Take a fresh look at your lifestyle.

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni

0

Ebeveynliğe hoş geldiniz! İşte ailenizin en yeni üyesi hakkında bilmeniz gereken birkaç şey …

Bebekler, dış dünyadaki hayata adapte olurken hayatlarının ilk 12 haftasında çok hızlı büyür ve değişir. Bebeklerde uyku düzeni ve ritimleri bu dönemin sonuna doğru olgunlaşmaya başlar ve bu ilk birkaç ayda bebeğinizde çok sayıda nörolojik gelişimin kanıtlarını göreceksiniz. Bu süre zarfında bebeğinizin dünyasında neler olup bittiğini inceleyelim:

Uyanık Zamanlar:

Bebeğiniz yeni doğduğunda, doğumdan itibaren çok uykulu olacaktır. Bazı bebeklerde bu birkaç günde geçebilir, bazılarında ise birkaç hafta alabilir. Bu, bebeğinizin sürekli olarak sadece besleniyor ve uyuyor gibi göründüğü ve bazı çok küçük bebeklerin tekrar uykuya dalmalarına gerek kalmadan önce gerçekten sadece 1 saat uyanık kalabileceği anlamına gelebilir.

Bebeğiniz 12 haftaya ulaştığında, uyanık kalma süreleri yavaş yavaş şekerleme arasında 2 saate kadar uzamış olmalıdır. Bebek uykusu oldukça hassas bir şeydir ve bebekler uyanıklık ve şekerleme sürelerinin dengesine çok duyarlıdır. Bunlar büyüdükçe bebeğinize uyacak şekilde değişmiyorsa, bebeğiniz uykuya direnecek, kısa süreli şekerleme yapacak ve geceleri daha sık uyanacak veya geceleri uzun süre uyanık kalacaktır. Pek çok insan, 12 haftalık bebeklerinin her seferinde sadece bir saat uyanık kalabileceğini düşünme tuzağına düşüyor, ancak bebeklerinin uyku ihtiyaçları son 3 ayda önemli ölçüde değişti ve uyanıklık süreleri de değişti.

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

Aşırı Yorgunluk:

Bu yaş aralığındaki bebekler gerçekten hızlı ve kolay bir şekilde aşırı yorulabilir ve sonra uykuya dalmak için çok fazla yardıma ihtiyaç duyar. Yenidoğanın uykulu hali geçtikten sonra, bebeğiniz oldukça huzursuz davranışlar sergilemeye başlayabilir. Pek çok insan bu huzursuzluğun kolik, reflü veya aşırı yorgunluk olduğunu düşünür, aslında pek çok bebek için bu yorgunluktandır ve şimdi uykular arasında biraz daha uyanık kalmaları gerekir.

Uyku düzeni:

Uyku bebekler için süt kadar önemli bir besindir. Bir bebeğin büyümesi ve gelişmesi için oldukça önemlidir. 2,5 ila 3 yaşına kadar bebekler ve küçük çocukların gündüz kestirmeleri GEREKİR. Bu süre zarfında şekerleme saatlerinin miktarı açıkça değişir, ancak iyi bir gece uykusunu, verimli beslenmeyi ve daha mutlu bir bebeği teşvik etmek için, küçük çocuğunuz için uygun miktarda şekerleme saati için çalışmanız gerekir.

Gösterge olarak 0-6 hafta arası bir bebeğin kümülatif toplamda gündüz 4.5 ile 5.5 saat uyuması gerekir. 6-12 haftalar arasında bu miktar 3,5 – 4,5 saat olur. İlk 3 ay boyunca şekerleme saatlerinde meydana gelen bu dramatik değişiklikler, bebeğinizin nörolojik olgunlaşması ve şekerleme arasında daha uzun süre uyanık kalma becerisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. 12 haftalık bebeğiniz hala gün içinde toplam 4 veya 5 saat kestiriyorsa, muhtemelen geceleri çok daha fazla uyanmaya başlar ve yatmadan önce direnir.

Gündüz ve Gece Karışıklık:

Bu, yeni doğan bebekler için yaygın bir “durumdur” ve dışarıda bunun daha çok gün boyunca ışıkta uyuyan bebeklerle ilgisi olduğunu ve böylece gündüz vakti ile geceyi ayırt etmeyi öğrendiklerini ileri süren birçok teori vardır. Gece ve gündüz kafa karışıklığına neden olan şey, aslında bebeğinizin çok olgunlaşmamış sirkadiyen ritmindeki bir dengesizliktir. Vücut saatleri henüz ayarlanmamıştır. Bu nedenle bebeğiniz gün içinde mutlu bir şekilde uyuyabilir ve geceleri çok daha düzenli bir şekilde uyanabilir. Belli ki bu düzeni tersine çevirmek istiyorsunuz, böylece siz ve bebeğiniz geceleri daha uzun süre uyuyabilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, bebeğinizin ne kadar uyuduğu konusunda biraz daha fazla kontrole sahip olarak şekerleme saatlerini düzenlemesine yardımcı olmaktır. Bu, onları gece uykularını pekiştirmeye teşvik edecek ve günlerini ve gecelerini çok daha hızlı düzenlemeyi öğrenecekler. Bebeklerde uyku düzeni oluşmasına da katkıda bulunacaktır.

