Take a fresh look at your lifestyle.

Alzheimer Hastalığı

0

Alzheimer hastalığı nedir?

Alzheimer hastalığı bir tür demanstır. Demans , çok çeşitli semptomları tanımlayan bir durumdur. Semptomlar beyindeki fiziksel ve fonksiyonel değişikliklerle ilişkilidir. Demans genellikle bir kişinin hafızasını, düşünme yeteneklerini ve kişiliğini etkiler. Daha sonraki aşamalarda, demansı olan bir kişi kendisine bakmakta zorlanır.

Alzheimer hastalığı, yaşlı kişilerde bunamanın en yaygın nedenidir. Bununla birlikte, başka şeyler de bunamaya neden olabilir. Alzheimer hastalığı en yaygın olarak 65 yaşından büyük insanları etkiler. 65 yaşından küçük kişilerin Alzheimer Demansı da olabilir. Buna erken başlangıçlı Alzheimer Demans denir . Erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı çok yaygın değildir.

Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir?

Sizi veya sevdiğiniz birinin Alzheimer hastalığı olabileceğinden endişeleniyorsanız, dikkate alınması gereken 10 birincil semptom vardır. Her insan farklıdır ve bu 10 semptomdan daha fazla veya daha azına sahip olabilir. Kendinizde veya sevdiklerinizde 1 veya daha fazla belirti fark ederseniz doktorunuzla konuşun.

 • Günlük yaşamı etkileyen hafıza kaybı: Örnekler, önemli tarihleri ​​veya az önce öğrendiğiniz şeyleri unutmayı; aynı soruyu tekrar tekrar sormak; ya da bir şeyler hatırlamak için hatırlatma notlarına, teknolojiye ya da diğer aile üyelerine çok güvenmek.
 • Bir planı takip etme veya bir problemi çözme yeteneğindeki değişiklikler: Bu, matematik problemi gibi bir probleme konsantre olmada sorun yaşamayı; tarif gibi bir planı takip etmek; veya aylık fatura ödeme gibi düzenli olarak planlanan görevleri takip etmek.
 • Bilinen görevleri tamamlama yeteneğindeki değişiklikler: Alzheimer Demans, eskiden yaptığınız şeyleri yapmayı zorlaştırabilir. Örneğin, evde ev işleri yapmak, ayak işleri yapmak veya işte rutin bir görevi bitirmek zor olabilir.
 • Zaman veya yerle ilgili karışıklık: Örnekler, ne kadar zaman geçtiğini, tarihi veya haftanın gününü kaybetmeyi veya nerede olduğunuzu ve oraya nasıl geldiğinizi unutmayı içerir.
 • Görme veya görsel bilgileri anlama ile ilgili sorunlar: Örnekler, okuduğunu anlama, renkleri belirleme, mesafeleri yargılama veya gördüklerinizle ilgili kafa karışıklığı gibi sorunları içerir.
 • Kelimelerle ilgili sorunlar: Örnekler arasında bir konuşmanın ortasında kelimeleri unutmak, bir konuşmanın bazı bölümlerini tekrarlamak veya yanlış isimlerle bir şeyler çağırmak gibi kelime dağarcığı sorunları yer alır.
 • Eşyaları yanlış yerleştirme : Örnekler arasında olağan dışı yerlere bir şeyler koymak, sık sık kaybetmek, kayıp bir nesneyi bulmak için adımları takip edememek ve hatta başkalarını çalmakla suçlamak sayılabilir.
 • Kötü karar: Örnekler, görünüşe veya temizliğe daha az dikkat etmeyi ve avukatlara büyük miktarlarda para vermek gibi kötü kararları parayla kullanmayı içerir.
 • Etkinliklerden çekilme : Örnekler arasında sosyal etkinliklerden, iş projelerinden veya aile toplantılarından çekilme veya bir hobi, spor veya favori etkinlikten vazgeçme sayılabilir.
 • Ruh hali ve kişiliğin değişmesi : Örnekler, özellikle yeni veya bilinmeyen yerlerde olağandışı, karışık, şüpheli, üzgün, depresif, korkulu veya endişeli olmayı içerir.

