Take a fresh look at your lifestyle.

Efor Testi Nedir? Nasıl ve Niçin Yapılır?

0

Efor Testi nedir?

Efor testi, kardiyoloğunuzun egzersiz sırasında kalbinizin vücudunuza ayak uydurmakta sorun olup olmadığını görmesine yardımcı olur. Daha spesifik olarak, bu test kalbinize kan akışı ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için kullanılır. Bu test basittir ve çok az komplikasyon riski içerir. Test sırasında kalbiniz, tansiyonunuz ve solunumunuz izlenir.

Egzersiz yaparken vücudunuzun oksijen açısından zengin kan ve besinlerle vücudunuzu beslemesi gerekir. Kalp veya kan damarları en iyi şekilde çalışmadığında, insanlar dinlenme veya egzersiz sırasında baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya düzensiz bir kalp atışı yaşayabilir.

Stres testinin amacı iki yönlüdür: 1) kalbinizin egzersiz sırasında nasıl tepki verdiğini öğrenmek ve 2) herhangi bir anormallik olup olmadığını keşfetmek. Kalbinizin elektriksel uyarılarını, kan basıncınızı ve nefesinizi ölçerek, doktorunuz aşağıdakilere yardımcı olacak “bulmacanın parçalarını” toplayabilir:

 • Daha fazla testin gerekli olup olmadığını belirleme
 • Teşhis koymak
 • Bir tedavi planı formüle etme
 • Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanıza yardımcı olmak

Bir egzersiz stres testinden sonra bazen kalbinizin, koroner arterlerin ve damarların içinde neler olduğunu görselleştirmek için diğer stres testleri türleri gerektiğini gösterebilir. Örneğin bir nükleer stres testi , radyoaktif boya enjekte edilmesini ve kalbin iki tür resmini çekmeyi içerir: dinlenirken ve egzersiz sırasında. Bu test, kalbe giden kan akışını ölçebilir, bu da doktorunuza kalp krizi geçirme riskiniz hakkında daha iyi bir fikir verir.

Nükleer stres testi

Nükleer stres testi, koroner arter hastalığı olduğu doğrulanan veya şüphelenilen kişiler için özellikle yararlıdır, çünkü doktor tıkanıklıkların nerede meydana geldiğini görebilir. Kalbinizin ve kan damarlarınızın yol haritası ile doktorunuz tedaviye nasıl devam edeceğinize güvenle karar verebilir.

Diğer bir stres testi tipi, kalp kası ve çevresindeki damarları görselleştirmek için ultrason kullanan stres ekokardiyogramdır (EKG). Bu test egzersizden önce ve egzersiz sırasında yapılır, böylece doktor kalbinizin her iki senaryoda da nasıl çalıştığını görebilir. Egzersiz sırasında kalp fonksiyonunu test etmek için, egzersizden hemen sonra bir EKG stres testi yapılır. Egzersiz yapmak için yeterince sağlıklı olmayanlar için, kalp atış hızını artırmak ve egzersizi simüle etmek için bir ilaç aldıktan sonra EKG testi yapılabilir. Doktorunuz ayrıca kardiyovasküler hastalık için belirli belirteçleri ölçmek için oksidatif stres laboratuarı testleri isteyebilir.

Stres Testleri Sırasında Hangi Sağlık Durumları İzlenir?

Bir efor testi laboratuvarı, kalp kasına kan akışı ile ilgili sorunları arar. Kalbi içine ve dışına kan getiren koroner arterler ve damarlar, oksijen açısından zengin kanın kalp kasını aç bırakarak kısmen veya tamamen bloke edilebilir. Stres testi sırasında doktorunuzun aradığı bazı durumlar:

