Take a fresh look at your lifestyle.

Zona hastalığı

0

Zona nedir?

Zona, ağrılı bir deri döküntüsüdür. Aynı zamanda zoster veya herpes zoster olarak da adlandırılır. Varisella zoster virüsünden kaynaklanır. Bu, suçiçeğine neden olan virüsün aynısıdır.

Hastalığı neden olan virüs, oral veya genital uçuklara neden olan virüsle aynı değildir. Bu virüse herpes simpleks virüsü denir. İkisi aynı virüs ailesindedir.

Belirtileri

Zona genellikle ağrılı, kabarcıklı bir kızarıklığa neden olur. Bazen ağrı, kaşıntı veya karıncalanma, döküntü ortaya çıkmadan birkaç gün önce başlar. Döküntü, kırmızımsı şişliklerle başlar. Birkaç gün içinde bu şişlikler sıvı dolu kabarcıklara dönüşür. Bir batma veya yanma ağrısı hissedebilirsiniz. Kızarıklık da kaşınabilir. Diğer semptomlar şunları içerir:

Döküntüler en çok vücudun gövde kısmında görülür. Sırtınızın veya göğsünüzün etrafında kabarcıklar olabilir. Kabarcıklar genellikle yaklaşık bir hafta içinde kabuk değiştirir. Döküntü genellikle 2 ila 4 hafta içinde geçer. Kabuklar döküldüğünde cildinizin renginde değişiklikler görebilirsiniz. Daha şiddetli zona vakalarında bu renk değişiklikleri kalıcı olabilir.

Döküntülerden kaynaklı kızarıklık iyileşse veya birkaç hafta içinde geçse de ağrı daha uzun sürebilir. Bu durum, herpetik nevralji (PHN) olarak bilinir. Ancak çoğu insanda zona ağrısı 1 ila 2 ay içinde geçer.

Zona hastalığına ne sebep olur?

Zona, suçiçeğine neden olan aynı virüs olan suçiçeği zoster virüsünden kaynaklanır. Suçiçeği geçirdikten sonra, virüs vücudunuzda uykuda (inaktif) hale gelir. Bazı sinir hücrelerinin içinde kalır. Bağışıklık sisteminiz virüsü bu hücrelerde tutar. Yaşlandıkça bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir. Bu olursa, virüs yeniden aktive olabilir ve zona hastalığına neden olabilir. Çoğu zaman bu, suçiçeği geçirdikten yıllar sonra olur. Su çiçeği aşısı yaptırdıysanız, su çiçeği olma olasılığınız daha düşüktür. Bu nedenle, daha sonra zona geliştirme olasılığınız azalır.

Hastalık bulaşan çoğu insan 50 yaşın üzerindedir veya zayıf bir bağışıklık sistemine sahiptir. Örneğin, aşağıdaki durumlarda zona kapabilirsiniz:

 • kanser
 • bağışıklık sisteminizi zayıflatan ilaçlar
 • HIV veya AIDS

Başkalarına zona bulaştırabilir miyim?

Virüs, hiç suçiçeği geçirmemiş bir kişiye bulaşabilir. Virüs, zona hastalığının neden olduğu kabarcıklarda yaşar. Kabarcıklar tamamen iyileşene kadar yayılabilir. Henüz kabuklanmayan kabarcıklarınız varsa, aşağıdakilerden uzak durmalısınız:

 • hiç suçiçeği geçirmemiş herkes
 • 12 aylıktan küçük bebekler
 • hamile kadınlar
 • çok hasta insanlar (kanser veya AIDS olanlar gibi).
 • Su çiçeği geçirmemiş çocuklarla yaşıyorsanız doktorunuza söyleyin. Aşılanmaları gerekebilir.

Zona nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, suçiçeği geçirip geçirmediğiniz de dahil olmak üzere size tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Ayrıca belirtilerinizi de soracaktır. Fiziksel bir muayene yapacaklar ve döküntülerinizi inceleyecekler. Zonayı doğrulayabilen bir test vardır, ancak normalde gerekli değildir.

