Take a fresh look at your lifestyle.

Sivilce nasıl geçer, ne iyi gelir?

0

Sivilce nedir?

Sivilce, hormonal değişiklikler cilt gözeneklerinin tıkanmasına ve beyaz noktaların, siyah noktaların, püstüllerin veya kistlerin gelişmesine neden olduğunda ortaya çıkan bir cilt durumudur.

Sivilce hormonal değişikliklerle ilgilidir ve bulaşıcı değildir. Bu genellikle ergenlik döneminde başlar, ancak herhangi bir yaşta başlayabilir ve 20’li yaşlarda devam edebilir.

Sivilce genellikle yüzünüzde, boynunuzda, sırtınızın üst kısmında veya göğsünüzde çıkabilir. Bazı insanlar sadece birkaç noktaya sahipken, diğerleri için sivilce şiddetli, duygusal olarak üzücü olabilir ve yara izi bırakabilir.

Reçetesiz satılan sivilce ürünleri ve iyi cilt bakımı ile hafif akne belirtileri düzeltilebilir.
Kalıcı veya şiddetli sivilceniz varsa doktorunuza danışın. Yardımcı olabilecek reçeteli tedaviler vardır ve bunlara erken başlanırsa yara izini önleyebilir.Tüm tedavilerin 3 aya kadar sürebilir, ancak tedaviye başladıktan sonra sonuçlar genellikle iyidir.

Neden sivilcem var?

Sivilce genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan hormonal değişikliklerden kaynaklanır, ancak her yaşta başlayabilir. İnsanların% 80’inden fazlasında 11 ila 30 yaşları arasında bir miktar akne gelişecektir.

Ergenlik döneminde, bazı hormonlar yüzünüz, sırtınız veya boynunuzdaki saç köklerinin yanındaki yağ üreten bezlerin çok fazla yağ (sebum) üretmesine neden olur. Bu, cildinizdeki gözeneklerin yağ ve ölü cilt hücreleri ile tıkanmasına neden olur. Kapanmış yağda bakteri büyür ve cildinizi tahriş eden yağlı maddeler üretmek için parçalara ayrılır. Bu cildinizde beyaz nokta, siyah nokta, püstül veya derin kist oluşturur.

Diğer olası nedenler

Muhtemelen akneyi bazı ailelerde daha yaygın hale getiren güçlü bir kalıtsal faktör vardır. Ebeveynlerinizde sivilce ile ilgili sorunlar varsa, muhtemelen sizde de olacaktır.
Kadınlar, genellikle aylık dönemleri boyunca veya gebeliğin ilk üç ayında hormonal değişiklikler nedeniyle sivilce çıkarabilirler. Hormonal değişiklikler polikistik over sendromuna da bağlı olabilir . Ayrıca aşırı vücut / yüz kılı (hirsutizm) ve düzensiz dönemleriniz varsa doktorunuza danışın.

Sivilce bazı ilaçlar tarafından daha da kötüleşebilir. Bazı örnekler steroidler, lityum (depresyon ve bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılır), B2, B6 ve B12 vitamini, androjenler (testosteron benzeri ilaçlar) ve bazı anti-epileptik ilaçlardır.

Deride yağ üreten bezleri tıkayan herhangi bir şey, tıkalı bölgede sivilceye neden olabilir. Bazı örnekler yağ bazlı saç ürünleri ve kozmetik ürünleri, balıkçı yakaları, sütyen kayışları ve kasklardır.

Süt tüketmenin (süt, peynir, yoğurt vb.) Daha kötü akne ile ilişkili olabileceğine dair düşük kaliteli kanıtlar vardır.

Stresin akneyi kötüleştirebileceğine dair düşük kaliteli kanıtlar vardır.

Sivilceyi iyileştirmek için özel bir diyet yoktur. Bununla birlikte, kadınlar için artan vücut ağırlığı daha kötü akne ile ilişkili olabilir.