 • Bir veya daha fazla koroner atardamarınız hasar veya hastalık nedeniyle bloke olursa, doktorunuz size koroner kalp hastalığı tanısı koyacaktır . Bu hastalık yıllar boyunca gelişir ve kalbi çevreleyen arterlerde tıkanıklıkları içerir. Birikim kolesterol (yağ birikintileri) veya plaktan (daha sert malzeme) yapılır.
 • Düzensiz bir kalp atışınız varsa, stres testi doktorunuzun size aritmi teşhisi koymasına yardımcı olacaktır . Düzensiz kalp atışlarına, kalpteki elektriksel uyarıların kesilmesi veya yanlış ayarlanması neden olur. Bu rahatsızlığı olan hastalar atlanan kalp atışlarına maruz kalabilir veya rastgele zamanlarda hızlı veya yavaş bir kalp atış hızına sahip olabilir.
 • Kalp krizi geçirdiyseniz veya kalp rahatsızlığınız varsa, efor testi doktorunuzun mevcut tedavinizin yardımcı olup olmadığını veya ayarlanmaya ihtiyacı olup olmadığını görmesine yardımcı olabilir .
 • Bu test ayrıca kardiyoloğunuzun egzersiz yapıp yapamayacağınızı, egzersiz sırasında kendinizi ne kadar zorlayabileceğinizi veya ameliyat gerekip gerekmediğini belirlemesine yardımcı olabilir. Kalbinizi bir stres testi (kan çalışması ve diğer testlerle birlikte) ile görselleştirerek, doktorunuz daha iyi bir yaşam kalitesi yaşamak için ne tür bir ameliyatın gerekli olduğuna karar verebilir .

Bir Hastanın Neden Efor Testine İhtiyacı Var?

Doktorunuz yaşadığınız belirtilere göre bir efor testi isteyecektir. Bazı hastalar için, bir koşu bandı veya sabit bisiklet üzerinde egzersiz efor testi doktorunuza ihtiyaç duydukları cevapları sağlamak için yeterlidir. Bu cephe testi genellikle daha ciddi bir kalp rahatsızlığını veya kalp bozukluğunu dışlamak için kullanılır. Sonuçlar anormalse, anjiyogram, diğer stres testi veya oksidatif stres laboratuarı testleri (kan testleri) gibi ek testler isteyebilir.

Yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı, kalp hastalığı, anjin (göğüs ağrısı), nefes darlığı, baş dönmesi veya düzensiz kalp atışı olan hastalar için nükleer stres testi veya EKG stres testi daha uygun olabilir. Son ikisi doktorunuza kalbinizin içinde ve etrafındaki yapılarda neler olduğunu daha iyi görselleştirmeyi sağlar.

Bu testler, kardiyovasküler ve kalp durumlarının teşhis ve tedavisine yardımcı olabilir ve mevcut tedavilerinizin ne kadar iyi çalıştığını izleyebilir. Örneğin, bir hastada kapak replasmanı yapılmışsa, doktorun yeni kapakçığın nasıl çalıştığını görmesine yardımcı olmak için bir nükleer stres testi veya stres ekokardiyogramına gelebilir.

Bir Stres Testine Hazırlanma

Doktorunuz size testinize nasıl hazırlanacağınız konusunda özel talimatlar verecektir. Genel yönergeler, testten iki ila dört saat önce hiçbir şey yememeyi veya içmemeyi içerir. Sigara içiyorsanız, doktorunuz testten önce birkaç saat (hatta bir gün) sigara içmemenizi isteyebilir. Kafein bir uyarıcıdır ve test sonuçlarınızı etkileyebilir, bu nedenle doktorunuz sabah kahvenizi veya çayınızı atlamanızı isteyebilir. Serbestçe hareket etmenizi sağlayacak rahat kıyafetler giyin (bir koşu bandı veya sabit bisiklete gidecekseniz). Testlerinin bir parçası olarak IV alacak olan hastalar için kısa kollu bir gömlek veya kolayca sarılabilen bir gömlek giymelidirler.

Kan basıncı, kalp hastalığı veya diyabet için herhangi bir ilaç alırsanız, doktorunuz testten önce hangi ilaçların alınmasının uygun olduğunu size bildirecektir. Stres testi laboratuvarı sonuçlarınıza müdahale etme potansiyeline sahip olmaları durumunda bazı ilaçları atlamanız istenebilir. Sisteminizde herhangi bir ilaç olmadan bu, doktora kalbinizin işlevinin ve kan akışının daha doğru bir resmini verebilir. Bir kurtarma inhaleri veya inhale kortikosteroid gerektiren bir solunum rahatsızlığınız varsa, doktorunuza ne zaman almanızı istediğini sorun.