Komplikasyonlar

Alzheimer Demansa “ilerleyici” hastalık denir. Bu, semptomlarının genellikle yavaş başladığı ve hafif olduğu anlamına gelir. Bir kişinin bilişsel (beyin) ve fonksiyonel (kendi kendine bakım) yetenekleri zamanla kötüleşir. Hastalığın sonraki aşamalarında, Alzheimer Demansı olan bir kişi artık iletişim kuramaz ve tamamen bakım için diğer insanlara bağlıdır.

Ayrıca, hastalık ilerledikçe, bir kişi aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlık komplikasyonları yaşayabilir:

 • Depresyon .
 • Bildirilmeyen ağrı, hastalık veya ilaç yan etkileri (iletişim kuramama nedeniyle).
 • Düşme.
 • Zatürre veya diğer enfeksiyonlar.
 • Yetersiz beslenme veya dehidrasyon.

Sevdiğiniz birinin yukarıda listelenen komplikasyonlardan herhangi birini yaşayabileceğini düşünüyorsanız, doktorlarıyla konuşun. Sevdiğiniz kişinin rahat etmesine yardımcı olmak için ilaç veya başka tedaviler sağlayabilir.

Alzheimer hastalığının nedeni nedir?

Doktorlar Alzheimer Demansının nedenini bilmiyorlar. Bir teori, hastalığın beyindeki anormal protein kümeleri büyüdüğünde gelişmesidir. Bu büyüme muhtemelen beyindeki birçok küçük değişiklikle başlar. Bu genellikle herhangi bir belirti fark edilmeden çok önce başlar. Zamanla, bu değişiklikler toplanır. Sonunda beyin hücreleri hasar görür ve ölür.

Ayrıca, doktorlar bazı şeylerin bir kişinin Alzheimer Demansı geliştirme riskini artırdığına inanmaktadır. Bu risk faktörleri şunları içerir:

 • Yaş: Yaşınızla birlikte Alzheimer geliştirme riskiniz artar. 65 yaşından sonra, Alzheimer hastalığı geliştirme şansınız her 5 yılda bir iki katına çıkar.
 • Genetik ve aile öyküsü: Aile geçmişiniz varsa, Alzheimera yakalanmanız daha olasıdır. Bilim adamları ayrıca DNA’nızdaki bazı genlerin Alzheimer Demans riskinizi artırabileceğini düşünüyor.
 • Down sendromu: Down sendromlu insanlar Alzheimer Demans için genel popülasyondan çok daha yüksek bir risk taşır.
 • Çevresel / yaşam tarzı faktörleri: Ortamınızın ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızın Alzheimer hastalığı riskinizi de etkilemesi muhtemeldir. Kafa travması, kardiyovasküler veya kalp problemleri, diyabet ve obezite öyküsü Alzheimer Demans riskinizi artırıyor gibi görünmektedir. Bu sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olmak için bisiklet sürerken kask takın, arabadayken daima emniyet kemerinizi takın, düzenli bir egzersiz rutini oluşturun , doğru yiyin ve tütün ürünlerinden kaçının .

Alzheimer Demans da kadınlarda erkeklerden daha yaygın gibi görünmektedir. Alzheimer Demansı olan insanların yaklaşık üçte ikisi kadındır.

Alzheimer hastalığı nasıl teşhis edilir?

Alzheimer hastalığı teşhisi biraz zaman alabilir. Doktorunuza hastalığınız olup olmadığını söyleyebilecek bir test yoktur. Belirtilerinizin nedenini belirlemenize yardımcı olması için doktorunuza bol miktarda bilgi verin. Doktorunuz sizde veya sevdiklerinizde aşağıdakileri değerlendirmek isteyebilir:

 • Güncel sağlık ve tıbbi geçmiş.
 • Günlük rutin ve davranışlarınızdaki değişiklikler.
 • Bellek, problem çözme, dikkat ve dil yetenekleri.
 • Kan veya idrar testleri gibi laboratuvar testleri.
 • Beyin, felç gibi semptomlara neden olabilecek sorunları aramak için tarar.

