Take a fresh look at your lifestyle.

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?

0

Kronik yorgunluk sendromu

Kronik yorgunluk sendromu, normal günlük görevleri yapamayacağınız kadar yorgun olmanıza neden olan bir hastalıktır. Bu sendromun ana semptomu 6 aydan fazla süren kronik yorgunluktur. Fiziksel veya zihinsel aktiviteler genellikle semptomları daha da kötüleştirir. Dinlenme genellikle semptomları iyileştirmez.

Kronik yorgunluk sendromunun belirtileri nelerdir?

Kronik yorgunluk sendromu olan kişiler aşağıdaki semptomları yaşayabilir:

 • Yorgunluk.
 • Baş ağrısı .
 • Boğaz ağrısı .
 • Şişmiş lenf düğümleri (veya lenf bezleri) nedeniyle boynunuzdaki yumuşak veya ağrılı bölgeler veya koltuk altı.
 • Kas ağrısı.
 • Şişlik veya kızarıklık olmadan eklemden ekleme hareket eden ağrı.
 • Bellek veya konsantrasyon kaybı.
 • Uyku problemi.
 • Egzersiz yaptıktan sonra 24 saatten fazla süren aşırı yorgunluk.

Bu ve diğer semptomlar genellikle gitmez veya 6 ay veya daha uzun süre geri gelmez.

Kronik yorgunluk sendromu bir hastalıktan sonra ortaya çıkabilir (soğuk algınlığı gibi). Veya yüksek stres döneminde veya kısa bir süre sonra başlayabilir. Net bir başlangıç ​​noktası veya belirgin bir neden olmadan da yavaşça ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, yıllarca sürebilir.

Kronik yorgunluk sendromuna neden olan nedir?

Kronik yorgunluk sendromuna neden olan nedir?

Kimse bu sendroma neyin sebep olduğu konusunda emin değil. Semptomlara zayıf bir bağışıklık sistemi neden olabilir. Veya bir çeşit virüsden kaynaklanabilir. Araştırmacılar hala bunun nedenini arıyorlar.

Kronik yorgunluk sendromu nasıl teşhis edilir?

Kronik yorgunluk sendromunu teşhis etmek zordur. Bazı insanlar bunu bir hastalık olarak kabul etmekte zorlanırlar. Yorgunluğunuzun gerçek olduğunu ve semptomlarınızı iyileştirmek için doktorunuzla çalışabileceğinizi hatırlamak önemlidir.

İlk adım, yorgunluğunuzun açıklanabilecek başka bir nedeni olup olmadığını görmektir. Doktorunuz muhtemelen semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirmek ve size fiziksel bir muayene yapmak isteyecektir. Doktorunuz ayrıca bazı kan testleri yapmak isteyebilir, ancak laboratuvar testleri bu sendromun tanısında genellikle yardımcı olmaz.

Kronik yorgunluk sendromu tedavisi

İlaçlarla, kas ağrıları, uyku sorunları, anksiyete ve depresyon gibi bazı semptomları tedavi edebilir. İlaç sadece semptomlarınızı azaltabilir ve yorgunluğu iyileştirmek için daha aktif olmanıza izin verebilir. Şimdiye kadar, tüm sendromu tedavi eden ilaç yok. Çoğu semptom zamanla düzelir.

Doktorunuz yorgunluk semptomlarınızdan kurtulmak için sizinle birlikte çalışabilir. Ayrıca, bu sendromun hayatınızı değiştirme şekliyle başa çıkmanın yollarını bulmanıza yardımcı olabilir. Kronik yorgunluk sizi fiziksel, duygusal ve sosyal olarak etkiler. Tüm bu faktörleri ele aldığınızda, hastalığınıza uyum sağlama ve yaşamınızdan daha memnun hissetme şansınız en yüksektir.

Kronik yorgunluk sendromu ile yaşamak

Kronik yorgunluk sendromu günlük zorluklarıyla başa çıkmak için stratejiler vardır. Bunlar, özellikle doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçlarla birlikte sizin için işe yarayabilir.

 • En fazla enerjiye sahip olduğunuz zamanları belirlemek için günlük bir günlük tutun. Bu zamanlar için etkinliklerinizi planlayın.
 • Yetenekleriniz dahilinde bir miktar aktivite ve egzersiz yapın. Doktorunuz, gücünüzü mümkün olan her seviyede korumak için bir egzersiz programı planlamanıza yardımcı olabilir. Egzersiz vücudunuza ve zihninize yardımcı olabilir.
 • Üzüntü, öfke ve hayal kırıklığı gibi duygularınızı tanımak ve ifade etmek için kendinize izin verin.
 • Ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek isteyin. Topluluğunuzda destek grupları veya danışmanlık arayın. Doktorunuz başka bir önemli yardım kaynağıdır. Kronik bir sağlık problemiyle baş etmede duygusal destek önemlidir.
 • Hafızanız ve konsantrasyonunuz kronik yorgunluktan etkileniyorsa, listeleri saklayın ve kendinize önemli şeyleri hatırlatmak için notlar alın. Ayrıca, konsantrasyon alan aktiviteler için kendinize daha fazla zaman tanıyın. İlaçlar ayrıca daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir, bu da hafızanızı ve konsantrasyonunuzu artırabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.