Take a fresh look at your lifestyle.

Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

0

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi, hastaların ağrıyı azaltmasına ve hareketliliğini geri kazanmasına yardımcı olan tıbbi bir tedavi seçeneğidir. Fizyoterapistler, insan fizyolojisi ve anatomisi üzerine yoğun bir çalışma yaptıkları bir doktora derecesini tamamlamaları gereken yüksek eğitimli klinisyenlerdir.

Fizik tedavi çok çeşitli amaçlar için kullanılır ve genellikle birçok yaralanma ve durum için ilk tedavi hattı olarak kabul edilir ve cerrahi ve reçeteli opioidlere etkili bir tedavi alternatifi olabilir .

Fizik Tedavi İnsanların Günlük Yaşamı İyileştirmesine Nasıl Yardımcı Olur?

İnsanlar fizyolojilerinde veya fiziksel durumlarında bazı değişiklikler yeteneklerini etkilediğinde veya ağrıya neden olduğunda fizik tedaviyi seçebilirler. Birincil hedef, insanların işlevi geri kazanmasına veya iyileştirmesine yardımcı olmak ve ağrıyı yönetmek veya çözmektir.

Fiziksel terapi ile tedavi edilen veya yönetilen hastalıktan yaralanmaya kadar çok sayıda durum vardır. Bu, kronik ağrı ve kas-iskelet sistemi koşullarından diyabet ve inmeye kadar her şeyi içerir. Fizik tedavi ile yönetilebilecek birçok semptom ve durumun kapsamlı bir listesine göz atın.

Fizik tedavi insanlara yardımcı olarak günlük hayatı iyileştirebilir:

  • Daha iyi hareket kabiliyeti ve yetenek sağlamak
  • Ağrı kesici olarak
  • Yaralanma veya hastalıktan sonra iyileşme evresinde
  • Sakatlığı veya yaralanmayı önlemek için
  • Dengeyi ve gücü geri kazanmak için
  • Ameliyat ihtiyacından kaçınmak için
  • Kronik hastalığın birçok yönünü yönetmeye yardımcı olarak
  • Kalıcı sakatlık ve dejeneratif hastalıklara nasıl uyum sağlayacağınızı öğrenmeye yardımcı olmak

Bu kadar çeşitli koşulları tedavi ettikleri için, fizyoterapistler her birey için özelleştirilmiş terapi oluşturmak için en iyi uygulama yönergelerini alacaktır. Fizik tedavi, insanların fiziksel durumlarını iyileştirmelerine ve ağrı ve diğer sorunları yönetmelerine yardımcı olmak için birçok araç ve teknik kullanabilir. Fizik tedavi sırasında kullanılan bazı yaygın yöntemlere ve insanların yaşamlarında iyileşme bulmalarına nasıl yardımcı olabileceklerine bir göz atalım.

Elektriksel Uyarım

Elektriksel stimülasyon bazen hafif elektrik darbeleri ile kasları veya sinirleri hedeflemek için kullanılan bir tedavidir. Kaslarınızın tekrar tekrar büzülmesine, kan akışını iyileştirme, kas gücünü ve motor fonksiyonunu iyileştirme ve yaralı kasların onarımını teşvik etmesine neden olan ağrısız bir prosedürdür. Sonuç ağrıyı hafifletebilir, kaslara onarıcı ton, spazm azaltma ve artan hareket aralığı sağlayabilir.

Ultrason ve Işık Terapisi
Ultrason tedavileri genellikle kas-iskelet sistemi yaralanmalarında kullanılır. Ağrısız bir prosedürde, terapist, ultrasonun yaralı dokuya nüfuz etmesini ve dolaşımı arttırması için cilde nazikçe bir ultrason değnek uygular. Bu, ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir, sıkı kasların ve tendonların gerilmesine yardımcı olabilir ve hareket aralığını iyileştirebilir.

Terapötik ultrason gibi, ışık tedavisi veya lazer tedavisi de, yaralı dokudaki hücresel süreçlerin iyileşmesini teşvik ederek iyileşmeyi hızlandırmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek ağrısız bir yöntemdir. Cilde nazikçe bir çubuk yerleştirilir ve ışığın özel dalga boyu etkilenen dokuya nüfuz edebilir.

Kinesiyoloji Bantlama
Kinesiyoloji bantlamanın faydaları hala araştırılmaktadır, ancak bu son derece esnek bant hareket ederken cildi alttaki dokudan hafifçe kaldırmak, ağrı kesici, şişmeyi azaltmak ve hareketliliği arttırmak için kullanılır.

Isı ve Buz
Isı ve buz evde insanların yaralanmalarını yönetmelerine yardımcı olmak için sıklıkla kullanılır, ancak oldukça etkili olabilirler ve fizyoterapistler tarafından yaralı dokuları ve kasları stratejik olarak etkilemek için sıklıkla kullanılırlar. Isı, kas gevşemesini ve ağrıyı azaltmayı sağlayarak dolaşımı artırmaya yardımcı olabilir. Ağrıyı azaltmak için buz veya soğuk paketler kullanılır ve şişliği ve iltihabı azaltabilirler.