Bu bilgilere dayanarak, doktorunuz neredeyse her zaman bunama olup olmadığını söyleyebilir. Doktorunuz muhtemelen alzheimer hastalığı nedeni olup olmadığını söyleyebilecektir. Bununla birlikte, alzheimer hastalığı ancak ölümden sonra beyin mikroskop altında incelendiğinde kesin olarak teşhis edilebilir. Alzheimer Demansı olan bir kişinin beyni, sadece alzheimer nedeni olduğunda meydana gelen çok farklı değişiklikler gösterecektir.

Sizin ya da sevdiklerinizin alzheimer hastalığının bazı uyarı işaretlerine sahip olabileceğinden endişeleniyorsanız, doktorunuzla konuşun. Erken teşhis daha erken tedavi görmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, ailenizle ilgili bakım, mali ve yasal konularla ilgili sorularınızı yanıtlamanız için size zaman kazandıracaktır.

Alzheimer hastalığı önlenebilir mi?

Kimse alzheimer hastalığının nasıl önleyeceğini bilmiyor. Bununla birlikte, doktorlar sağlıklı yaşamın ve beyninizi aktif tutmanın riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Veya başlangıcını geciktirebilir. Bu, sağlıklı bir diyet yemek, alkol tüketiminizi azaltmak, sigara içmemek, fiziksel ve sosyal olarak aktif kalmak ve beyin oyunlarıyla zihinsel yeteneklerinize meydan okumak anlamına gelir. Tarama, birçok hastalık için erken tespitte değerli olabilir.

Alzheimer hastalığının tedavisi

Alzheimer hastalığının tedavisi yoktur. Bunun yerine, tedavi aşağıdakilere odaklanabilir:

 • Bellek kaybı gibi semptomların ilerlemesini yavaşlatma.
 • Depresyon ve saldırganlık gibi davranış değişikliklerini ele almak.
 • Uyku problemleri gibi diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olmak.
  Bazı ilaçlar şu anda alzheimer hastalığının hafıza ve davranış semptomlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bu ilaçlar hastalığı durdurmaz. Her insan için etkili olmayabilir veya sadece kısa bir süre için yardımcı olabilirler.

Hafıza ilaçları
Kolinesteraz inhibitörleri , Alzheimer Demans’ın erken ve orta aşamalarını tedavi etmek için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Bu ilacın tipik yan etkileri arasında ishal, bulantı ve kusma bulunur.

Memantin , orta ila şiddetli Alzheimer Demansı tedavi etmek için onaylanmış bir ilaçtır. Tek başına veya bir kolinesteraz inhibitörüne ek olarak kullanılabilir. Baş dönmesi ve baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir.

Doktorunuz davranış değişiklikleri için ilaç önerebilir veya reçete edebilir. İlacın türü, sorunun davranışına ve şiddetine bağlı olacaktır. Reçetesiz satılan ilaçlar ağrı kesiciler içerebilir. Reçeteli ilaçlar antidepresanlar, anti-anksiyete ilaçları ve uyku ilaçlarını içerebilir.

İlaçlar her zaman alzheimer hastalığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmaz. Alzheimer Demansı olan bir kişi için ilaç dışı tedaviler genellikle sevdiğiniz kişinin çevresini yönetmeyi ve stres ve endişeyi azaltmaya yardımcı olmak için bir rutin oluşturmayı içerir.

Alzheimer Demans ile yaşamak
Alzheimer Demans tanısı konan bir kişinin yaşam beklentisi her kişiden farklıdır. Çoğu insan Alzheimer Demans teşhisi konulduktan 4 ila 8 yıl kadar yaşar. Bazıları 20 yıla kadar hastalık ile yaşayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.