Ayaklar Neden Şişer?

0

Ayak şişmesi genelde endişelenilmemesi gereken geçici bir durumdur. Uzun süre ayakta durmak, uzun süre hareketsiz durmak, yoğun bir gün geçirmekten dolayı ayağınızda şişme olabilir. Ayak şişmesinin bu gibi birçok nedeni olabileceği gibi bazen önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Rahatsızlığınız uzun süre devam ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekiyor.

Yaz aylarında sıcak havaların etkisiyle, vücutta birtakım değişiklikler görülebiliyor. Sıcakların etkisiyle dokularda su toplanması ayaklarda şişmeleri tetikleyebiliyor. Özellikle aşırı sıcaklarda yaşanan terleme, vücudun artan sıvı ihtiyacı, yüksek sıcaklıklar nedeniyle damarlarda genişleme görülmesi ve vücutta tuz birikmesi, ayaklarda, ellerde ve yüzde şişliklerin görülmesine sebep olabiliyor.

Kadınların adet dönemleri yaklaştığında yaşadığı bu durum, uzun yolculukların sonrasında ya da çok uzun süre ayakta durulduğunda da görülebiliyor. Ayrıca kalp hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği, hipertansiyon gibi rahatsızlıklardan kaynaklı ayaklarda şişme görülebiliyor. Bunların dışında varis ve aşırı kilo da özellikle yaz aylarında ayak şişmelerinin yaşanmasına sebep olabiliyor.

Ayak ve bileklerdeki şişme, kullandığınız ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Eğer şişkinliğin aldığınız ilacın yan etkisi olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Eğer çok ciddi düzeyde şişkinlik yaşıyorsanız ilacınızı ya da ilacın dozunu doktorunuzun değiştirmesi gerekebilir.

Gebelik döneminde vücut, normal zamanlara kıyasla daha fazla sıvı tutuyor. Bu sebepten hamilelikte sıklıkla ayak şişmeleri görülebiliyor. Gebelik yaz aylarına denk gelmişse, kadınlar kışa oranla daha fazla sıvı tüketiyor ve ayak şişmeleri daha fazla görülebiliyor.

İlgili Gönderiler

Şeker hastalığının da ayak şişmesi yaşanmasına neden olabiliyor. Şekeriniz yükseldiğinde ayaklarda şişme, yanma, uyuşma gibi rahatsızlıklar hissedebilirsiniz. Bu durumlarda ayaklarınızda ki şişme uzun sürüyorsa uzman bir hekime başvurmanızda yarar var.

Alerjiler de ayak şişmelerine sebep olan önemli etkenlerden birisi. Herhangi bir sebepten kaynaklı alerjik durum ayak şişmesinin gelişmesine sebep olabiliyor.

AYAK ŞİŞMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Ayaklarda oluşan şişlikler herhangi bir hastalıktan kaynaklanıyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekiyor. Ancak şişlikler, aşırı sıcak uzun sürede ayakta durmak gibi geçici bir nedenden kaynaklanıyorsa rahatlatıcı yöntemler uygulanabilir:

Ayakların şişmemesi için sabit şekilde ayakta kalmamaya dikkat edin. Uzun süre ayakta durmak zorunda iseniz parmak uçlarına doğru yükselip alçalarak egzersizler yapabilirsiniz.

Ayaklarınızı gün içinde altına da yüksek bir yastık koyarak uzatıp dinlendir melisiniz.
Sıcaklar sizi etkiliyorsa, aşırı sıcak saatlerde dışarı çıkmamaya özen gösterin. Ödem birikmesine yol açmamak için yiyeceklerinizi az tuzlu tüketmenizde fayda var.

Soğuk uygulamalar ödemi azaltmaya yardımcı olur. Bu sebeple ayakları buzlu su dolu bir kovada 20 dakika kadar bekletmek, rahatlatıcı ve ödemi azaltmaya yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.