Take a fresh look at your lifestyle.

Alerjik Göz Nezlesi Nedir?

0

Alerjik konjonktivit nedir?

Alerjik göz nezlesi, pembe göz olarak da adlandırılır. Bu tıbbi durum “pembe göz” ün yaygın bir nedenidir. Göz kürenizi kaplayan berrak, ince, membran (konjonktiva) şiştiğinde ve tahriş olduğunda ortaya çıkar.

Alerjik konjonktivit belirtileri
En yaygın semptom kırmızı, şişmiş bir gözdür. Ek belirtiler ağrı, kaşıntı ve sulu gözleri içerebilir.

Alerjik göz nezlesi neden olan nedir?

Pembe göz, bakteri, virüs veya alerjenlerden kaynaklanır. Alerjiler duruma neden olduğunda alerjik konjonktivit olarak teşhis edilir. Bu tip konjonktivit bulaşıcı değildir. Bazı yaygın alerjenler şunları içerir:

  • ağaçlar, çimenler ve polenler
  • hayvan tükürüğü veya kepeği
  • parfümler
  • kozmetik (makyaj)
  • cilt ilaçları
  • hava kirliliği
  • Sigara içmek.

Alerjik konjonktivit nasıl teşhis edilir?

Pembe gözü teşhis etmek için doktorunuz size belirtileriniz ve sağlık geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Gözünü inceleyecek. Doktorunuz tahrişinizin şiddetli olduğundan şüphelenirse, laboratuvara numune göndermek için gözünüzün köşelerini sürünebilir (pamuklu çubukla) sıvı alabilir. Göz nezlesi alerjen kaynaklı olduğunu düşünürse alerji testine girmenizi önerebilir.

Konjonktivit alerjisi engellenebilir veya önlenebilir mi?
Gözlerinizi tahriş eden şeylerden kaçınarak alerjik konjonktivit riskinizi azaltabilirsiniz. Örneğin, çim ve ağaçlardan gelen polene alerjiniz varsa, açık havaya maruz kalmanızı sınırlayın. Polen ve küf seviyeleri için hava durumu raporlarını kontrol edin. Kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun. Yaz aylarında bir klima kullanın. Hayvanlara alerjiniz varsa, bir evcil hayvanınızın olmamasını düşünün. Bir evcil hayvanın etrafındaysanız, hayvana dokunmaktan ve gözlerinize dokunmaktan kaçının. Alerjenlere maruz kaldıktan sonra daima ellerinizi ve vücudunuzu yıkayın.

Alerjik göz nezlesi tedavisi

Gözlerinize soğuk bir bez uygulamak, semptomların hafifletilmesini sağlayabilir. Islatıcı göz damlaları (bazen yapay gözyaşı olarak da adlandırılır) da yardımcı olabilir. Antihistaminik haplar (birçok kişinin alerjileri için aldığı) semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Reçetesiz yapay gözyaşı damlaları ve birçok antihistaminik hap iyileşmenize yardımcı olabilir.

Alerjik konjonktiviti tedavi etmek için çeşitli göz damlaları türleri mevcuttur. Kaşıntılı, sulu gözleri rahatlatmaya yardımcı olabilirler. Semptomların geri dönmesini engelleyebilir. Göz damlaları, alerjik konjonktiviti tedavi etmek için ilaç içerebilir. Bu bir antihistamin, bir dekonjestan, steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAID) veya bir mast hücre stabilizatörünü içerir. Bazı damlalar bunların bir kombinasyonunu içerir. Bazı göz damlaları reçete gerektirir. Hangi tedavinin sizin için doğru olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

Göz damlasının yan etkileri vardır. Damlaları ilk damlattığınızda yanma ve batma yaşayabilirsiniz. Bu genellikle birkaç dakika içinde kaybolur. Tüm ilaçlar potansiyel olarak yan etkilere neden olabilir. Göz damlası dahil herhangi bir ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Alerjik konjonktivit ile yaşamak
Bu durumla yaşamak, zor olabilir. Okulda ve işte dikkatinizi ve verimliliğinizi etkileyebilir. Eğlence ve rekreasyona müdahale edebilir. Tedavi edilmezse veya önlenmezse tekrarlanan bir sorun olabilir. Bu nedenle, hangi alerjenlerin alerjik göz nezlesi geçirmenize neden olduğunu bulmak önemlidir. Tahrişi tetikleyen şeylerden kaçınmak daha da önemlidir.

Ayrıca, kontakt lens takıyorsanız, gözünüz tahriş olduğunda takmaktan kaçının. Temaslar konjonktivitin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Gözlerinizi daha iyi hissedene kadar lens yerine gözlüklerinizi takın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.