Kardiyak Stres Testi Çeşitleri ve Nasıl Yapıldıkları

Egzersiz stres testi- EFOR testi
İlk olarak, veri toplanabilmesi için kalbinize yakın bölgelerde gövdenize yapışkan uçlar yerleştirilecektir. Buna elektrokardiyogram veya EKG denir. Özel ekipman kalbinizin elektrik sinyallerini, kan basıncınızı ve nefesinizi izlerken bir koşu bandında yürüyeceksiniz (veya sabit bir bisikleti pedallayacaksınız).

Test sırasında kan basıncınızı ölçmek için kolunuza bir manşet yerleştirilecektir. Ek olarak, egzersiz sırasında solunumlarınızı ölçmek için plastik bir tüpe nefes almanız istenecektir.
Stres testinizden önce yeterli su içtiğinizen emin olun. Dehidrasyon baş dönmesine, baş ağrılarına ve testin tamamlanmasını zorlaştırabilecek diğer sorunlara neden olabilir.

Sizin için rahat bir tempoda yürüyerek / pedal çevirerek başlayacaksınız. Yavaş yavaş, kalbinizin daha sert ve daha hızlı atmasına neden olmak için hızınızı, eğiminizi veya direncinizi (bisikletteyseniz) artıracaksınız. Bazı hastalar nefes darlığı, göğüs ağrısı, kan basıncı sorunları, düzensiz kalp atışı veya bitkinlik gibi rahatsız edici semptomlar nedeniyle testin tüm süresini tamamlayamazlar.

Egzersiz için yeterince sağlıklı değilseniz, IV aracılığıyla egzersizi taklit eden bir ilaç verilecektir (yani, kalp atış hızını ve kalbe kan akışını arttırmak).
Stres testi laboratuvarı sonuçlarınız geldiğinde, doktorunuz kalbinizin hem istirahatte hem de yorucu egzersiz sırasında nasıl çalıştığını gösteren verilere sahip olacaktır. Egzersiz stres testinin tamamlanması yaklaşık bir saat sürer.

Nükleer stres testi

Sizi bu teste hazırlamak için radyoaktif boyanın uygulanabilmesi için bir kolda bir IV başlatılacaktır. Teknisyen veya hemşire, göğsünüze ve bacaklarınıza yapışkan EKG uçları ve diğer kolunuza bir tansiyon manşeti takacaktır.
Egzersiz aşaması için, egzersiz sırasında solunumlarınızı ölçmek için plastik bir tüpten nefes almanız istenecektir.

Dinlenirken radyoaktif boya IV yoluyla enjekte edilecektir. İlaç, vücudun 98.6 derece Fahrenheit sıcaklığından daha soğuk olan oda sıcaklığında olduğu için soğuk hissedebilir.
İlaç kan dolaşımınıza girdikten sonra, doktorunuz kalbinizin istirahatte nasıl çalıştığını görebilmesi için görüntüleme yapılacaktır. Ardından, bir egzersiz stres testiniz olacaktır.

Hedef kalp atış hızınıza ulaştığınızda, boya tekrar IV’nizden enjekte edilir. Ardından, ikinci bir dizi resim çekilecektir.
Bu iki görüntü setiyle (istirahatte ve egzersiz sırasında) doktorunuz kalbin içinden kanın nasıl aktığını görebilir. Bu testin tamamlanması 60-90 dakika sürer.

Stres ekokardiyogramı (EKG)
Bir EKG stres testi, yukarıdaki egzersiz stres testi ile aynı protokolü izler, ancak kaydedilmiş ultrason ile (kalbinizin videosunu çekmeye benzer).
Ultrason dalgaları, dinlenirken ve egzersiz yaparken doktorunuzun kalbinizin ve kan damarlarınızın içinde neler olduğunu görmesine yardımcı olur. Bu iki ultrason karşılaştırmak kalp sorunu, kan damar tıkanıklıkları veya yapısal sorunlar mevcut olup olmadığını belirlemek içindir.

Bir EKG stres testi, diğer stres testleri gibi, kardiyoloğunuza ne kadar egzersiz yapabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunmanıza yardımcı olabilir. Bu testin tamamlanması yaklaşık bir saat sürer.