Önlenebilir mi?

Hastalığın oluşumunu önlemenin en iyi yolu aşı yapmaktır. Çocuklarınızı su çiçeği için aşılayın. Bu aşı, suçiçeği olma riskini azaltır. Su çiçeği olmadıkça zona bulaşmaz. Aşının yaygın yan etkileri baş ağrısı, ayrıca enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, şişme, kaşıntı ve ağrıdır.

Zona aşısı şu kişiler için önerilmez:

 • Jelatine veya antibiyotik neomisine alerjik reaksiyon göstermişse.
 • Zona aşısının herhangi bir bileşenine alerjisi vardır.
 • Lösemi, HIV veya AIDS gibi durumlar nedeniyle zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahiptir.
 • Kanser tedavisi görüyor.
 • Yüksek doz steroidler de dahil olmak üzere bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla tedavi ediliyor.
 • Hamile veya aşı yapıldıktan sonra 4 hafta içinde hamile kalmayı düşünen kadınlar.

Zona tedavisi

Zona genellikle antiviral bir ilaçla tedavi edilir. Bu ilaçlar semptomlarınızın şiddetini ve süresini azaltabilir. Asiklovir, famsiklovir veya valasiklovir yaygın olarak reçete edilir. Bu ilaçlardan birinin sizin için uygun olup olmadığına doktorunuz karar verecektir. Kızarıklık olduktan sonraki ilk 3 gün içinde almaya başlarsanız bu ilaçlar daha iyi etki gösterir.

Doktorunuz ayrıca ağrınızı ve şişliği azaltmak için bir steroid ilaç almanızı isteyebilir. Antiviral ilaçlarla birlikte bu ilaç, postherpetik nevralji geliştirme riskinizi azaltabilir.

Ağrı için ne yapabilirim?

Zona ağrısına yardımcı olmak için doktorunuz reçetesiz satılan bir ağrı kesici ilaç almanızı isteyebilir. Bu, asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen (Motrin, Advil) içerebilir.

Kabarcıklara ilaçlı bir kaşıntı önleyici losyon (Benadryl, Caladryl) uygulamak ağrıyı ve kaşıntıyı azaltabilir. Kabarcıkların ve yaraların üzerine beyaz sirke ile karıştırılmış suya batırılmış soğuk kompresler yerleştirmek de işe yarayabilir.

Hastalık şiddetli ağrıya neden oluyorsa, doktorunuz daha güçlü bir ağrı kesici ilaç yazabilir.

Zonayla yaşamak
Çoğu insan hayatında yalnızca bir kez zona hastalığına yakalanır. Ağrı ve kızarıklık 3 ila 5 hafta içinde geçer ve kabarcıklar iz bırakmaz. Ortaya çıkabilecek birkaç komplikasyon vardır.

Hastalığın en yaygın komplikasyonu post-herpetik nevraljidir. Bu, zona ağrısının, kızarıklık geçtikten sonra uzun süre sürdüğü zamandır. Zona olan kişilerin yaklaşık % 10’u post-herpetik nevralji geliştirecektir. Cildinizden beyninize abartılı ağrı mesajları gönderen hasarlı sinir liflerinden kaynaklanır. Yaşlandıkça post-herpetik nevralji geliştirme olasılığınız artar.

Hastalık ayrıca herpes zoster oftalmikus (HZO) adı verilen bir göz rahatsızlığına da yol açabilir. HZO, alında ve göz çevresinde küçük kabarcıklarla birlikte bir kızarıklığa neden olabilir. Bu genellikle yüzünüzün yalnızca bir tarafında olur. Bazen salgından birkaç gün önce yüzünüzün aynı bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz. Göz enfeksiyonu aşırı ağrıya, göz kapağında şişmeye, ışığa duyarlılığa ve kızarıklığa neden olur. Ağır vakalarda kornea zarar görebilir. Bu görüşünüzü etkileyebilir.

herpes zoster oftalmikusa sahip kişiler hemen bir göz doktoruna görünmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.