Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

0

Ne kadar da zorlu bir süreç olsa da bir o kadar da eğlenceli bir dönem olan dokuz aylık hamilelik döneminde sıkça yapılan hatalar hem bebeğin hem de annenin sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle hamile kalmadan önce bazı alışmış olduğunuz şeylerden vazgeçmek gereklidir. Uzmanların, bebek beklerken yapmamanız gereken hataları ve tavsiyelerini belirteceğiz.

İKİ CANLI OLMANIZ İKİ KAT FAZLA YEMENİZİ GEREKTİRMEZ
İki canlısın, 2 kat fazla yemelisin gibi cümleleri çoğu hamile kadın ailesinden, eşinden yada dostlarından tavsiye olarak duyar. Ancak düşünülenin aksine hamilelik döneminde iki kişilik yemek yenilirse bebeğe yarar sağlamaz ayrıca annenin de fazla kilo alıp doğum ve sonrasında problemler yaşamasına neden olabilir. Hamilelik döneminde fazladan 250-300 kalori almak yeterlidir. Fazla yemek yerine dengeli beslenmek daha önemlidir.

hamileler nasıl beslenmeli

BOL SU TÜKETİLMELİ
Toplumdaki yanlış bilinen bilgilerden biri olan fazla su içilirse amnion sıvısının da artacağı düşüncesidir. Amnion sıvısını bebeğin idrarı oluşturuyor yani bu sıvının miktarını annenin içtiği su miktarı belirlemiyor. Anne iyi beslenir ve ardından son 3 aylık süreçte yeterince dinlenebilirse bebeğin suyu da normal olacaktır. Bu nedenle bebeğin suyunun azaldığı örneğin anne karnında gelişme geriliği olan durumlarda annenin dinlenmesi suyun artmasında yardımcı olacaktır. Sık kontroller ve dinlenme doğumun bebek için en iyi zamanda gerçekleşmesini sağlar. Hamilelik döneminde en az 2-2,5 litre su içmeli. Böbreklerle ilgili bir problemi yoksa bol idrara çıkarak aslında idrar yolu enfeksiyonu oluşmaması için önlem de alınmış olur.

SUDA UZUN SÜRE KALINMAMALI
Hamilelikte deniz ve havuz suyuna girmenin bir zararı yoktur fakat vücut ısısını düşürecek kadar uzun sürede kalmaktan kaçınılmalıdır. Suda 30 dakikadan fazla kalmamanızda fayda var. Suda fazla zaman geçirildiğinde vücutta ısı kaybı meydana geliyor ve enfeksiyon olasılığı artıyor özellikle de idrar yolu enfeksiyonu oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca deniz ve havuz suyu dışında banyo suyunuzun sıcaklığı da önemlidir. Banyo suyunun 37-38 santigrat derece olması idealdir, su ısısının 40 santigrat dereceyi geçmemesine dikkat etmelisiniz.

İshal, kusma, idrar yolu enfeksiyonu, göz iltihaplanmaları, cilt enfeksiyonları, gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermemek için temizliğinden emin olmadığınız suda yüzmeyin. Temiz suda yüzmek ise hamilelik döneminde önerilen en etkili egzersizlerdendir. Çoğu kasın çalışmasına, dinç ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

İlgili Gönderiler

VÜCUDUN AĞIRLIK MERKEZİ
Hamileliğin ikinci üç aylık sürecine girdikten sonra, göbek belirgin şekilde büyümeye başlar. Bununla beraber vücudun ağırlık merkezi ön tarafa doğru kayar, ağırlık merkezinin ön tarafda olması ise bel ile sırt ağrılarını başlatır. Toplumda bel sağlığı için sert yatakta yatılması gerektiği ile ilgili yanlış bir düşünce var. Uzmanlar ise sanılanın aksine sert yatakta yatmanın sırt ve bel ağrılarını gidermeyip daha da arttıracağını belirtiyorlar. Hamilelik döneminde bu sorun daha da şiddetleneceğinden dolayı yatıldığında vücudun şeklini alabilen ve bele destek veren yatakları tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Vücudun ağırlık merkezi ile ilgili bir sıkıntıda yüksek topuklu ayakkabı kullanımıdır. Ağırlık merkezini değiştirerek diz, kalça ve bel ağrılarına sebep olabileceği için yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının. Dengeli yürüyüş ve dengeli adımlar için ortopedik ayakkabılar tercih edin.

gebelikte neler yenmemeli

KAHVE TÜKETİMİNE DİKKAT EDİLMELİ
Kafein fazla tüketildiği takdirde metabolizmayı hızlandırdığı için çarpıntı, uykusuzluk ve ilerleyen hamilelik evrelerinde mide reflüsüne sebep olur. Günlük güvenli tüketim dozunun 200mg/dl dir, bir fincan kahvede ise 95mg/dl oranında kafein vardır. Günde 1 fincandan fazla kahve içmek hamilelik döneminde bu sorunlara neden olabilir. Kolalı içecekler de kafein içermeleri, asitli olmaları ve çok fazla gereksiz kalori sağladığı için önerilmiyor. Bu hiç içemeyeceğiniz anlamına gelmiyor, bir kutu kolada 50 mg kafein olduğunu düşünerek dikkatli tüketin ama abartmamak önemlidir.

SİGARA VE ALKOLÜN ZARARLI ETKİSİ
Yapılan araştırmalara göre günde 1-2 kadeh alkol tüketen hamilelik adayların bebeklerin öğrenme, konuşma ve dikkat eksikliği ile hiperaktivite gibi bozuklukların daha sık rastlandığını ortaya koyuyor. Alkolün bebeğin sinir hücrelerinin gelişimini bozduğu ve fonksiyonunu yapamamasına sebep olduğu öğrenilmiştir. Kemik ile kıkırdak hücreleri ise çabuk ölmeye başlar. Bunun sonucunda da bebekte yüz anomalileri meydana gelebiliyor. Ayrıca alkol tüketiminin düşük doğum ve erken doğum riskini artırdığı tespit edilmiş.

hamile sigara zararları

Uzmanlar günde 2 kadehten fazla alkol tüketimini ağır alkol tüketimi olarak kabul ediyorlar. Bu hamilelerin bebeklerinde fetal alkol sendromunun oluşma riskinin çok fazla olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle hamilelikte özellikle ilk 3 ayda alkol tüketilmesi önerilmiyor. Ayrıca hamilelikte sigara içmek de alkol kullanmak kadar riskli. Sigara içindeki kanserojen maddeler ile nikotinin bebeğe geçmesine yol açabiliyor. Uzmanlara göre bunun sonucunda da erken doğum, ölü doğum ve bebekte gelişme geriliği gibi son derece ciddi durumların meydana gelebileceğini belirttiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.