Take a fresh look at your lifestyle.

Sağlıklı Cilt Bakımının Temelleri

0

İyi bir cilt bakımı nasıl olmalı?

İyi cilt bakımının karmaşık olması gerekmez.Cilt bakımı üç temel adımdan oluşur: temizleme, nemlendirme ve güneşten korunma.

Basit gerçek şu ki, iyi cilt bakımı aşağıdaki adımları içerir:

 • Cildinizi kirden, kimyasallardan ve toksinlerden güvenle arındırmak
 • Cildi nemlendirmek ve yenilemek için nemlendirici
 • Cildi zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için güneş kremi uygulamak

Cilt temizlemenin temelleri

Çoğumuz temizliğin iyi cilt bakımının önemli bir parçası olduğunu biliyoruz. Bir temizleyicinin amacı, cilt yüzeyindeki kir, birikinti, mikrop ve aşırı yağların etrafını sarmak, gevşetmek ve kolayca uzaklaştırmaktır. Ancak bazı temizleyiciler diğerlerinden daha iyidir.

Örneğin bazı insanlar, günlük temizlik rutinlerinin doğrudan bir sonucu olarak kuru cilt geliştirebilirler. Yıkandıktan sonra ciltlerini gergin hissettiğinde temiz olduğuna inanabilirler.

Öyleyse, soru şu: Sizin için hangi tür temizleyicinin uygun olduğunu nasıl anlarsınız? İlk adım, seçeneklerinizi anlamaktır.

 • Kalıp sabunları en yaygın temizleyicilerdir ancak genellikle en rahatsız edicidir.
 • Sıvı temizleyiciler geniş bir tolere edilebilirlik yelpazesi sunar ancak çoğu zaman yağlılıkla sonuçlanır.
 • Yüz temizleyicileri en hafif temizleyiciler arasındadır ancak tüm yağı ve kiri çıkarmayabilir.
 • Sonuç olarak, temizleyiciyi seçmeye gelince, mümkün olan en hafif seçenekle başlayın. Ciltteki doğal nemi sıyırmadan sadece kir, kalıntı ve aşırı yağı temizlemesi gerekir.

Köpürmeyen yüz temizleyicileri en hafif olarak kabul edilirken, yüz fırçalaması kir ve ölü deriyi temizleme konusunda daha fazlasını sunar. Bazı sıvı temizleyiciler de iyi bir iş çıkarırken, cildi yağlı hissettirebilecek herhangi bir içeriğe (soya fasulyesi yağı veya petrol türevi gibi) dikkat edin.

İyi bir cilt bakımı nasıl olmalı?

Nemlendirmenin Temelleri

Nemlendirme, iyi cilt bakımında önemli bir adımdır. İyi seçilmiş bir nemlendirici, kuru cilt döngüsünün spiral şeklinde çatlak, kalın ve pul pul cilde dönüşmesini durduracaktır. En iyi seçenekler tipik olarak aşağıdakileri içeren bir bileşen kombinasyonuna sahip olacaktır:

 • Doğal yapısını, pH dengesini vb. Korumaya yardımcı olmak için cildi yenileyin.
 • Serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltın
 • Cilt hücrelerinin daha normal çalışmasına yardımcı olun
 • Eski nemlendiriciler, genellikle cildin yüzeyinde suyu hapsederek çalışan (genellikle doğal olmayan, kaygan bir his yaratan) su ve balmumu karışımlarıydı. Buna karşılık, daha yeni, son teknoloji ürünü nemlendiriciler, aşağıdakiler dahil, cildin doğal nemini yenilemeyi amaçlayan bileşenlerle yapılır:

-Su ve diğer nemlendirici bileşenlerin genellikle cildin dış katmanına nüfuz etmesine yardımcı olan gliserol
-Cildin doğal yağlarının yenilenmesine yardımcı olan seramidler.
-Ölü cilt hücrelerinin pul pul dökülmesine yardımcı olan hidroksi asitler .
-Niasinamid, cildin doğal yağlar üretmesine yardımcı olur ve güneş hasarının bazı belirtilerini tersine çevirebilir.

En iyi nemlendiriciyi seçmek cilt tipinize (kuru, yağlı, normal, hassas) ve sahip olabileceğiniz herhangi bir cilt durumuna (akne, rozasea, egzama veya atopik dermatit dahil) bağlıdır.

Cilt problemleri yaşıyorsanız, seçiminizi yapmak için ürün etiketlerine veya güzellik tezgahındaki tavsiyelere güvenmeyin. Hem güzellik hem de cilt sağlığı ihtiyaçlarınızı karşılayan ürünler hakkında ipuçları sunabilecek bir dermatologla tanışın.

Güneş Koruyucu Kullanmanın Temelleri

İyi bir cilt bakımı programındaki son adım, çoğu zaman en çok unutulan adımdır. Güneş koruyucu koruması, bugün herhangi bir günlük sağlık rutininin olmazsa olmaz bir bileşenidir.

UV radyasyonuna aşırı maruz kalma cilde zarar verebilir (güneş yanığı ve fotoyaşlanma dahil) ve cilt kanseri riskini artırabilir . Ve bu sadece güneşten veya açık havada uzun yürüyüşlerden kaçınmakla ilgili değil. Evden arabaya yürürken veya güneşli bir pencerenin yanında otururken bile günlük hayatta hasar meydana gelebilir. Yıllar geçtikçe maruz kalınan her parça kırışıklıklara ve koyu lekelere (veya en kötü durumda cilt melanomlarına) neden olabilir.

Güneş kremi seçerken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır:

 • SPF (güneş koruma faktörü)
 • İster günlük ister güneşte güneş kremi olsun cildin kurumasını önlemeye yardımcı olabilecek bir nemlendirici içerip içermediği
 • Seçiminizi yaparken UV indeksini anlamak da önemlidir . Endeks, günden güne veya bölgeden bölgeye değişebilir, daha yüksek bir endeks, daha yüksek bir SPF ürününü gösterir.

Güneş kremi uyguladıktan sonra bile, aşırı maruz kalmaktan kaçınmak ve vücudunuzun yanma eğiliminde olan kısımlarını kapatmak önemlidir. Aşırı derecede yüzüyorsanız veya terlerseniz yeniden güneş kremi uygulamak da önemlidir.

Cildinizi temizleyerek ve nemlendirerek bakımını yapmak için çok çalıştınız. Güneşin etkilerine maruz bırakarak geri almayın. İyi bir geniş spektrumlu güneş kremi bulun ve bunu dişlerinizi fırçalamak gibi günlük rutininizin bir parçası yapın. Daha fazla rehberliğe ihtiyacınız varsa, bir dermatoloktan yardım alın .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.