Gece Uykusu ve Uyanma:

İlk 12 haftada bebeğiniz gece uyanacak ve süte ihtiyacı olacaktır. Çok az bebek bu yaşta “gece boyunca” beslenmeye ihtiyaç duymadan uyuyabilir. Bebeğinizi doyurup yatırmak bebeklerde uyku düzeni oluşturmak için önemlidir. Ayrıca açlığın yanı sıra, bebeğiniz başka sebeplerden dolayı geceleri uyanıyor olabilir. Örneğin:

– kundaklı değiller (kundaklama bebeğinizin gündüz ve gece daha iyi uyuması için çok önemli bir unsurdur)

– çevresel veya evdeki gürültülerle uyandırılıyorlar

– çok sıcak veya soğuk

– rahatsızlar (genellikle gazdan)

– hastalar

– reflü gibi bir durumları var

– çok fazla veya çok az gün uykusu almışlar

Uyku düzenine alışma:

Küçük bebeklerin beyinleri bizimkinden biraz daha farklı bir şekilde uyku için çalışır. Çok hızlı değişirler ve 4 aya kadar küçük çocuğunuzun uykusu, daha olgun uyku döngüleri olan yetişkin uykusuna çok benzer hale gelir. Bu değişim periyodu, genellikle bebeklerin uyku döngüleri arasında tam olarak uyanmaya başladıkları, günde 35-45 dakikada bir ve geceleri her 2 saatte bir 4 aylık uyku gerilemesi olarak bilinir .

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Bebeğin uyuduğu ortam:

Bebeğinizin uyuduğu ortam, bu yaştaki yerleşimi ve uykusu üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. İlk birkaç haftada bebeğiniz muhtemelen herhangi bir yerde uyumaktan mutlu olacaktır çünkü hala yeni doğan uykulu aşamadadır. Bebeğinizin daha iyi yerleşmesine ve daha uzun süre uyumasına yardımcı olacak ilk şey, sıkı bir kundaktır. Kundaklama, kitaptaki en eski yerleşme numarasıdır ve rahimde kalmanın sınırlı hissini taklit ederek, bebeklerin moro refleksleriyle kendilerini ürkütmemelerini sağlar, bu da yaklaşık 4 ila 6 aya kadar kaybolmaz.

Beyaz gürültü , bebeğinizin sakinleşmesine ve uyumasına yardımcı olan bir başka önemli bileşendir. Anne karnındayken bebeğiniz 7 gün 24 saat elektrikli süpürge kadar gürültülü ses çıkaran; kalp atışınızın, sindirim sisteminizin ve etraflarında dolaşan kanınızın sesini duyar. Beyaz gürültü bebekleri son derece rahatlatır ve uyumalarına ve uykuya dalmalarına yardımcı olur. Onu sakinleştirmek için beyaz gürültü kullanın. Bebeğinizi uyutmaya ve bebeklerde uyku düzeni oluşturmaya yardımcı olur.

Bebeğiniz yaklaşık 8 haftalık olduktan sonra hormonal dengesinde bir değişiklik olur, çünkü doğumdan itibaren sahip olduğu hormonlar artık yıpranmıştır. Bu hormonlardan biri Melatonin’dir ve uykuya dalmamıza ve uykuda kalmamıza yardımcı olmaktan sorumludur. Melatonin yalnızca karanlıkta üretilir ve salınır, bu nedenle bebeğinizi karanlık bir odada uyutmak, iyi bir uyku için mükemmel bir yoldur. Tüm memeliler gibi, bebekler de karanlığı rahatlatıcı bulurlar – daha büyük çocuklar gibi karanlıktan korkmazlar; bebekler korku gibi olgun duygulara sahip değildir. Gece lambalarını kullanmaktan kaçının çünkü bunlar bebeğinizi daha fazla uyaracak ve bebeğinizin uyumasına yardımcı olmayacaktır.

Uykuyu Etkileyen Diğer Faktörler:

İlk 12 haftada bebeğinizin uykuya dalma ve uykuda kalma yeteneğini başka bazı faktörler etkileyebilir. Günlerine göre daha tahmin edilebilir bir uyku düzenine sahip olan bebekler için, bir şeyler ters gittiğinde uyumak çok daha zordur.

Açlık genellikle küçük bebeklerde bir sorundur. Aç bir bebek sakinleşmez veya uyumaz. Emziriyor veya biberonla besliyor olsanız da, bebeğinizin sürekli aç veya huzursuz göründüğünü düşünüyorsanız, teşhis edilmemiş dudak veya dil bağları veya reflü gibi dikkate alınması gereken faktörler vardır .

Hastalıklar bebeğin uykusunu da etkileyebilir. Yaygın soğuk algınlığı bebeğinizin rahatsız olduğu anlamına gelebilir ve burada doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Daha ciddi olarak, bebekler kulak veya boğaz enfeksiyonlarından muzdarip olabilirler ve uyku bozuklukları dışında hiçbir dış semptom (ateş bile) göstermezler. Her zaman tedbirli davranmak ve bebeğinizi aile doktorunuza kontrol ettirmek önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.