Take a fresh look at your lifestyle.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

0

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşları oldukça ağrılıdır. Ulusal Böbrek Vakfı’na göre , insanların yaklaşık% 8’i her yıl böbrek taşı geliştiriyor. Taşlar rahatsız edici semptomlara ve idrar yolundan geçerken yoğun ağrıya neden olur. Bazı durumlarda kendi başlarına geçtiklerinden, acil tıbbi tedavi her zaman gerekli değildir. Böbrek taşı belirtileri yaşayan hastalar doktora gitmelidir.

Böbrek Taşı Tam Olarak Nedir?
İdrar vücudun atıklardan kurtulma yoludur. Üriner sistemde yeterli sıvı olmadığında, atık birbirine yapışmaya başlayabilir. Küçük kristaller oluşturur. Normal olarak, bu kristaller idrardaki sıvı tarafından taşınır. Kristaller belirli elementlerden yapılmışsa, böbrek taşı yapabilirler. Bu unsurlar:

  • Kalsiyum
  • Oksalat
  • Urate
  • Sistin
  • Ksantin
  • Fosfat

Bazı durumlarda, taş idrar yolundan kolayca atılır. Taş çok büyürse, idrarın vücutta düzgün bir şekilde hareket etmesini engelleyebilir. Hasta için rahatsızlığa neden olur ve tıbbi müdahale gerektirebilir.

Böbrek Taşı Belirtileri 

Beldeki yoğun ağrı böbrek taşı olabilir. Bazı hastalarda bulantı ve ateş de görülür. İdrar değişiklikleri başka bir yaygın semptomdur. Bir hastanın böbrek taşı varsa, idrar bulanık veya kötü kokulu olabilir.

Bir hastada şiddetli ağrı varsa, Acil Servis en güvenli seçenektir. Böbrek taşlarına genellikle BT taraması veya ultrason tanısı konur. Doktorlar kan ve idrar örnekleri yoluyla potansiyel böbrek taşları hakkında bazı bilgiler alabilir, ancak idrar yolundaki taşları doğrulamak için görüntüleme genellikle gereklidir. Bu tip görüntüleme Acil Bakım tesislerinde mevcut olmayabilir.

Böbrek Taşlarının Tedavisi

Böbrek taşı tedavileri, taşın büyüklüğüne ve idrar yoluna yerleşmesine bağlı olarak değişir. Küçük taşların herhangi bir tedaviye ihtiyacı olmayabilir. Bir taş yeterince küçükse, idrar yolundan kendi kendine çıkabilir. Doktorlar küçük taşlar için hidrasyon ve analjezikler önerebilir. Bazen doktorlar idrar yolunu rahatlatan bir ilaç reçete edebilir. Bu, küçük ve orta taşların kendi başlarına geçmelerine yardımcı olacaktır.

Daha büyük taşlar veya tehlikeli bir konumda bulunan taşlar için, taşları çıkarmak için bir prosedür gerekebilir. Ekstrakorporeal şok dalgası litotripsi, kendi kendine geçemeyen böbrek taşlarını kırmak için yaygın olarak kullanılan bir prosedürdür. Bu prosedür taşı ayırmak için ses dalgaları kullanır. ESWL ile ilgili en iyi şey, invaziv olmamasıdır. Ses dalgaları kullandığı için vücuda herhangi bir kesi olmadan yapılabilir. Ne yazık ki, bazen ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Bazı nadir durumlarda, böbrek taşlarını çıkarmak için ameliyat gerekir.

Böbrek Taşlarını Önleme

Bir böbrek taşı kendi başına veya bir prosedürle geçtikten sonra doktorlar taşı nedenini belirlemek için analiz edecektir. Taşa neden olan elemente bağlı olarak, doktorlar diyette bir değişiklik önerebilir. Örneğin, bir taş oksalattan oluşmuşsa, doktorlar genellikle hastalara pancar ve ıspanak gibi oksalat içeren yiyecek alımını azaltmalarını söyler. Taş ne kaynaklı olursa olsun, tekrarlayan böbrek taşlarını önlemenin en iyi yolu uygun bol su içmektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.