.
Alerjik rinit tedavisi

Alerjileri tedavi etmek için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Doktorunuz belirtilerinize, yaşınıza ve genel sağlığınıza bağlı olarak hangi ilacın sizin için en iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu ilaçlar, alerjenlere maruz kalmadan önce düzenli olarak kullanırsanız semptomları önlemeye yardımcı olur.

Antihistaminikler , hapşırma, burun akıntısı ve alerjilerin kaşıntısını azaltmaya yardımcı olur. Bunlar hap şeklinde ve burun spreyi formunda olabilir. Birçoğu eczanelerde mevcut. Bazıları reçete gerektirir.

Dekonjestanlar birçok ilaçta bulunur ve hap, burun spreyi ve burun damlası formunda olabilir. En iyi şekilde sadece kısa bir süre kullanılırlar. Burun spreyleri ve damlaları 3 günden fazla kullanılmamalıdır, çünkü onlara bağımlı olabilirsiniz. Dekonjestanları doktor reçetesi olmadan satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, dekonjestanlar kan basıncınızı yükseltebilir. Yüksek tansiyonunuz varsa, kullanmadan önce aile doktorunuzla konuşun.

Lökotrien inhibitörleri, lökotrienleri bloke etmeye yardımcı olan reçeteli haplardır. Lökotrienler, vücudun alerjenlere maruz kaldığında serbest bıraktığı başka bir kimyasal sınıftır.

Kromolin sodyum , vücudun alerjenlere reaksiyonunu önlemeye yardımcı olan bir burun spreyi. Bu ilacın işe yaramaya başlaması 2 ila 4 hafta sürebilir. Reçetesiz temin edilebilir.

Nazal steroid spreyleri , burun dokularının solunan alerjenlere reaksiyonunu azaltır. Bu, burnunuzdaki şişmeyi hafifletmeye yardımcı olur. Kronik semptomları olan hastaların tedavisinde etkilidirler. Birçok burun steroidi reçetesiz olarak mevcuttur. Avantajlarını, başlattıktan sonra 2 haftaya kadar fark etmezsiniz.

Göz damlası. Diğer ilaçlarınız kaşıntılı, sulu gözlerinizle yeterince yardımcı değilse, doktorunuz sizin için göz damlası reçete edebilir. Bazıları tezgahta mevcuttur.

Alerji çekimleri veya dilaltı tabletleri (immünoterapi olarak da adlandırılır), diğer tedavileri deneyen ancak hala alerji semptomları olan kişiler için bir seçenektir. Bu çözünebilir tabletler, alerjiniz olan çok az miktarda alerjen içerir. Vücudunuzun alerjenlere alışması için düzenli bir programda verilirler. Bu, vücudunuzun alerjenlere duyarlılığını azaltmaya yardımcı olur. Zamanla, alerji belirtileriniz daha az şiddetli hale gelecektir.

Alerjik rinit ile yaşamak
Alerjik rinit semptomlarıyla yaşamak günlük yaşamınızı etkileyebilir. Nazal semptomlar uzanırken daha kötü olabilir. Bu, iyi uyuma yeteneğinizi bozabilir. Yorgunluk ve baş ağrıları okulda ve işte çalışma yeteneğinizi etkileyebilir. Belirtilerinizi yönetmenize yardımcı olabilecek birçok ilaç ve tedavi vardır. Semptomlarınızın kötüleştiğini veya kontrol edilmesi kolay olmadığını hissettiğiniz anda doktorunuzla konuşun. Onları kontrol etmek için doğru planı bulmanıza yardımcı olabilir, böylece normal yaşamınızı etkilemezler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.