Take a fresh look at your lifestyle.

Sjögren sendromu nedir?

0

Sjögren sendromu nasıl bir hastalık?

Sjögren’s sendromu, ağız kuruluğu ve göz kuruluğuna neden olan bir hastalıktır. Neme ihtiyaç duyan diğer yerlerde de kuruluğa neden olabilir. Buna burun, boğaz veya deri dahildir. Otoimmün bir hastalıktır. Bu, bağışıklık sisteminizin vücudunuza yanlışlıkla saldırdığı anlamına gelir. Sjogren sendromunda bağışıklık sistemi, gözyaşı ve tükürük yapan bezlere saldırır. Hasar, bezlerin düzgün çalışmasını engeller.

Semptomlar

Sjögren sendromunun en yaygın semptomu, gözlerde ve ağızda şiddetli kuruluktur. Bu en az 3 ay sürer ve aldığınız herhangi bir ilaçtan kaynaklanmaz.

Kuru gözler: Gözleriniz sert ve kaşıntılı olabilir. Bulanık görüşe sahip olabilirsiniz veya parlak ışığa duyarlı olabilirsiniz.
Ağız kuruluğu: Ağzınız pamukla dolu gibi hissedebilir. Yutmakta, kuru yiyecekler yemekte ve hatta konuşmakta güçlük çekebilirsiniz.

Daha şiddetli Sjögren sendromu vakalarında, vücudunuzun diğer kısımları kuruluktan etkilenebilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Cilt
 • Eklemler
 • Akciğerler
 • Böbrekler
 • Kan damarları
 • Sindirim organları
 • Sinirler

Bu bölgelerdeki kuruluk belirtileri şunları içerir:

 • Kuru cilt
 • Deri döküntüleri
 • Kronik kuru öksürük
 • Eklem ve kas ağrısı
 • Yorgunluk veya çok yorgun hissetme
 • Vajinal kuruluk
 • Kollarda ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma.

Sjögren sendromuna ne sebep olur?

Doktorlar Sjögren sendromuna neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Genellikle 40 yaş üstü kadınları etkiler. Kadınlarda erkeklere göre 9 kat daha sık görülür. Sjögren sendromu, romatoid artrit, Hashimoto hastalığı veya lupus gibi diğer otoimmün hastalıkları olan kişilerde gelişebilir. Araştırmalar, genetik faktörlerin bir kişiyi hastalığı geliştirme olasılığını artırabileceğini gösteriyor.

22

Sjögren sendromu nasıl teşhis edilir?

Sjögren sendromunu teşhis etmek için doktorunuz birkaç şeye güvenecektir. Bunlar semptomlarınızı, fiziksel muayeneyi ve testleri içerir. Öncelikle doktorunuz göz kuruluğu veya ağız kuruluğu yaşamanızın diğer nedenlerini ekarte etmek isteyecektir. Bunlar, aldığınız diğer sağlık koşullarını veya ilaçları içerebilir. Ardından, gözyaşı veya tükürükteki herhangi bir azalmayı ölçebilen özel testler yapabilir. Göz muayenesi, gözdeki hastalığın neden olabileceği değişiklikleri bulmada yardımcı olur. Son olarak, doktorunuz kan testleri isteyebilir. Bunlar, kanınızda Sjögren sendromuna sahip olduğunuzu gösteren antikorları arayabilir. Bazen doktorunuz tanı koymaya yardımcı olmak için tükürük bezi biyopsisi isteyebilir.

Tedavi
Sjögren sendromunun tedavisi yoktur. Tedavi, hastalığın neden olduğu semptomları hafifletmeyi içerir. Reçetesiz satılan veya reçeteli göz damlaları kuru gözlere yardımcı olabilir. Daha ağır vakalarda, gözünüzden yaşları boşaltan gözyaşı kanalları tıkanabilir. Ağız kuruluğunu tedavi etmek için su içebilir, sakız çiğneyebilir veya tükürük yerine kullanabilirsiniz. Gerekirse doktorunuz vücudunuzun daha fazla gözyaşı ve tükürük yapmasına yardımcı olacak ilaçlar yazabilir. Bu tedaviler, kuruluğun bir kısmını gidermeye yardımcı olabilir. Ancak genellikle tamamen ortadan kalkmaz.

Sjögren sendromuyla ilişkili eklem ağrınız varsa, doktorunuz ibuprofen gibi bir OTC nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAID) almanızı önerebilir. Bu ilaç, eklemlerinizdeki ağrı ve şişliği gidermeye yardımcı olabilir.

Belirtilerinize ve Sjögren sendromundan organ hasarınız olup olmadığına bağlı olarak, doktorunuz başka ilaçlar ve tedaviler yazabilir.

Günlük yaşam

Şu anda Sjögren sendromunun tedavisi yok. Bununla birlikte, çoğu durumda tedavi, semptomlarınızı hafifletmeye ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir. Sjögren sendromlu kişilerin büyük çoğunluğu sağlıklıdır ve hastalıktan kaynaklanan ciddi komplikasyonları yoktur.

Gözyaşı ve tükürüğün uzun vadede azalması nedeniyle hastalığı olan kişilerin bazı sorunlara sahip olma riski daha yüksektir. Bunlar, gözlerin içindeki veya çevresindeki enfeksiyonları ve çürükler gibi diş problemlerini içerir. Dişlerinize iyi baktığınızdan emin olun ve düzenli olarak diş hekiminize görünün. Gözünüzde herhangi bir ağrı veya kızarıklık fark ederseniz hemen baktırın. Bunlar bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Sjögren sendromunun nadir komplikasyonları arasında akciğer sorunları, karaciğer veya böbrek sorunları, deri döküntüleri, halsizlik ve uyuşma veya lenfoma bulunur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.