Take a fresh look at your lifestyle.

Diz Ağrısını Gözardı Ettiğinizde Ne Olur?

0

Diz Ağrısı Nedenleri

Diz, insan anatomisinin karmaşık bir parçasıdır. Her gün şaşırtıcı bir basınç altında olan ve diz ağrısını çok yaygın bir olay haline getiren bir anatomidir. Ancak diz ağrısını görmezden gelmenin büyük sonuçları olabilir. Diz ağrısı farklı nedenlerine ve diz ağrısının değerlendirilip tedavi edilmemesi durumunda ne olabileceğine bakalım.

Diz, birden fazla parçalı karmaşık bir eklemdir, bu nedenle ağrının birkaç farklı nedeni olabilir. Ağrı, akut bir yaralanma veya kronik bir durumdan kaynaklanabilir. Aşağıda diz ağrısının en yaygın nedenlerinden bazıları vardır.

Bağ Yaralanmaları

Dizdeki bağlar ona hareketlilik ve stabilite kazandırmaya yardımcı olur. Ligament yaralanmaları sporda en yaygın olanıdır, ancak sadece sporcular için değildir. Günlük yaşamda ortaya çıkabilirler ve yaşlandıkça daha fazla risk altındasınız. Çoğu zaman, insanlar bir seferde birden fazla bağda yaralanma yaşayacaktır.

Dizdeki dört ana bağ:

  • Ön çapraz bağ (ACL)
  • Arka çapraz bağ (PCL),
  • Medial kollateral bağ (MCL) ve
  • Yanal kollateral bağ (LCL).

Bağ yaralanmaları bazen yaralı diz üzerinde hala ağırlık taşıyabileceğiniz kadar hafif olabilir. Bir bağ sadece kısmen yırtılmışsa, ara sıra kararsızlık yaşayabilirsiniz. Diz, kilo verdiğinizde dışarı çıkar. Şiddetli bağ yaralanmalarında, bir bağ kemikten tamamen yırtılmış olabilir ve diz çok kararsız olacaktır.

Kıkırdak ve Tendon Yaralanmaları

Dizdeki önemli bir kıkırdak parçası, uyluk kemiği ve shinbone arasında bir yastık olan menisküsdür. Menisküste sorun spor sırasında, artrit veya yaşlanma veya günlük aktiviteler sırasında ortaya çıkabilir. Diz tendon yaralanmaları da yaygın yaralanmalardır. Tendon eklemler yaşlandıkça çok aktif insanlarda daha sık görülür.

Kırıklar ve Dislokasyon
Diz ağrısına, diz kapağının kendisinde veya dizle bağlantılı uyluk veya incik kemiklerinde kemik kırıkları neden olabilir. Kırıklara genellikle güçlü bir doğrudan etki neden olur ve bir kaza, düşme veya spor oynarken ortaya çıkabilir. Bir dislokasyon, çoğu zaman travmanın bir sonucu olarak, dizdeki veya diz çevresindeki kemiklerden herhangi birinin hizalanması dışında olduğunda ortaya çıkar.

Artrit
Artrit veya eklem iltihabı, dizde özellikle yaygındır. Akut diz yaralanmasından farklı olarak, artrit ağrısının yavaş yavaş gelişmesi daha olasıdır ve şişlik, sertlik veya halsizlik eşlik edebilir.

Bursit , gut veya eklem enfeksiyonu dahil olmak üzere diz ağrısının başka birçok nedeni olabilir . Diz ağrısı için uygun bir teşhis koymanın en iyi yolu doktorunuza danışmaktır.

Diz Ağrısı İçin Doktora Ne Zaman Gidilir?

Hafif diz yaralanmaları için evde tedavi denenebilir. RICE yöntemi kullanılmalıdır. RICE anlamı:

RICE tedavisi; ‘rest’, ‘ice’, ‘compression’ ve ‘elevation’ kelimelerinin birleşimiyle oluşur. “Dinlenme”, “buz”, “basınç uygulama (kompresyon)” ve “yükseltme” anlamlarına gelir.

RICE hafif veya orta derecede ağrınızı iyileştirmezse bir doktora görünmelisiniz. Diziniz çok ağrılı veya şişmişse, dizinize ağırlık veremiyorsanız, dizinizi hareket ettiremiyorsanız veya diziniz çıkarsa hemen bir doktora görünün. Doktorunuzun önerdiği tedavi diz ağrınızın teşhisine bağlı olacaktır.

Diz Ağrısı Tedavisi Yapmadığınızda Ne Olabilir?

