Take a fresh look at your lifestyle.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

0

Anksiyete Bozukluğu

Kaygı ve korku yaygın duygulardır. Ancak, korku algılanan bir tehdide normal bir yanıt olsa da, kaygı, haksız veya uygunsuz bir korku veya belirsiz veya kötü tanımlanmış bir tehdide verilen yanıttır.Birçok anksiyete bozukluğu türü vardır. Belirtilerini öğrenin, böylece daha iyi tedavi olabilirsiniz.

Günlük stres veya problemlerle uğraşırken kaygı normal veya uygun bir duygu olabilir. Bununla birlikte, bu duygular kalıcı, aşırı ve irrasyonel olduğunda, şunları etkileyebilir:

• Bir insanın hayatını yönetme şekli
• Kişinin çalışma yeteneği
• Kişinin yaşam veya ilişki talepleriyle başa çıkma yeteneği

Bu olduğunda, anksiyete anormal bir durum veya bozukluk haline gelir.

Baskın duygu olarak anksiyete veya korku ile karakterize edilen farklı anksiyete bozuklukları türleri vardır. Bunlar fobi, yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu , travma sonrası stres bozukluğu, akut stres bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluğu içerir .

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Anksiyete, aşağıdaki gibi hoş olmayan zihinsel semptomları tetikler:

• Anlama
Karışıklık
• Çaresizlik duygusu
• Endişe
• Tekrarlanan olumsuz düşünceler

Ayrıca aşağıdakiler gibi çok çeşitli fiziksel semptomları tetikler:

Kas gerginliği ve zayıflığı
• Kalp çarpması (çarpıntı)
• Nefes almada zorluk

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Hem anksiyete bozukluğunun ilacı hem de psikoterapi dahil olmak üzere etkili tedaviler mevcuttur. Tedavinin amacı, kaygı bozukluklarının belirti ve semptomlarını azaltmak ve nihayetinde ortadan kaldırmak ve psikososyal rolleri ve mesleki işlevselliği düzeltmektir.

Anksiyete bozuklukları, özellikle erken teşhis ve tedavi edildikleri takdirde tedaviye iyi yanıt verir. Benzodiazepinler ve antidepresanlar etkili ilaçlardır ve psikolojik tedavilerle kullanıldığında, nüks riski ve daha iyi semptom kontrolü ile sonuçlanabilir. Etkili psikolojik terapiler arasında bilişsel davranış terapisi ile maruz kalma ve yanıt önleme terapileri bulunur.

Yaşam tarzınızın semptomları nasıl etkileyebileceğini anlamak da tedavide önemli bir faktördür. Kişisel anksiyete bozukluğu tetikleyicilerinizi bulmak sorunu çözmeye başlamanıza yardımcı olabilir. Günlük sorunlar için zayıf başa çıkma stratejileri olan yüksek stresli ortamlarda yaşayan insanlar, gevşeme teknikleri ve düzenli egzersiz gibi kaygıyı azaltmada ve duygusal iyiliğe katkıda bulunmada etkili basit stratejiler uygulayabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.