Take a fresh look at your lifestyle.

Narkolepsi nedir? Narkolepsi hastalığı nasıl anlaşılır?

0

Narkolepsi nedir?

Narkolepsi, gündüz uyku hali ve ani uyku atakları ile karakterize edilen ve bir hastanın çalışma rutinini ciddi şekilde bozabilecek bir uyku bozukluğudur. Tedavi edilmediği takdirde, hastanın ve çevresindeki kişilerin hayatını tehlikeye atabilir. Araba sürerken bir sürücünün uykuya daldığını hayal edin.

Narkolepsi için bir tedavi yoktur, ancak doğru tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile durum kontrol altında tutulabilir. Bu da hastaların normal yaşamlarına devam etmesine yardımcı olur.

Narkolepsinin nedenleri ve risk faktörleri

Durum erkekler ve kadınlar arasında eşit derecede yaygındır ve genellikle gençlerde ve 20’li yaşların başında görülür.

Narkolepsinin kesin nedeni henüz bilinmemektedir, ancak doktorlar bunun genlere, virüs saldırılarına ve kafa travmalarına bağlı olabileceğine inanmaktadır.

Narkolepsi belirtileri

Gündüz aşırı uyku halinin yanı sıra, hastalar katapleksi , uyku felci ve hipnagojik halüsinasyonlar görülür.

Hastalar depresyona girme eğilimindedir ve çocuk hastalarda obezite sık görülür.

Narkolepsi teşhisi

Narkolepsiyi teşhis etmek için, hasta önce ayrıntılı bir tıbbi geçmişe ve fizik muayeneye tabi tutulmalıdır. Semptomlarının nedeni olarak gece geç saatlerde kötü uyku ve yetersiz uyku gibi kötü uyku alışkanlıklarını dışlamak için bir uyku günlüğü tutmalıdır.

Bunu bir gecede bir polisomnogram takip eder. Hastanın uykusu bir hastanede izlenir ve gece boyunca solunum, kan oksijen seviyeleri, horlama ve kalp atış hızı gibi çeşitli vücut fonksiyonları ve göstergeleri alınır.

Hastanın günde ne kadar kolay uykuya daldığını ve bu uyku nöbetleri sırasında üretilen uyku düzeninin tipini değerlendirmek için çoklu bir uyku gecikmesi testi de yapılır.

Narkolepsi tedavisi

Tedavinin bir parçası olarak, bir uzman uyanıklığı artırmak ve semptomları kontrol etmek için ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir. Örneğin, bir gündüz şekerlemesi gündüz gelişen narkolepsiyi kontrol altında tutmanın basit ve etkili bir yolu olabilir.

Tanı konmamış narkoleptik hastaları, genellikle tembellikle karıştırılan ani uyku nöbetleri ile işte sorunlarla karşılaşabilir.

Ancak, teşhis konulduktan ve tedavi olduktan sonra durum değişir. Örneğin, hastalar günlük sorumluluklarına geri dönmeden önce ofiste sessiz bir noktada şekerleme yapmak için 20 ila 30 dakikalık öğle yemeği molalarını kullanabilirler. Güç şekerlemelerinin yanı sıra, uzun toplantılarda hastaların uyanık kalmasına yardımcı olmak için ilaç reçete edilebilir.

Hastalar ayrıca, geceleri yedi ila sekiz saat uyumak, aşırı alkol almamak ve uyuşukluğa neden olan ilaçlardan kaçınmak gibi yaşam tarzı alışkanlıklarını değiştirebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.