Take a fresh look at your lifestyle.

Skolyoz nedir?

0

Skolyoz belirtileri

Skolyoz, omurganın anormal bir eğriliğidir. Normalde omurga düzdür. Skolyozda omurga çarpıktır ve yana doğru kıvrılır. Eğri, C şeklinde veya S şeklinde olabilir. Skolyoz kızlarda erkeklerden daha yaygındır.

Skolyoz çocuklukta başlayabilir, ancak çoğu zaman ergenlik yıllarına kadar fark edilmez. Temel semptomlar düzensiz omuzlara sahip olmak ve bir tarafa yaslanmaktır. Omurganız çok çarpıksa, kaburgalarınız veya kalçalarınız da yanlara yapışabilir. Skolyozu olan kişilerde sırt ağrısı olabilir.

Skolyoza ne sebep olur?

Skolyozun kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik geçiş olabilir. Bir yaralanma, hastalık, enfeksiyon veya doğum kusurundan kaynaklanabilir. Belirli bir hareket veya aktivitede olduğu gibi, bir tarafın diğerinden daha fazla tekrar tekrar kullanılması da buna neden olabilir veya kötüleşebilir.

Skolyoz nasıl teşhis edilir?

Sırt ağrınız veya diğer skolyoz belirtileriniz varsa doktorunuza başvurun. Doktor fiziksel bir muayene yapacak ve sağlığınızı ve aile geçmişinizi gözden geçirecektir. Ayrıca bir röntgen filmi isteyecektir. Omurganızda bir eğri olup olmadığını X ışınları gösterebilir.

Aile doktorunuz, düzenli kontrollerde skolyoz olup olmadığını kontrol edebilir.

Skolyoz nasıl teşhis edilir?

Tedavi

Hafif skolyoz vakaları tedavi gerektirmez. Doktorunuz daha da kötüye gidip gitmediğini görmek için durumunuzu izlemek isteyebilir. Omurganın eğrisi geçici veya kalıcı olabilir. Genellikle, özellikle büyüdükçe çocuklar için, zamanla iyileşebilir.

Doktorunuz size bir korse taktırabilir. Bu, omurganın daha fazla kıvrılmasını önler. Korselerin çoğu giysilerin altına sığar ve görünmez.

Şiddetli skolyozu olan kişilerin ameliyat olması gerekebilir. Ameliyat sırasında, doktor omurganızdaki kemikleri hareket ettirecek, omurgayı güçlendirmek için bunları birleştirecek veya düzeltmeye yardımcı olmak için omurganıza bir çubuk yerleştirecektir. Ameliyatın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Bunlar yaşınıza, sağlık durumunuza ve eğri miktarınıza bağlı olacaktır.

Skolyozla yaşamak
Çoğu insan için omurgalarındaki eğri o kadar küçüktür ki hiçbir soruna yol açmaz. Tedavi durumu iyileştirebilir veya yönetebilir. Nadir durumlarda, eğri, akciğerlerinizin ve kalbinizin çalışması için mevcut alan miktarını kısıtlayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.