Masaj
Fizik tedavide birçok farklı masaj türü kullanılır. Terapistler basınç yaralı dokuları yoğurup uygulayabilirler. Bu, dolaşımı ve kas gerginliğini artırabilir, bu da ağrının azalmasına ve hareket ve yetenek aralığının geri kazanılmasına neden olabilir.

Egzersiz Terapisi
Egzersiz genellikle fizik tedavinin çok önemli bir parçasıdır. Bir terapist genellikle hareketliliği güvenli bir şekilde güçlendirmek ve geliştirmek için bir grup veya bireysel ortamda egzersizler öğretir. Sıklıkla, hastalara terapilerinin ayrılmaz bir parçası olan evde egzersiz yapmaları reçete edilir. Egzersiz, insanların güç, denge ve hareketlilik kazanmalarına yardımcı olmak, yaralanma ve sakatlığın önlenmesine ve ayrıca ağrının giderilmesine yardımcı olmak için çok etkili olabilir.

Yardımcı Cihaz Eğitimi

Birçok insan yeni bir sakatlık veya hastalığın nasıl yönetileceğini öğrenmek için terapi ve yardıma ihtiyaç duyar. İnme, amputasyon veya diğer rahatsızlıkları olan kişiler tekerlekli sandalye veya protez gibi yeni yardımcı cihazlar gerektirebilir. Fizyoterapistler, hastaların yardımcı cihazları kullanmanın uygun yolunu öğrenmelerine yardımcı olarak yaralanmaları önlemelerine ve bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olur.

Hidroterapi
Hidroterapi suyun terapötik bir tedavi olarak kullanılmasıdır. Fizik tedavide hidroterapi, sıcak veya soğuk bir jakuzide daldırma kullanımını içerebilir ve bazen hidroterapi sırasında egzersiz yapılır. Hidroterapi kasları gevşetebilir, dolaşımı iyileştirebilir ve iltihaplanmayı yönetebilir.

Sırt ve Omuz Ağrısı için Fizik Tedavi

Sırt ağrısı, Dünya’da yetişkinler tarafından yönetilen en yaygın ağrı şikayetlerinden biridir ve insanların yaklaşık yüzde 80’i bir noktada sırt ağrısı yaşamaktadır . Fizik tedavi, insanların bir dizi farklı yöntem kullanarak sırt ağrısını yönetmesine ve düzenli işlevi geri kazanmasına yardımcı olabilir.

Bir terapist, hastanın ihtiyacına bağlı olarak elektrik stimülasyonu, ultrason terapisi, ışık terapisi, masaj ve egzersiz terapisi gibi tekniklerin bir kombinasyonunu kullanabilir. Bu farklı yöntemler, doku iyileşmesine ve kas gevşemesine yardımcı olarak sırt ağrısı için önemli bir rahatlama sağlar.

Spinal Çekiş
Çekiş, bel ağrılı hastalar için fizik tedavide kullanılan başka bir tekniktir. Omurga çekişinde, hasta hafif bir esnemeye zorlanır ve eklem basıncından ve omurilik sinir sıkışmasından kurtulur. Bel ağrısı, boyun ağrısı, spinal sinir kompresyonu, spinal stenoz ve dejeneratif disk hastalığı için çok etkili olabilir. Manuel çekişte, bir fizyoterapist hastayı ellerini kullanarak gerecek, mekanik çekişte ise gerilmeye yardımcı olmak için halatlar, sapanlar ve kasnaklı özel bir masa kullanılabilir. Hastalar sırt ağrısında ve basınçta rahatlamanın yanı sıra hareket kabiliyetini artırabilir.

Fıtıklaşmış Bir Disk ve Siyatikle Fizik Tedavi Nasıl Yardımcı Olabilir

Fıtıklaşmış bir disk, omuriliğin bir kısmının yerinden çıktığı ve genellikle alt sırtta bir sinir üzerine baskı uygulayabilen, rahatsızlığa veya ağrıya ve hatta uzuvlara yayılan zayıflık veya uyuşukluğa neden olan çok yaygın bir omurga durumudur. Fizik tedavi, fıtıklaşmış diskleri olan insanlar için genellikle ilk bir yaklaşımdır ve birçok insan daha invaziv tedavilerden kaçınarak terapiden büyük bir fayda görür. Fıtıklaşmış bir disk için fizik tedavi, egzersiz terapisi, hidroterapi, sıcak ve soğuk tedaviler, masaj, elektrik stimülasyonu ve omurga çekişini içerebilir. Tüm bu yöntemlerin amacı ağrıyı azaltmak, etkilenen (sinirler) üzerindeki baskıyı hafifletmek ve kaslardaki gerginliği azaltmaktır.

Siyatik, fizik tedavi ile etkili bir şekilde tedavi edilebilen son derece yaygın bir durumdur. Genellikle omurgadaki siyatik sinire baskı yapan fıtıklaşmış bir diskten kaynaklanır. Siyatik, alt sırtta, kalça ve bacak boyunca veya çekim ağrısı gibi hissedebilir. Fizik tedavi, fıtıklaşmış bir disk için fizik tedavide kullanılan aynı yöntemlerin çoğunu kullanarak, siyatik sinir üzerindeki baskıdan kurtulma sağlayarak siyatik hastalarına yardımcı olabilir.

