Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuğunuzun Kilo Problemi Mi Var?

0

Çocuğunuzun kilo sorunu varsa öncelikle fizyolojik nedenleri araştırmanız gerekmektedir. Fizyolojik nedenleri eledikten konunun bilinçaltı sebeplerini incelendiğinde bunun fizyolojik nedenlerde çok daha fazla olduğu görülebilir. Bilinçaltı nedenli sorunlara örnek verecek olursak;
– Diğerleri tarafından görünmediğini, fark edilmediğini düşünen kişiler, kilo alarak görünür olmaya çalışabilir.
– Fazla görünür olduğunu bazı kişilerin gözüne battığını düşünen kişiler kilo alarak kilolarının arkasına gizlenebilirler.

– Duygusal ihtiyacı anne babaları tarafından karşılanamayan çocuklar, bu duygusal ihtiyaçlarını yemek yiyerek gidermeye çalışabilirler.
– Bazı çocuklar da yemek ve sevgi arasında bir bağ vardır. Bunun sebebi genellikle bakımını üstlenen kişilerin ya da ebeveynlerinin yemek yedirme kurallarının bir sonucudur, çocuk yediği kadar sevildiğini düşünür. Bazı çocuklarda yemeğini yemediği zaman ilgiyi üstüne çektiğini düşünür ve ilgi üzerinde kalsın diye uzun süre aç kalır ve yerken de miktarı ayarlayamaz.

– Kilolu çocuklar bebekken aile, aile büyükleri ve çevre tarafından çok sevilir, tombul görüntüsü, kırmızı yanakları iyi bakıldığının göstergesi kabul edilir, insanların sevgisini artırır. Zamanla bebekken hoşa gidilen tombulluk tan rahatsız olunmaya başlanır ve çocuklara az ye diye uyarı yapılmaya başlanır. Çocuklar okulda ve toplumda da kilolarından dolayı alay konusu olurlar.

– Kilonun fizyolojik nedeni ile beraber bilinçaltındaki sebebini de bulmanız gerekiyor ki tekrar tekrar aynı sorunla karşılaşmayın. Onun gibi düşünmeye ve hissetmeye çalışın, kilolusun dan kaynaklı karşılaştığı zorlukları anlamaya çalışın. Siz de onunla birlikte bu durumlara öfkelenmek yerine sabırla ona bu konularda destek olun.

– Ebeveyn olarak lütfen suçluluk hissedip duygusal düşüşlere izin vermeyin. Suçluluk hissetmek yerine, tespit ettiğiniz sorunları çözmeye çalışın. Çocuğunuzun bu sorununu kendi yaşamınızdaki bir sorun olduğunu görün.

– Çocuğunuz için en doğru yöntemi bulmaya çalışın. Sürekli ağır ve farklı diyetler uygulamak, sürekli çocuğunuza kilosunu hatırlatmak, onu sürekli tartmak kısa ve uzun vadede yeni sorunların oluşmasını tetikler. Çocuğunuz bu konu üzerinde konuşup anlaşabileceğiniz bir yaşta ise ortaklaşa bir yöntem belirlemenizde fayda var. Bebeklik döneminde ise uygulayacağınız yöntemde sevgi ve şefkatli davranmaya dikkat edin.

– Kilo almanın tek sebebinin, yemek yemek ve spor yapmamak olmadığının farkında olmalısınız. Yemek yeme düzeni ve egzersiz yapması konusunda çocuğunuzu teşvik etmek istiyorsanız, sizde onunla birlikte bunları yapın. Ne yemesi gerekiyorsa siz de aynı şeyleri yiyin, ne kadar hareket etmesi onun için iyi olacaksa siz de onunla birlikte hareket edin. Her şeyin görünmeyen bir yüzü var ve bu, görünenin var olmasına neden oluyor. Çocuğunuzun kilosu, kim bilir görünmeyen neleri anlatıyor? Nedenini bilin ya da bilmeyin, her an her duruma çocuğunuzun bu durumuna anlayış gösterip yardımcı olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.