Diz ağrısının birçok farklı nedeni olduğundan, görmezden gelmenin farklı sonuçları olabilir. Hafif yaralanmalar tıbbi müdahale olmadan kendi kendine iyileşebilir. Bununla birlikte, daha ciddi yaralanmalar için bir takım uzun vadeli sonuçlar olabilir. Teşhise bağlı olarak, RICE gibi konservatif tedaviler ve fizik tedavi, destekleme ve cerrahi gibi müdahalelere reçetesiz ağrı yönetimi de dahil olmak üzere birçok diz yaralanmasını tedavi etmek için farklı yaklaşımlar vardır.

Tedavi Edilmeyen Diz Bağ Yaralanmaları

Yırtılmış bir bağ tamamen kendi başına iyileşemez. Tedavi edilmediği takdirde, yırtılmış bir bağın devam eden kararsızlığa sahip olması muhtemeldir ve dizin geri kalan kısımları bunu telafi etmek için çalışabilir. Bu kronik ligament instabilitesi, menisküs yaralanmalarına , dizdeki osteoartritin erken gelişimine ve yürüyüş problemlerine eğilimli olabilir .

Tedavi Edilmemiş Diz Kıkırdağı ve Tendon Yaralanmaları
Dizdeki tedavi edilmemiş ligament yaralanmalarına benzer şekilde, menisküs yırtığı gibi kıkırdağa zarar veren, tedavi edilmeyen uzun süreli sorunlara yol açabilir. Bir menisküs yırtığı, hareketliliğinizi sınırlayabilir ve birkaç yıla kadar açık ve kapalı ağrıya neden olabilir. Onarım olmadan, bir menisküs yırtığı boyut olarak artabilir, bu da daha ciddi bir yaralanmaya yol açabilir ve hatta eklem içinde gevşeyebilir veya kıkırdak parçalarını eklem içine çekebilir. Osteoartritin erken gelişimi, olası bir uzun vadeli problemdir.

Tendon yaralanmaları, düzgün tedavi edilmezse kronik tendinite yol açabilir. Tendonlar zamanla zayıflayabilir, yırtılabilir ve kalıcı olarak hasar görebilir.

Tedavi Edilmemiş Diz Kırıkları ve Dislokasyonu

Herhangi bir kemik kırığı, tıbbi tedavi gerektiren ciddi bir yaralanmadır. Dizdeki tedavi edilmeyen kırıklar uzun süreli kronik ağrı, sakatlık, görünür deformite veya osteoartritin erken başlamasına neden olabilir. Ayrıca kaslarda ve tendonlarda kırık yerleşimi nedeniyle daha fazla ağrı, yaralanma veya ciddi enfeksiyona neden olan kemik parçaları riski vardır.

Diz çıkığı yaygın bir yaralanmadır ve her zaman ciddi tıbbi tedavi gerektirmez. Genellikle, çıkık bir diz kendi başına geri döner. Yine de, özellikle dizleri bir kereden fazla çıkardıysanız veya diz kendi başına geri dönmezse, tıbbi bakım almak iyi bir fikirdir. Bir doktor, dizde başka bir yaralanma olmadığından emin olabilir ve gerekirse dizini güçlendirmek ve tekrar oluşmasını önlemek için fizik tedavi önerebilir.

Diz Tedavisi Olmayan Artrit
Diz osteoartriti aşınma ve yıpranmanın bir sonucu olduğu için, yaşlandıkça daha yaygındır, ancak yaşam kalitenizi etkileyen herhangi bir kronik durum için tedavi almalısınız. Artrit dejeneratif olabilir, bu nedenle tedavi edilmezse, ağrı sıklıkla kötüleşebilir ve çok zayıflatıcı olabilir. Artrit için bir “tedavi” yoktur, ancak doktorunuzun bunu yönetmek için sizinle birlikte çalışabileceği birçok farklı yol vardır.

Diz Ağrısının Diğer Tedavi Edilmemiş Nedenleri

Diz ağrısının daha az yaygın nedenleri için tedavi aramak da önemli olabilir. Örneğin, diz eklemi enfeksiyonu çok ciddi olabilir ve acil tıbbi tedavi gerektirir. Tedavi olmadan, dizdeki bir enfeksiyon kemik enfeksiyonuna, sepsise veya ölüme yol açabilir.

Kronik veya şiddetli diz ağrınız, ağrıya veya eşlik eden semptomlara neden olan yeni bir yaralanmanız varsa – muhtemelen uzun süreli diz ağrısı veya sakatlıktan kaçınmak için tıbbi yardım almak iyi bir fikirdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.