Yırtık Rotator Manşeti için Fizik Tedavi
Kolunuzu omuz soketinizde tutan tendon yırtıldığında, genellikle kemikten uzakta olduğunda, buna yırtılmış rotator manşet denir. Bu sadece acı verici bir yaralanma olmakla kalmaz, aynı zamanda omzunuzu zayıflatabilir ve günlük düzenli aktiviteler yapmayı zorlaştırabilir. Bazı rotator manşet yırtıkları, tedavinin ayrılmaz bir parçası olarak fizik tedavi ile cerrahi olmayan bir şekilde yönetilebilir. Yırtılmış bir rotator manşeti onarmak için ameliyat gerekiyorsa, fizik tedavi de rehabilitasyonun önemli bir parçasıdır. Her iki yaklaşımda da, fizik tedavi, yırtılmış rotator manşeti olanlara, omuzları güçlendirerek ve hedefe yönelik egzersizler, masaj ve diğer terapilerle hareket aralığını eski haline getirerek yardımcı olur.

Fizik Tedavi ile Multipl Skleroz Tedavisi

Multipl skleroz, sinirlere zarar veren nadir, ilerleyici bir nörolojik durumdur. Kaslarda ağrı ve halsizlik, uyuşma, karıncalanma, titreme, spazmlar, denge ve yürüme problemleri, görme problemleri ve diğer semptomlara yol açabilir. Multipl skleroz için bir tedavi yoktur, ancak hastalığın vücut üzerindeki birçok etkisi nedeniyle, fizik tedavi bir tedavi planının çok önemli bir parçası olabilir. Multipl skleroz için fizik tedavi, kasları güçlendirmek, denge ve yürüyüşte iyileşmelere yol açmak ve insanların kas spazmlarını önlemesine ve motor fonksiyonunu yönetmesine yardımcı olmak için egzersizleri içerir. Multipl sklerozu olan birçok insan tekerlekli sandalye, yürüteç veya baston gibi yardımcı cihazların nasıl kullanılacağını öğrenmelidir ve fizyoterapistler bu cihazların kullanımında hastaları eğitmeye yardımcı olabilir.

Osteoartrit için Fizik Tedavi
Osteoartrit ile ilişkili ağrı ve hareketlilik kısıtlamaları, insanların fizik tedaviye maruz kalmasının çok yaygın nedenleridir. Osteoartrit ağrıları genellikle insanları daha az aktif hale getirebilir, eklemleri çevreleyen kaslar zayıflayabildiğinden ve eklemlerde kendiliğinden sertleşmeye neden olabileceğinden daha fazla soruna yol açabilir. Fizik tedavide öğrenilen ve yapılan egzersizler bu sorunlarla mücadele edebilir, eklem fonksiyonlarını iyileştirebilir ve ağrıyı hafifletebilir.

Ortak Seferberlik
Eklem mobilizasyonu pasif bir tedavi tekniğidir – yani fizyoterapist tarafından hastaya uygulanır. Terapist, normal eklem hareketini düzeltmek için bir kayma hareketi oluşturmak için kuvvet uygulayacak veya hastayı gerecektir. Amaç eklem hareket açıklığını düzeltmektir ve osteoartrit ve yaralanmalardan kaynaklanan diğer eklem hasarları için etkili olduğu gösterilmiştir.

Sporcular için Fizik Tedavi
Birçok sporcu, herhangi bir nedenden dolayı bir noktada fizik tedaviye tabi tutulacaktır. Sporcular, yaralanmayı önlemek, mevcut bir spor yaralanmasını yönetmek veya atletik performansı artırmak için bir spor tıbbı tedavi planının parçası olarak fizik tedaviyi kullanabilirler.

Yırtık Bir Menisküs için Fizik Tedavi

Fizik tedavi genellikle yırtılmış bir menisküs için cerrahiye alternatif olarak veya ameliyatla birlikte kullanılır. Menisküs, dizinizdeki, diz ekleminizin etrafında, uyluk ve incik kemikleri arasında bir yastık sağlayan, C şeklinde küçük bir kıkırdak parçasıdır. Yırtık bir menisküs ile ağrı, şişme ve hareket kaybı oluşabilir. Fizik tedavinin rolü, yırtılmış bir menisküste iyileşmeyi teşvik etmek, ağrıyı hafifletmek ve işlevi iyileştirmektir. Yırtık bir menisküs için fizik tedavi egzersiz, elektriksel stimülasyon, ultrason ve soğuk terapiyi içerebilir.

Fizik tedavinin farklı durumlar için faydaları çoktur, ancak çoğu fizik tedavi planının ortak bir yanı vardır. Hastanın ve terapistin ekip çalışmasını gerektirir. Fizik tedavi bazen yorucu gelebilir, ancak bu acıdan kurtulmayı, hareketliliğin restorasyonunu ve gelişmiş yaşam kalitesini artırdığı için faydalı bir uygulamadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.