Grip İle Nezle Arasındaki Fark Nedir?

0

Havalar soğumaya başladı ve vücudumuz çeşitli kış hastalıklarına karşı açık konuma geldi. Bu mevsimde zayıflayan bağışıklık sistemimiz, kış hastalıklarına karşı daha savunmasız. Kış aylarında nezle ile grip sık sık karşılaşıyoruz.

Kronik kış hastalıkları denildiğinde ilk akla gelenler grip ve nezle. Ancak bu hastalıklarının karıştırılmaması gerekiyor. Çünkü grip ve soğuk algınlığının tedavi yöntemleri birbirinden farklı.

Nezle Nedir?
Nezle virüslerin yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır. Halk arasında üşütme veya soğuk algınlığı diye de bilinir fakat bu hastalığın soğukla ilişkisi yoktur. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürük, boğaz ağrısı ve boğazda gıcıkla birlikte hafif ateşle kendini gösterir. Ayrıca baş ağrısı da yapabilir. Nezle gripten daha hafif bir hastalıktır ve genellikle gribe göre daha çabuk iyileşir.

Grip Nedir?
Grip nezleden daha ağır seyreden bir hastalıktır, bir solunum yolu enfeksiyonudur ve özellikle kış aylarında daha sık görülür. Bazı belirtileri aynı olsa da nezle ve grip farklı virüslerin neden olduğu rahatsızlıklardır. Nezle sadece üst solunum yolunu etkilerken grip burun, boğaz, bronş ve bazı durumlarda akciğerleri dahi etkileyen bir solunum sistemini hastalığıdır. Bu nedenle belirtileri nezleye göre daha şiddetlidir. Nezle ayakta atlatılabilirken, grip birkaç gün yatak istirahatına ihtiyaç duyabileceğiniz bir hastalıktır.

İlgili Gönderiler

Grip belirtileri; Titreme, üşüme, halsizlik, baş ağrısı, kuru öksürük, hastalık ilerledikçe balgamlı öksürük, ateş yükselmesi, eklemlerde ağrı, gözlerde ağrı. Grip oldukça bulaşıcıdır. Hastalığın hem kuluçka döneminde hem de belirtileri azaldığı iyileşme süresinde bulaşıcılığı devam eder. Grip bazı durumlarda tehlikeli olabilir, bazen kalp, orta kulak ve karaciğer gibi organları da etkileyebilir. Bu yüzden erken teşhis edilmesi ve tedavisi önemlidir.
Gribin iyileşme süresi 1-2 haftadır. İyi bir tedavi ve dinlenme ile bu süre daha kısa sürebilir. Gribin aşısı var ancak grip virüsü sürekli değiştiğinden aşı %100 koruyuculuk sağlamıyor.

Nezle ve grip arasındaki farklar nelerdir?
1. Grip şiddetli nezle ise hafif seyreden bir hastalıktır.
2. Nezle de ateş olmaz, grip rahatsızlığında ise ateş olur.
3. Gripte iştahsızlık ve baş ağrısı olurken, nezlede olmaz.
4. Grip tüm vücutta ağrıya neden olurken nezlede vücutta ağrı olmaz.
5. Gripte genellikle öksürük olur, nezle de ise çok sık olmaz.
6. Nezle ayakta atlatılırken, gripte yatarak istirahat etmek gerekir.
7. Nezlede hapşırma ve burun akıntısı olurken, gripte burun akıntısı olmaz.
8. Gripte şiddetli boğaz ağrısı olur, nezlede ise nadiren boğaz ağrır.
9. Grip insanı aniden yakalar, nezleye ise yavaş yavaş belirti verir.

Bu hastalıklardan birine yakalanıldığında, nezle mi grip mi olduğu iyice bilinerek ona göre tedaviye başlanması gerekir. Çünkü hafif bir rahatsızlıktan kaynaklı bir hastalık için ağır ilaçlar kullanılması bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Ya da tam tersi ağır geçen bir grip rahatsızlığında dinlenerek geçeceğini düşünmek hastalığının ilerlemesine, ağır seyretmesine ve çok geç iyileşmesine sebep olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.