Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Egzama

0

Çocuklarda egzama belirtileri neler?

Egzama, her beş bebekten birinde meydana gelen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Egzama olan çocuklar kuru, hassas bir cilde sahiptir. Ayrıca ciltlerinde kaşıntılı, kırmızı, pullu lekeler bulunur. Çocuğunuzun egzama olabileceğini düşünüyorsanız, aile doktorunuzu görmelisiniz. Egzama dermatit olarak da adlandırılır.Çocuklarda egzama birçok nedenden kaynaklanabilir.

Egzama nedenleri

Egzama genetik bir temele sahiptir. Bu ailelerde kalıtsal geçiş olduğu anlamına gelir. Egzama olan çocuklar genellikle astım veya saman nezlesi gibi alerjik başka durumlara da sahiptir.

Egzama şu şekilde alevlenebilir:

 • sabun veya köpük banyosu gibi tahriş edici kimyasallarla veya yün altlık veya polyester giysiler gibi tahriş edici kumaşlarla temastan sonra
 • viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan sonra
 • toz akarı veya hayvan tüyü gibi maddelere maruz kaldıktan sonra
 • çocuğunuzun alerjisi olan gıdalara maruz kaldıktan sonra
 • çocuğunuz çok ısındığında
 • Çocuğunuz stresli olduğunda.
 • Genellikle alevlenmenin bariz bir nedeni yoktur.

Birkaç çocukta diyet egzamayı daha da kötüleştirebilir, ancak hangi yiyeceğin soruna neden olduğunu söylemek genellikle zordur. Çocuklarda egzama bulaşıcı değildir.

Çocuklarda egzama belirtileri neler?

Egzama semptomları 

Egzaması olan çocuklar, genellikle yanaklarında, dirseklerinde ve dizlerinin arkasında çok kaşıntılı, pullu, kırmızı cilt lekelerine sahiptir. Ayrıca bu kızarıklıklar çocukların boyunlarında, bedenlerinde, ellerinde ve ayaklarında da görülebilir. Egzama yerleri zamanla değişir.

Egzama sulanabilir, çatlaklar ve hatta kanama yapabilir, özellikle de çocuğunuz kaşıntı nedeniyle çok çizerse. Staphylococcus gibi bakteriyel enfeksiyonlar ve herpes gibi viral enfeksiyonlar bu çatlaklardan deriye girebilir. Bu açık kahverengi kabuklara, kabarcıklara ve / veya ağrıya yol açar.

Egzama genellikle gelir ve gider. Alevlenmeler arasında cilt kalınlaşmış ve kuru görünebilir (buna ‘likenifikasyon’ denir). Ancak hafif egzamada cilt skarlaşmadan normale döner.

Egzama genellikle yaşamın ilk birkaç ayında başlar. İlk başta, sadece çocuğunuzun yüzünde ve kafa derisinde veya bebek bezi bölgesinde görebilirsiniz.

Egzama hakkında doktorunuzu ne zaman görmelisiniz

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu görmelisiniz:

 • Çocuğunuzun ilk kez egzama olabileceğini düşünüyorsanız
 • Çocuğunuzun egzaması sulanıyor veya kanıyor
 • Çocuğunuzun egzamasını her zamanki gibi tedavi ediyorsunuz, ancak birkaç gün sonra belirgin bir iyileşme yok
 • Çocuğunuz uyumakta zorluk çekiyor çünkü döküntü çok kaşıntılı
 • Döküntüye ek olarak çocuğunuz genellikle iyi değildir
 • Egzama ağrılı veya irin geliştirdi
 • Döküntünün aslında egzama olduğundan emin değilsiniz.
Çocuklarda egzama tedavisi

Egzama kroniktir ve tedavi edilemez, ancak yönetilebilir. Egzama alevlenmelerini önlemenin anahtarı semptomları ortaya çıktığı anda tedavi etmektir.

Egzama cilt kuruduğunda kötüleşir. Yağları ve nemlendirici kremleri doğrudan çocuğunuzun cildine uygulamak, cildin kurumasını önlemeye yardımcı olur. Egzama olmasa bile çocuğunuz bunları her gün kullanmalıdır.

