Take a fresh look at your lifestyle.

Uyku Apnesi Nedir, Nasıl Anlaşılır?

0

Uyku Apnesi Ne Demek?

En basit ifadeyle, uyku apnesi, bir kişinin uyurken nefes almasını engelleyen bir hastalıktır. Bu kesintiler uyku döngüsü boyunca birkaç kez veya daha ciddi vakalarda yüzlerce kez ortaya çıkabilir. Uyku apnesinin kolayca tanımlanabilir nedenleri, belirtileri ve sonuçları vardır.

Nedenleri
Araştırmacılar uyku apnesi kesintilerinin iki ana nedenini belirlediler: obstrüktif uyku apnesi (OSAS) ve merkezi uyku apnesi (CSA). OSAS, hava yolunda, uyku sırasında ortaya çıkan bir çeşit tıkanıklığı, en yaygın olarak uyku sırasında yumuşak dokunun çökmesini içerir. Buna karşılık, CSA beynin solunumla ilgili kasları düzgün bir şekilde gösterememesidir. Neyse ki, OSAS iki türden daha yaygınıdır ve aynı zamanda tedavisi en kolay olanıdır.

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku döngüsü sırasında sayısız uyku kesintisi nedeniyle, uyku apnesi semptomları uykusuzluk çeken bir kişinin semptomlarına benzer. Uyku apnesi belirtileri şunlardır:

 • Konsantrasyon zorluğu
 • Depresyon
 • Sinirlilik
 • Cinsel işlev bozukluğu
 • Öğrenme ve hafıza güçlükleri
 • İşteyken, telefonda veya araba kullanırken uykuya dalmak
 • Bazen uyku apnesi ile bağlantılı olarak tanımlanan fiziksel göstergeler arasında boğaz ağrısı veya baş ağrısı ile uyanma ve uyku döngüsü sırasında uyandığında boğulma veya nefes alamama hissi de bulunur.

Sonuçlar
Uyku apnesinin solunum kesintileri nedeniyle beyin, kalp ve vücudun çeşitli kısımları yeterli oksijen almaz. Anında sonuç, tedavi edilmediği takdirde kritik arızalara yol açabilen uygun organ fonksiyonunda bir azalmadır. Uyku apnesinden kaynaklı oksijen yoksunluğunun uzun vadeli sonuçları yüksek tansiyon, kalp hastalığı, felç, diyabet ve depresyona yakalanmayı kolaylaştırır.

Kimler Risk Altında?

Tanı sürecinde uyku apnesi riski en yüksek bireylerin arasında aşırı kilolular vardır. Ancak zayıf insanlarda da uyku apnesi oluşabilir . Aşırı kilo ile birlikte diğer risk faktörleri şunları içerir:

 • Büyük boyun boyutu
 • Orta yaşta daha yaygın
 • Erkeklerde daha yaygın
 • Hipertansiyon yaygın bir faktördür
 • Aile uyku apnesi öyküsü

Daha önce listelenen belirtilerle başvuran bireylerin bu risk kategorilerine giren kişilerle ilişkili komplikasyonları veya diğer olumsuz sağlık etkileri nedeniyle uyku apnesi ölümü riski daha yüksektir.

Uyku apnesi hayatı tehdit ediyor mu?

Uyku apnesi ile tutarlı semptomların bir listesini sunmak ve aynı zamanda hastanın gün boyunca yaşadığı çeşitli uyuşukluk ve yorgunluk seviyelerinin bir kaydı uyku apnesi tanı ve tedavisinde bir başlangıç ​​noktasıdır. Uyku apnesinden şüphelenen bir doktor uyku çalışması veya polisomnografi isteyecektir. Bu çalışmanın tamamlanması ya uyku sırasında bileğe takılan bir uyku monitörü ya da uyku laboratuvarında bir gece kalmayı gerektiren tam bir laboratuvar analizi içerebilir. Bu çalışma, tedaviyi oluşturmak için durumun tipini ve şiddetini belirlemeye yardımcı olur.

Tedavi seçenekleri

Çeşitli derecelerde uyku apnesini tedavi etmek için mevcut seçenekler arasında davranış değişiklikleri, cihazlar ve aletler ve bazı ciddi vakalarda cerrahi sayılabilir. Daha az ciddi vakalar için davranış değişiklikleri arasında genellikle kilo kaybı, sigarayı bırakma ve alkolden kaçınma yer alır, ancak sırtınız üzerinde değilde yana yatarak uyumak kadar basit de olabilir. Alt çeneyi ve dili yeniden konumlandıran dental cihazlar, bazı başarılarla bir cihaz seçeneğidir ve üst hava yolu cerrahi seçenekleri de başarılıdır.

CPAP
Çoğu durumda, tercih edilen tedavi sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) cihazıdır. NSF , “CPAP, burun ve / veya ağız üzerine oturan ve uyku sırasında açık kalmasına yardımcı olmak için hava yoluna nazikçe hava üfleyen bir maskedir. Bu tedavi yöntemi oldukça etkilidir. ” Bu yaklaşım, obstrüktif uyku apnesinin tedavisinde en etkili yöntemdir.

ASV
Adaptif servo ventilasyon (ASV) uyku apnesi sorunlarının düzeltilmesine de hizmet eder ve merkezi uyku apnesi olan hastalar arasında yaygın bir tedavi seçeneğidir. Bir CPAP makinesinin sabit basıncından farklı olarak ASV, basıncın sürekli ayarlanmasını ve gerektiğinde hastanın nefes alma şekillerine göre nefes almayı tetiklemesini sağlar. Bu ASV’yi özellikle merkezi uyku apnesi olan hastalar için yararlı kılar.

Uyku apnesi aşırı yorgunluk yaşamanıza neden olabilir ve iş, okul veya diğer günlük görevlere konsantre olmanızı zorlaştırır. Bu etkilerle mücadele yaşam tarzınızı bozar, ancak uyku apnesinden ölebilir misiniz? Doğrudan uyku apnesiyle ilişkili ölümlerin yüzdesi düşük olmasına rağmen (yüzde 0,2’den az), diğer sağlık sorunlarını şiddetlendirebilir ve kritik hastalık ve durumların gelişmesine yol açabilir. Uyku apnesinin teşhis ve tedavisi kolaydır. Bu durumla ilişkili riskleri veya uyku apnesi belirtileri ortaya koyulursa, kritik hasara neden olmadan sorunu düzeltmek için mevcut çeşitli tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.