Take a fresh look at your lifestyle.

Yenidoğan Bebek Bilişsel Gelişimi

0

Yenidoğan oyunu ve bilişsel gelişim hakkında

Bebekler kim olduklarını, nerede olduklarını ve hayatın ne hakkında olduğunu öğrenmeye hazır olarak doğarlar. Yenidoğan bilişsel gelişimi, sizinle ve diğerleriyle ileri geri etkileşimler, farklı deneyimler ve basit oyun yoluyla gerçekleşir. İşte başlamanız için bazı oyun fikirleri.

İnteraktif, basit, eğlenceli ve güvenli. Bunlar, bebeklerin bilişsel gelişim için ihtiyaç duydukları oyun deneyimleri, yani düşünme yeteneklerini geliştirmek için.

Bebeğinizle oynadığınızda ve bebeğinizin ipuçlarına yanıt verdiğinizde, bebeğinizin güvende ve sevildiğini hissetmesini sağlar. Ayrıca birbirinizi tanımanıza yardımcı olur. Bu güvenli ve sevgi dolu ortam, bebeğinizin beyninin daha sonra ne olacağını düşünme, anlama, anı yapma, hayal etme ve çözme yeteneğini geliştirmesine yardımcı olur.

Bebeğinizin öğrenme ve gelişiminin ilişkileri temelleri vardır ve siz bebeğinizin hayatındaki anahtar kişisiniz. Bu, bebeğinizle sıcak ve sevgi dolu ilişkinizin gelişimi için kritik olduğu anlamına gelir.

Yenidoğan bilişsel gelişimi nasıl desteklenir

Yenidoğan bilişsel gelişimi nasıl desteklenir

Yenidoğan bebeklerin öğrenecek çok şeyi vardır ve bu öğrenmenin ne kadar hızlı gerçekleştiğine şaşıracaksınız.

İlk başta, bebeğiniz onunla ilgileneceğinizi bile bilmeden başlar. Ancak yaklaşık dört hafta içinde bebeğiniz sesinizi tanıyacak ve cevap verecektir.

Yeni doğan bebeğiniz yüzünüzden büyülenecek ve özellikle konuştuğunuzda size şaşıracak. Bebeğiniz sesinizi ve neye benzediğinizi hatırlamayı öğreniyor.

Bu yaşta, bebeğiniz uzun süre karyolanın veya uyku alanının üzerinde parlak renkli bir dönence asılı görünebilir. Bu basit bir aktivite gibi görünebilir, ancak bebeğiniz hareket ve renk gibi kavramları anlamayı öğreniyor.

Bebekler dünyayı deneyimlemek ister, ancak bir kerede değil – çok fazla insan, ses ve aktivite bebeğinizi tüketebilir. Bazen çok fazla uyarıcı bebeği uyumak için çok yorgun hale getirecektir, bu yüzden bu yorgun belirtilere dikkat edin .

Yenidoğan bilişsel gelişimini teşvik etmek için fikirleri

Oyun oynayın, birlikte eğlenmek siz ve bebeğiniz arasındaki ileri geri etkileşimlerle ilgilidir. Yani yeni doğan deneyimlerinizi onun düşünmesini ve hayal gücünü canlandırmak için verebileceğiniz birçok basit ve eğlenceli yol var. Sonuç olarak öğrenme doğal olarak gelir.

İşte başlamanız için bazı oyun fikirleri:

  • Bebeğinizle sık sık konuşun, bebeğinizi tutun ve göz teması kurun.
  • Bebeğinizle birlikte kitap okuyun, tekerlemeler ya da şarkı söyleyin.
  • Bebeğinizle yüz yüze oyun oynayın. Bu doğumdan birlikte oynayabileceğiniz bir oyundur. Dilinizi çıkarırsanız veya dudaklarınızla bir ‘O’ yaparsanız, bazı bebekler de aynısını yapabilir.
  • Bebeğinize bakmak için birçok farklı şey verin – örneğin arka bahçede oynayan arkadaşlar veya aile, bahçedeki çiçekler veya kitaplardaki farklı renkler ve şekiller.
  • Ayrıca dışarıda yürüyüşlere çıkabilir veya bir parkı ziyaret edebilirsiniz.
  • Bebeğinize dokunması ve tutması için yumuşak bir oyuncak veya çıngırak verin.

Bebeğiniz birkaç haftalıkken bunu deneyebilirsiniz.

  • Bebeğinizi nazikçe sallayın veya masaj yapın . Ayrıca bebeğinizin parmaklarına ve ellerine dokunabilir ve hatta bir adlandırma oyunu oynayabilirsiniz.
  • Rüzgar çanı, kuş veya farklı müzik türlerini dinletin.
    Aynı şarkıyı veya oyunu bebeğinizle tekrar etmek, küçük çocuğunuz için sıkıcı değildir – tekrarlama, bebeklerin öğrenmesinin yollarından biridir.

Oyun sırasında bebeğinizin liderliğini takip etmek iyi bir fikirdir. Örneğin, bebeğiniz düşen bir yapraktan etkileniyorsa, deneyime katılın. ‘Evet, düşen yapraklara bak’ bile diyebilirsiniz. Ancak bebeğiniz bir etkinlikle ilgilenmiyorsa veya oynamak için çok yorgunsa, muhtemelen başka bir şey denemenin zamanı gelmiştir.

Yeni doğan bebeğinizin dünyayı öğrenmesi için çok şey var. Bebeğinizin mizacına bağlı olarak, bebeğinizi yavaşça ve nazikçe yeni oyun deneyimlerine tanıtmanız gerekebilir, böylece onu yormamış olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.