Küçük çocuğunuz döküntüleri kaşınıyorsa, geceleri pamuklu eldivenler giydirmeyi deneyin. Tırnaklarını kısa kesin ve temiz tutun. Gerçekten çok kaşıyorsa, birkaç gün boyunca bir antihistamin ilacı kullanmayı doktorunuza danışın. Bu, çocuğunuza biraz dinlenebilir ve alevlenmenin yatışmasına yardımcı olabilir.

Kaşıntıyı yatıştırmanın başka bir yolu, egzamaya ıslak pansuman uygulamaktır. Egzama üzerine yağlı bir nemlendirici merhem uygulayarak başlayın. Yumuşak bir havluyu soğuk musluk suyuyla ıslatın ve egzamanın üzerine koyun. Havluyu 15-30 dakika bekletin. Havluyu çıkarın ve ilk krem emildiyse başka bir nemlendirici sürün.

Çocuğunuzu yıkarken banyoları kısa tutun. Ilık ama sıcak su kullanmayın. Çocuğunuzu günde en fazla bir kez yıkayın. Banyoya nemlendirici bir banyo yağı ekleyin. Bu yağları reçetesiz satın alabilirsiniz. Kokulu veya ‘süslü’ banyo katkı maddelerinden kaçının.

Çocuklarda egzama tedavisi

Küçük çocuklarda sabun kullanmayın. İhtiyaçları yoktur, cildi kurutur ve egzamayı daha da kötüleştirebilir. Daha büyük çocuklar koltuk altlarının altında ve cinsel organların etrafında hafif bir sabun ikamesi kullanabilirler. Yıkama sırasında ve sonrasında sorbolen gibi nemlendirici bir krem ​​veya parafin içeren bir krem ​​de kullanabilirler – bu, cildin kurumasını önlemeye yardımcı olur.

Kortizon merhemleri ve kremleri ana egzama tedavileridir. Bu merhemleri etkilenen bölgelere günde birkaç kez veya doktorunuzun talimatlarına göre uygulamalısınız. Hafif egzama için, eczanelerden reçetesiz olarak hafif kortikosteroidler satın alabilirsiniz. Daha ciddi egzama için, çocuğunuzun daha güçlü bir kortikosteroid içeren krem almak için bir doktora görünmesi gerekecektir.

Diğer egzama tedavileri arasında steroidal olmayan bir krem ​​olan pimekrolimus bulunur. Doktorlar yüz ve vücut kıvrımlarında hafif ila orta derecede egzama olan çocuklar için bu kremi reçete edebilir.

Çocuğunuz bu nemlendiricilerden ve reçeteli merhemlerden herhangi birini kullanıyorsa, dışarıdayken yanınıza alın. Kaşınmaya başlar başlamaz sürün.

Çocuklarda egzama döküntüsü enfekte olursa, doktorunuz bir antibiyotik krem ​​veya bir oral antibiyotik reçete edecektir.

Tüm bu önlemlere rağmen çocuğunuzun egzaması düzelmezse, çocuğunuzun bir dermatoloğa gitmesi konusunda doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

Egzama nasıl önlenir?

Çocuğunuzda egzamayı önlemenin ana yolu, çocuğunuzun cildini tahriş eden şeylerden kaçınmaktır:

 • Çocuğunuzu pamuklu iç çamaşırı ve kıyafetlerle giydirin.
 • Çocuğunuzu serin tutun, çünkü aşırı ısınma, sıcak banyolar veya duşlar kaşıntıyı daha da kötüleştirir.
 • Sabun ve duş jeli kullanmaktan kaçının.
 • Çocuğunuza kısa banyo yaptırın çünkü su çocuğunuzun cildini kurutabilir. Çocuğunuzu günde en fazla bir kez yıkayın.
 • Çocuğunuz klorlu suda yüzebilir, ancak yüzmeden önce nemlendirici sürmelisiniz.
 • Yüzdükten sonra cildi serin bir duşta veya banyoda yıkayın ve daha fazla nemlendirici uygulayın. Tuzlu su egzamayı iyileştirebilir.
 • Çocuğunuzun egzamasına bir gıda alerjisi neden olduğunu düşünüyorsanız, ancak hangi yiyeceğin sorun olduğunu çözemezseniz, doktorunuzla alerji testi hakkında konuşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.