Efor Testi Riskleri

Egzersiz stres testlerinin çok az riski vardır, çünkü invaziv değildirler (vücuda hiçbir şekilde girmezler). Bununla birlikte, bazı hastalar düzensiz kalp atışı, baş dönmesi veya bayılma veya çok nadiren miyokard enfarktüsü (kalp krizi) yaşayabilir. Stres testiniz sırasında bu semptomlardan herhangi birini yaşamanız durumunda doktorunuzun beklemede olduğundan emin olun.

Nükleer stres testleri güvenlidir ve nadiren ciddi komplikasyonlara neden olur. Bu risklerden bazıları şunlardır:

 • Radyoaktif boyaya alerjik reaksiyon
 • Testin egzersiz aşamasında geçici aritmi (düzensiz kalp atışı)
 • Kalp krizi (çok nadir)
 • Testin egzersiz aşamasında anjina (göğüs ağrısı) veya baş dönmesi
 • Testin egzersiz aşamasında veya sonrasında kan basıncında ani düşüş
 • EKG sonuçlarında anormal değişiklikler

Stres ekokardiyogramları egzersiz stres testi ile benzer şekilde düşük bir risk taşır. Ultrason herhangi bir ek risk oluşturmaz.

Stres Test Laboratuvarı Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Normal bir sonuç, kalbinize kan akışı ile ilgili herhangi bir sorununuz olmadığı anlamına gelir. Sonuçlar anormal gelirse, bu, kalbinizin çevredeki kan damarlarından yeterli kan almadığı anlamına gelebilir. Bu olduğunda, kalp rahatsızlığınız, koroner arter hastalığı , ateroskleroz veya arteriyoskleroz veya kalbinizde skar dokusu olup olmadığını belirlemek için daha fazla teste ihtiyaç vardır . Test sonuçları, zayıf fiziksel uygunluk (sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması) veya mevcut bir kalp tedavisi rejiminde ayarlamalar yapılması ile düzeltilebilir.

Bazı durumlarda, vücutta ne kadar oksidatif stres ve iltihaplanma olduğunu görmek için oksidatif stres laboratuarı testleri yapılır. Bu sonuçlar teşhisi hakkında önemli ipuçları sağlayabilir.

Nükleer stres testi sonuçlarınız anormal gelirse:

Dinlenirken kalbiniz iyidir, ancak egzersiz yaparken yeterli kan akışı elde etmez. Bu test sonuçları, bir veya daha fazla koroner arterde tıkanıklığınız olabileceği anlamına gelir. Bu arterler kalbinize akan ana kan damarlarıdır. Dinlenme veya egzersiz sırasında kalp kası için oksijen bakımından zengin kan sağlarlar. Koroner arter hastalığı olduğunda (yani, kısmi veya tam tıkanma), kalp yeterli kan alamaz. Egzersiz yaparken başınız dönebilir veya yorgun hissedebilirsiniz.

Kalbiniz dinlenirken ve egzersiz sırasında yeterli kan almıyor. Bu test sonucu muhtemelen bir veya daha fazla koroner atardamarın tamamen bloke olduğu anlamına gelir. Damar tıkandığında, kan geçemez, böylece kalp vücudun taleplerini karşılayamaz. Bu durumdaki hastalar genellikle ileri / ciddi koroner arter hastalığına sahiptir veya önceki kalp krizinin (yani, yaralı veya hasarlı kalp dokusu) sonuçlarını hissediyorlar.

Görüntüleriniz kalbinizin belirli bölgelerinde radyoaktif boya göstermiyor. Kalpteki nükleer stres testinde boyayı “almayan karanlık alanlar, kalp dokusunun önceki kalp krizinden zarar gördüğü anlamına gelir.

Anormal stres testi laboratuvarı sonuçları aldıysanız, doktorunuz kesin bir tanıya ulaşmak için gerekli olabilecek diğer kardiyak testler hakkında size bilgi verecektir . Bazı durumlarda, koroner kan damarlarına koroner anjiyogram kullanılarak bakılması gerekebilir. Ciddi koroner arter tıkanıklığı olan hastalar için – cerrahi, anjiyoplasti veya stent gerekebilir. Aşırı durumlarda, kanı kalbe yeniden yönlendirmek için bypass ameliyatı gerekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.