Take a fresh look at your lifestyle.

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Yolları Nelerdir?

0

Çocuğu mutlu eden şeyler

Birçok anne babaya çocuklarının ileride ne olmasını istedikleri sorulduğunda en fazla alınan cevap mutluluktur. Ebeveynler genellikle çocuğum mutlu olsun bana yeter mantığı ve isteğiyle yaşarlar.Aslında anne babaların farkında olmadığı şey mutlu çocuk yetiştirmenin, başarılı çocuk yetiştirmekten daha önemli olduğudur. Ancak birçok aile çocukları başarılı olursa mutlu olabilir sanıyor. İyi bir okul, iyi bir iş ve iyi bir yuva.. Aslında biz çocuklarımız büyürken, bizim yapamadıklarımızı ve yaşayamadıklarımızı onlar yaşasın ve yapsın istiyoruz. Ama asıl önceliğimiz çocuklarımızın mutlu yetişmesini sağlamak olmalı. Çünkü mutlu çocuk, ileride topluma ve aileye kazandırılmış mutlu ve başarılı bir birey demektir.

Bir anne baba çocuğunun mutlu olmasından başka ne ister diyoruz ama saymaya gelince bu soruya bir çok cevap bulabiliriz. Ebeveynler çocuğu başarılı olsun, aynı zamanda da söz dinlesin akıllı ve uslu olsun, yaramazlık yapmasın isterler. Hem anne babasının her söylediğine itiraz etmeden uysun aynı zamanda da kendi kararlarını almayı öğrenen bir birey olsun isterler. Ancak fark ettiyseniz beklentilerimiz birbiriyle oldukça çelişiyor. Bu çelişkiler tutarsızlık içeriyor ve bu tutarsızlıklarla sağlıklı ve mutlu bir birey yetiştirmek oldukça zor.

Bizim anne baba olarak farkında olmadığımız şey ise çocuğumuzun bir birey olduğu. Tabi ki çocuğumuz mutlu olsun diye her istediğini yapmayacağız, yapmamız gereken çocuğumuzla gerçek bir sevgi bağı kurmak ve onu yetiştirirken yaşamdan zevk almasını sağlamak. Mutlu çocuklar yetiştirebilmeniz için birkaç ipucu…

  1. Çocuklara Sevgi Göstermek

Her ebeveyn çocuklarına sevgi gösterir. Önemli olan sevginizi çocuğunuza hissettirmek ve bunu doğru şekilde göstermek. Çocuğunuza koşullar koymanız isteklerini yaptığı halde onu seveceğinizi hissettirmeniz, aranızda güven sorunlarına yol açar ve çocuğunuzda değersizlik hissi uyandırır. Her birey, koşulsuz sevilince mutlu olur ve koşulsuz sevmeyi öğrenince huzur bulur. Çocuğunuza bunu hissettirdiğinizde mutlulukta beraberinde gelecektir.

  1. Çocuğunuzla Oyun Oynayın:

Ebeveynler olarak çocuklarımızla vakit geçirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızla geçirdiğimiz zaman onlarla aynı odada bulunduğumuz zaman değildir, onunla bir şeyler paylaştığımız zamandır. Onlarla oyunlar oynamamız çocuğumuzun zihinsel ve duygusal gelişimi için çok önemli. Bu onları mutlu edecektir.

  1. Mükemmeliyetçi Ebeveyn Yaklaşımı

Çocuğunuzdan mükemmel olmasını beklemeyin. Çünkü hiç kimse mükemmel değildir. Sizde mükemmel değilsiniz. Kendi eksikliklerimizi ve yapamadıklarımızı çocuklarımızın yapmasını isteyerek ve bu konuda ısrarcı olarak mutsuz bir birey yetiştirmeye başlarız. Mükemmel olma beklentisi çocukta baskı ve tedirginlik oluştururken başarısızlık kaygısına da sebep olur. Çocuklar kaç yaşında olursa olsunlar işe yaradıklarını hissetmek isterler.

  1. Çocuğunuza İyimserliği Öğretin

Gerçekleşen olaylar karşısındaki düşündükleriniz, ne hissedeceğinizi belirler. İnsanları mutsuz eden şey ise olaylar karşısındaki düşünce şeklidir. Çocuklarınıza olaylar karşısında olumlu düşünmeyi öğretin. Bardağın boş kısmını değil dolu kısmını görmeyi öğretin.

  1. Çocukları Kıyaslamak

Çocuğunuzdan, yaşıtlarının ve sınıf arkadaşlarının aldığı notların aynısını ya da daha fazlasını almasını beklemeniz ya da arkadaşlarından düşük not aldığı için başarısızlığını yüzüne vurur gibi kıyaslama yapmanız onda olumsuz etkiler yaratabilir. Bu durum çocuğunuzla aranızda sevgi, saygı ve iletişim bağına zarar verebilir. Devamlı yaşıtlarıyla kıyaslanan çocuk, mutsuz olacaktır. Kırıcı ve rencide edici yaklaşımlar yerine yapıcı ve destekleyici olun. Herkesin yetenekleri ve yapabilecekleri farklıdır.

  1. Çocuğun Her İsteğine Evet Demek

Bazı ebeveynler çocuğu üzülmesin, ağlamasın, mutlu olsun ya da sussun diye yanlış olduğunu bilseler de çocuğun her isteğine evet derler.Bu şekilde davranmak çocuğu mutlu edebilir ancak, çocuğun kendini geliştirmesine, ileride oluşacak hayal kırıklıkları ile baş etmesine ve kişiliğin gelişmesine engel olacaktır. Çocuğunuza hayır dediğinizde sizi sevmeyeceğini ve kötü bir anne ya da baba olarak göreceğini düşünmeyin. Çocuğa gerektiğinde hayır demek onu gerçek dünyaya hazırlayacak, sınırlarını öğretecek ve doğruyla yanlışı ayırt etmesini sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.