Take a fresh look at your lifestyle.

Nefes Darlığı Neden Olur?

0

Nefes darlığı nedir?

Nefes darlığı, ciğerlerinize yeterince hava alamama hissidir. Altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilir. Bazen fiziksel olarak aktif olduğunuzda veya düz uzandığınızda bu his daha kötüdür. Öksürük veya ateş gibi başka semptomlarınız olabilir.

Bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, doktorunuza söyleyin. Nefes darlığınız ani veya şiddetli ise veya göğüs ağrınız da varsa 112’i aramalısınız.

Nefes darlığı belirtileri

Nefes darlığı çektiğinizde, nefesini tutamıyormuş gibi hissedersiniz. Sanki ciğerlerinize yeterince hava giremiyor veya derin nefes alamıyorsunuz. Ayrıca göğsünüzde bir gerginlik hissedebilirsiniz.

Nefes darlığına ne sebep olur?
Nefes darlığına aşağıdakiler dahil birçok şey neden olabilir:

  • Astım
  • Diğer akciğer hastalıkları (çoğunlukla sigaranın neden olduğu bir akciğer hastalığı olan amfizem dahil)
  • Kalp yetmezliği
  • Panik ataklar
  • Alerjiler
  • Öksürük ve / veya ateşle birlikte nefes darlığı çekiyorsanız, göğüs enfeksiyonu veya pnömoni olabilir . Solunum problemlerinin daha az yaygın nedenleri akciğer kanseri, akciğerlerde kan pıhtısı, akciğerlerin etrafında hava sızıntısı ve akciğer dokusunda yara izidir.

Nefes darlığı nasıl teşhis edilir?

Nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz solunum probleminizin nedenini bulmanıza yardımcı olabilir. Size semptomlarınız hakkında sorular sorarak ve fizik muayene yaparak başlayacaktır. Doktorunuz ayrıca bazı testler isteyebilir.

Nefes darlığınızın nedenini bulmak için doktorunuz göğüs röntgeni isteyebilir.

Ayrıca bir elektrokardiyogram da isteyebilir (EKG olarak da adlandırılır). Bu test sırasında, doktorunuz kalbinizin izlenebilmesi için sizi yere yatıracaktır. EKG makinesi, kalbinizin elektrik sinyallerini gösteren bir resim veya izleme oluşturur.

Başka bir röntgen türü olan bilgisayarlı tomografi (CT) taramasına ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz nefesinizin gücünü (spirometre denir) ve kanınızdaki oksijen seviyesini ölçebilir. Kan testi yaptırmanız da gerekebilir.

Nefes darlığı önlenebilir mi?

Nefes darlığını önleyip önleyemeyeceğiniz, buna neyin sebep olduğuna bağlıdır. Nefes darlığınız alerjilerden kaynaklanıyorsa, alerji tetikleyicinizi belirleyerek bunu önleyebilirsiniz. Alerjinizi neyin tetiklediğini anladıktan sonra, bundan kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz. Nefes darlığınız sigaradan kaynaklanıyorsa, bırakmak onu önlemeye yardımcı olabilir. Nefes darlığının diğer nedenlerinden kaçınmak o kadar kolay olmayabilir.

Tedavi
Doktorunuz solunum probleminizin nedenini tedavi edecektir. Tedavinize yardımcı olmak için sigara içiyorsanız, bırakmanız gerekir. Doktorunuzdan yardım isteyin. Ayrıca boya ve araba egzozundan çıkan dumanlar gibi ciğerlerinizi rahatsız edebilecek kimyasalları solumaktan kaçının. Doktorunuz sorun olmadığını söylüyorsa, bol miktarda egzersiz yapmaya çalışmalısınız.

Nefes darlığıyla yaşamak
Sık nefes darlığı yaşamak korkutucu olabilir. Kontrol etmeyi öğrenirsen daha az korkutucu olabilir. Doktorunuzla özelleştirilmiş bir kontrol planı üzerinde çalışın. Doktorunuz ilaç, egzersiz programı, nefes alma teknikleri veya bunların bir kombinasyonunu önerebilir. Bazı durumlarda, ek oksijen önerebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.