Take a fresh look at your lifestyle.

Seboreik dermatit nedir?

0

Seboreik dermatitin belirtileri

Seboreik dermatit, yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Saç derisini, yüzü veya kulağın içini etkiler. Etkilenen bölgelerde beyaz ile sarımsı pullar vardır. Deri ayrıca kırmızı ve yağlı olabilir. Yetişkinler saç derisine bulaştığında buna genellikle “kepek” denir. Bebeklerde “konak” olarak bilinir. Seboreik dermatit, vücudun diğer bölgelerinde görünebilir. Buna göğüs, kolların kıvrımları, bacaklar ve kasık dahildir. Seboreik dermatit, üç aylıktan küçük bebeklerde ve yetişkinlerde yaygındır. Yetişkin erkekleri kadınlardan daha etkileme olasılığı daha yüksektir.

Seboreik dermatit semptomları şunları içerir:

 • Beyaz ile sarımsı tanecikler
 • Kırmızı ten (bazı durumlarda)
 • Yağlı cilt
 • Kaşıntı
 • Saç kaybı

Seboreik dermatite ne sebep olur?

Doktorlar seboreik dermatitin kesin nedenini bilmiyorlar. Nedeni bebeklerde ve yetişkinlerde farklı olabilir. Genetik geçişli olabilir. Sebeplerden biri hormonlar olabilir. Genellikle bebeklerde ortaya çıkar ve ergenlik çağından önce kaybolur. Başka bir neden bir mantar olabilir. Mantara malassezia denir. Deride az sayıda bulunur. Bazen sayılar artar ve cilt problemlerine yol açar.

Seboreik dermatit, nörolojik bozukluklarla ilişkilendirilmiştir. Buna Parkinson hastalığı, epilepsi, travmatik beyin hasarı ve felç dahildir. Doktorlar nedenini bilmiyor. Diğer faktörler şunları içerir:

 • Yağ bezi aktivitesi
 • Cildinizin bariyer işlevindeki değişiklikler
 • Aşırı hava koşulları
 • Stres veya yorgunluk
 • Ağır alkol kullanımı
 • Alkol içeren losyonlar
 • Obezite
 • HIV / AID’lere sahip olmak

Seboreik dermatite ne sebep olur?

Seboreik dermatit nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz size belirtilerinizi soracak ve cildiniz ve kafa deriniz üzerinde fiziksel bir muayene yapacaktır. Doktorunuz rahatsızlığınız olup olmadığından emin değilse, size deri biyopsisi yaptırabilir. Bu, etkilenen cildin küçük bir örneğini kesmeyi veya kazıymayı içerir. Bu adım nadirdir.

Seboreik dermatit önlenebilir mi?

Durum genetik ise önlenemez. Diğer birçok neden önlenemez. Bununla birlikte semptomların şiddetini azaltabilirsiniz. Risk faktörlerini kontrol etmek ve dikkatli cilt bakımı yardımcı olabilir. Bu alkol içeren losyonlardan kaçınmayı, doktorunuzun önerdiği özel cilt ürünlerini kullanmayı, kendinizi HIV / AIDS’den korumayı, kilo vermeyi ve bol bol dinlenmeyi içerir.

Seboreik dermatit tedavisi

Tedavi, yaşınıza ve semptomların konumuna bağlıdır. Çeşitli reçetesiz ve ilaçlı şampuanlar dökülmeyi ve kuruluğu giderebilir. Bu ürünler için reçeteye ihtiyacınız yoktur. Seboreik dermatiti tedavi ettiğini söyleyen bir ürün arayın. Önemli bileşenler arasında salisilik asit, kömür katranı, çinko, resorsin, ketokonazol ve selenyum sülfit bulunur.

Yetişkin ve ergen saç derisi (kepek): Salisilik asit ve çinko içeren etkili şampuanlar vardır. Bu şampuanlar haftada iki kez kullanılabilir. Kömür katranı içeren şampuanlar arasında DHS Katranı, Neutrogena T / Gel ve Polytar bulunur. Haftada 3 kez kullanılabilir. Kepek varsa, kepek kontrol altına alınana kadar bu şampuanlardan birini günlük olarak kullanmaya başlayın. Haftada iki veya üç kez kullanın. Şampuanı saçınıza iyice sürün ve en az 5 dakika saçınızda ve saç derinizde kalmasını bekleyin. Sonra durulayın. Şampuan tek başına işe yaramazsa, doktorunuz günde bir veya iki kez reçeteli bir steroid losyon kullanmanızı isteyebilir.

Yetişkin ve ergen cilt kabuklanma: Steroid losyonlar adölesanlarda ve yetişkinlerde kullanılabilir.

Bebek saç derisi (konak): Bebek ürünleri yetişkinler için kullanılanlar kadar güçlü değildir. Hafif, ilaçsız bir bebek şampuanı ile başlayın. Pulları gevşetmek için mineral yağ, zeytinyağı veya vazelin jeli kullanın. Pulları gevşetmek için bebeğinizin saç derisini diş fırçası gibi yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Ancak bebeğinizin saç derisine masaj yaparken veya fırçalarken nazik olun. Derideki bir kırılma enfeksiyona neden olabilir. İlaçsız bir şampuan işe yaramazsa, katran içeren bir şampuana geçme konusunda doktorunuzla konuşun. Doktorunuz Nizoral gibi reçeteli bir şampuan önerebilir.

Bebek cilt kabuklanma: Bebeklerin cilt kıvrımlarındaki seboreik dermatiti tedavi etmek için hafif steroid losyonlar veya kremler kullanılabilir. Doğru steroid gücü hakkında aile doktorunuzla konuşun.

Yardımcı olabilecek diğer tedaviler arasında fototerapi bulunur. Bu, cildinizin dikkatli bir şekilde ultraviyole ışığa maruz kaldığı tıbbi bir prosedürdür. Orta derecede güneş ışığı faydalıdır.

Seboreik dermatit ile yaşamak
Seboreik dermatit kronik kabul edilir. Ayrıca ömür boyu süren bir durumdur. Gelir gider ve tedavi ile kontrol altına alınabilir. Durumla yaşamanın olumsuz etkileri, ek mantar enfeksiyonları ve duygusal sıkıntıdır. Seboreik dermatit ile yaşayan çoğu insan utanır ve öz saygısı düşüktür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.