Take a fresh look at your lifestyle.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Nasıl Artırılır

0

Tüp bebek tedavisi

Bebek sahibi olmak için tüp bebek yöntemine başvuran çiftlerin bazı tavsiyelerden yardım alması tedaviye büyük destek veriyor. Tüp bebek tedavisi olacakların stresi kontrol altına almak, hareketli yaşam ve düzenli egzersiz ayrıca sağlıklı beslenme gibi faaliyetleri yaşam tarzı olarak benimsemesi, başarıyı arttırmada önemlidir.

Tüp bebek tedavisi için karar aldığınızda mutlaka tedavi sürecine kendinizi psikolojik olarak hazırlamalısınız. Stresi azaltmak için yöntemler belirlemek, düzenli egzersiz ve doğa yürüyüşleri yapmak, doğru beslenmek, hem zihinsel hem fiziksel hazır olmak tedavide başarı şansını önemli ölçüde arttırır. Tüp bebek tedavi sürecinde haftada en az 2-3 kez yürüyüşe çıkılmalıdır.

Sizin bu sürecinizde eşinize de büyük görev düşmektedir. Birbirinizle aranızdaki iletişimi her zamankinden daha sıkı tutmalı, anne adayına tüm konularda destek olmalısınız. Tedavi sürecinin olumsuz sonuçlanacağı kaygılarına kapılmamalısınız. Unutmayın bu tedavi tekrar denenebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarılı Olmak İçin

Tüp bebek tedavisi yöntemini doğal bir gebelik süreci olarak görmek gerekir. Çünkü bu yöntemle gebe kalan kadınlar da normal bir hamilelik dönemi geçirmektedir. Dünyaya gelen bebeklerinde diğer bebeklerden bir farkı yoktur.

Beslenme alışkanlıklarınızı düzene sokmak tüp bebek tedavi sürecini olumlu etkilemektedir. Doktorun beslenme konusunda verdiği önerilere uymalısınız. Ayrıca uzman bir diyetisyen ile görüşülüp detaylı bir beslenme planı hazırlanmasında da fayda vardır. Mümkün olduğu kadar da fast food ve abur cubur olarak adlandırılan zararlı besinlerle beslenmek yerine daha taze, organik besinler tüketilmelidir.

Tüp bebek tedavisi sırasında nasıl beslenmeli?

Uzmanların tedavi süreci için önerdikleri bazı besin tavsiyeleri:
– Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran faktörlerden biri de kilonuzun normal seviyede olmasıdır. Tedaviye başlamadan önce kilonuzu normal düzeylere indirebilmek için diyetisyen yardımı alınabilir.
– Tüp bebek tedavisi sürecinde bol sıvı almak gerekir. Günde en az 2-3 litre su tüketilmelidir. Asitli içeceklerden uzak durulmalı, kahve ve çay da çok fazla tüketilmemelidir.
– Tüp bebek tedavisi süresince bolca bakliyat tüketmenizde fayda var. O hafta yapacağınız yemeklerin içinde en az 2 gün kuru baklagilleri kullanmalısınız.
– Protein, mineral ve omega3 bakımından zengin beslenmeniz de önemlidir. Haftada en az 2-3 kez balık tüketmeniz mineral ve omega3 açısından çok büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca kırmızı et ve beyaz et tüketerek de protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
– Kızartma, ızgara gibi pişirme yöntemlerini kullanmak yerine haşlama, buğulama, fırında pişirme yöntemlerini seçmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Makarna ve sebzeleri çok fazla haşlamamalısınız.
– Folik asit bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve badem gibi kuruyemişler tercih edilmelidir.
– Şeker kullanmamalı onların yerine tatlandırıcı kullanıyorsanız tedavi sürecinde kullanmamalısınız.
– Sigara içiliyorsanız mutlaka bırakılmalısınız, içilen ortamlarda da bulunmamalısınız.
-Alkol tüketiyorsanız bunu da tedavi süreci boyunca bırakmalısınız. Haftada 1 defa yada ayda 1 defa bile olsa kullanmamanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.