Çikolatanın akneyi kötüleştirdiğine dair bir kanıt yoktur. Genel sağlık için sağlıklı, dengeli bir diyet yapmak önerilir, ancak bunun akne ile yardımcı olup olmadığına dair kanıtlar şu anda sınırlıdır.

Akne bulaşıcı değildir – sivilceleri başkalarına bulaşmaz.
Kirli cilde ve kötü hijyene sahip olmak sivilceye neden olmaz – sivilceyi tetikleyen biyolojik reaksiyonların çoğu cildinizin altında gerçekleşir.

Akne neye benziyor?

Akne hafif ila şiddetli olabilir, diğerleri belirginleştiği gibi yeni lekeler ortaya çıkar.

Sivilce türleri şunları içerir:

Beyaz nokta , saç folikülleri bir sebum ve ölü deri hücreleri tarafından tıkandığında oluşan yuvarlak, beyaz lekelerdir. Siyah nokta , sebum ve cilt hücresi tıkacı cildin yüzeyine ve havaya ulaştığında oluşan yuvarlak, koyu lekelerdir.

Papüller küçük kırmızı, şişmiş yumrulardır. Merkezde, irin birikmesi ( püstül denir ) nedeniyle beyaz bir ucu olabilir . Derin kistler kırmızı, irin dolu sivilcelerdir. Tıkalı folikül duvarları cildin derinliklerinde kırıldığında oluşur.

Sivilcem ne kadar kötü?

Sivilcelerinizin ne kadar şiddetli olduğunu bilmek, tavsiye almak için nereye gideceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır.

Hafif – çoğunlukla beyaz başlıklar ve siyah nokta, birkaç püstül.
Orta – daha fazla püstül ve bazı kistlerle daha yaygın beyaz başlıklar ve siyah nokta.
Şiddetli – çok sayıda büyük, ağrılı püstül ve derin kist; biraz yara izi de olabilir.

Sivilcem varsa ne yapabilirim?

İyi cilt bakımı ve reçetesiz ürünlerle hafif akne belirtilerini iyileştirebilirsiniz:

  • Sorunlu bölgeleri cildinizin yağlılığını azaltmak için hafif bir temizleyici ile yıkayın.
  • Cildi günde iki defadan fazla yıkamayın – bundan daha fazlası cildinizin kurumasına ve tahrişe neden olabilir.
  • Hafif salisilik asit içeren yüz yıkamaları, fazla sebumun (yağ) giderilmesinde yararlı olabilir, ancak sınırlı kanıtları vardır.
  • Cildinizi aşırı ovmaktan kaçının. Sabunlar ve deterjanlar ile tekrar tekrar ovma, akne darbelerinin kırılmasına neden olarak akneyi kötüleştirebilir.
  • Sıkılaştırıcı sıvılar, fazla yağı ve tıkanıklıkları gidermek için tasarlanmıştır, ancak alkol bazlı ürünler cildinizi kurutabilir ve akneyi daha da kötüleştirebilir.
  • Yağsız, su bazlı cilt ürünleri kullanın.
  • Uyumadan önce tüm makyajınızı çıkarın.
  • Sivilce ve siyah noktayı sıkmaktan kaçının – bu enfeksiyon ve yara izi riskini artırabilir.

Sivilce için hangi tedaviler mevcuttur?

Akne tedavisi için çeşitli kremler, losyonlar ve temizleme ürünleri eczanelerden satın alınabilir. Hangi ürünlerin sizin için en uygun olabileceği konusunda tavsiye almak için eczacınızla konuşun. Bunlar sivilcenizi kontrol etmezse veya sivilceniz şiddetli ise doktorunuza danışın.  Şiddetli akne için erken tedavi, yara izi oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Tedavilerin etkilerinin ortaya çıkması 3 ay kadar sürebilir, ancak tedaviye başladıktan sonra sonuçlar genellikle iyidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.