Take a fresh look at your lifestyle.

Krup hastalığı nedir?

0

Krup Nedir?

Krup hastalığı, ağırlıklı olarak vokal kordları (gırtlak) ve nefes borusunu (trakea) ve daha az derecede akciğerlerin üst solunum yollarını (bronşiyal tüpler) içeren solunum sisteminin bulaşıcı bir pediatrik hastalığıdır.Bir çocuğun semptomlarının çoğu, gırtlak tutulumunu yansıtır. Genellikle, krup viral bir enfeksiyondur ve grip ve soğuk algınlığından sorumlu olanlar da dahil olmak üzere birçok farklı virüsden kaynaklanabilir . Nadiren, bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Krup hastalığı, küçük bir çocuğun üst solunum yollarına ve ses tellerine, solunum yollarının en dar olduğu ve enflamasyondan kaynaklanan enfeksiyon ve şişmeye karşı hassas olduğu bir noktada saldıran bir virüsten kaynaklanır. Krup için en yaygın yaş grubu 18 ay ile 3 yaş arasındadır. Bir çocuğun solunum yolları büyüdükçe ve daha geniş hale geldiğinden ve enfeksiyon, iltihaplanma ve şişmeye karşı savunmasız olmadığında 3 yaşından sonra daha nadir hale gelir.

Krup Hastalığı Belirtileri

Krup hastalığının aniden başlaması çok nadirdir. Hemen hemen tüm vakalarda, 3-4 günlük bir çocuğun rahatsızlık öyküsü vardır. En yaygın belirtiler arasında düşük dereceli ateş ve birkaç gün boyunca klasik bir “havlayan” öksürük öyküsü bulunur. Bu genellikle krup öksürüğü olarak adlandırılır. Bu nedenle yapılması genellikle kolay bir tanıdır.

Ne yazık ki krupun şiddetli semptomları neredeyse her zaman geceleri ortaya çıkar. Tipik semptomlar hızlı, sığ solunum ve stridordur. Stridor, kruplu çocukların nefes aldıklarında yaptıkları yüksek perdeli bir sestir. Bu, çocuklar nefes aldığında neredeyse her zaman ortaya çıkan bir hırıltıdan ayırt edilebilir! Semptomlar tedavi edilmezse, stridor daha yumuşak olur. Bu iyi bir haber değil, çünkü hava yolunun tamamen tıkandığı anlamına geliyor. Bu durumda, çocuk beyne oksijen eksikliğinden uykulu hale gelir. Bu tıbbi bir acil durumdur. Neyse ki çoğu ebeveyn ve doktor, bu kadar tehlikeli hale gelmeden çok önce belirtileri ve semptomları tanır.

Krup bulaşıcı mıdır? Nasıl yayılır?

Krup bulaşıcıdır ve genellikle enfekte çocuklar tarafından hapşırılan veya öksürülen havadaki bulaşıcı damlacıklar tarafından yayılır. Sağlıklı bir çocuk bulaşıcı damlacıkları soluduğunda, semptomlar iki ila üç gün içinde gelişebilir. Enfeksiyon ayrıca kapılar, mobilyalar, oyuncaklar ve diğer nesnelerde biriken enfekte mukus ile de yayılabilir. Sağlıklı bir çocuk, enfeksiyöz mukozaya yanlışlıkla dokunarak ve enfeksiyonu ağzına aktararak enfekte olabilir.

Krup için tedavi nedir ?

Krup hem çocuklar hem de ebeveynler için korkutucu olabilir. Bu nedenle, çocuğu rahatlatmak önemlidir. Solunum güçlüğü hızla gelişebilir ve kötüleşebilir. Hastalığın erken evrelerinde çocuğun yakından izlenmesi gereklidir.

Çocuğun daha rahat nefes almasına yardımcı olmak için, çocuğun yanına bir buhar makinesi yerleştirilebilir. Nemlendirilmiş hava vokal kord şişmesini azaltır ve böylece semptomları azaltır. Yanlışlıkla yanmaları önlemek için , sıcak su buharlaştırıcıları bebeklerin ve küçük çocukların erişemeyeceği yerlerde olmalıdır. Ayrıca, küvet veya duştan sıcak su ile buharlanmış bir banyoda çocuğun nefes alması da etkilidir.

Bebeklerde ve çocuklarda, mukustan burun pasajlarındaki tıkanıklık nefes almayı daha da bozabilir. Tuzlu su burun damlalarının birkaç saatte bir burun deliklerine dikkatli bir şekilde damlatılır, ardından bir ampul şırınga kullanılarak hafifçe emilir, burun pasajlarının açılmasında yardımcı olabilir.

Krup ve diğer viral hastalıkların tedavisinde aspirinden kaçınılmaktadır çünkü aspirinin Reye sendromuyla ilişkili olduğundan şüphelenilmektedir. Reye sendromu, hızlı komaya başlayabilen böbrek, karaciğer ve beyin hasarına neden olan ciddi bir hastalıktır .

Krup hastalığını önlemek mümkün müdür?

Krupun önlenmesi için güncel bir aşı yoktur. Bulaşıcı virüs en yaygın olarak öksürme veya hapşırma yoluyla bulaşır . Bulaşıcı viral parçacıklar ile kontamine olmuş nesnelere dokunmak da virüsün bulaşmasına izin verir. Havadaki viral partiküller yaklaşık bir saat boyunca bulaşıcı olabilir. Nesneler üzerindeki virüs birkaç saat boyunca bulaşıcı kalır. Bu risklerden kaçınmak krupu engelleyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.