Take a fresh look at your lifestyle.

Kronik Böbrek Hastalığı

0

Kronik böbrek hastalığı nedir?

Kronik böbrek hastalığı böbreklerinizin ilerleyici hasarından kaynaklanır. Hasar zamanla yavaşça meydana gelir. Normal, sağlıklı böbrekler kandaki atıkları ve fazla suyu uzaklaştırır. Sonra vücudunuz idrarınızdaki atıkları temizler. Böbrekler kan basıncınızı kontrol etmeye ve hormon üretmeye yardımcı olur. Böbreklerinizde sorun varsa, böbrekleriniz kandaki atıkları gerektiği gibi çıkaramaz.Kronik böbrek hastalığı belirtileri çok yavaştır ve çoğu zaman geç fark edilir.

Kronik böbrek hastalığı belirtileri

Böbreklerinde sorun olan çoğu insanın erken belirtileri yoktur. Hastalık ilerledikçe semptomlar şunları içerebilir:

Kronik böbrek hastalığı nasıl teşhis edilir?

Kronik böbrek hastalığına ne sebep olur?

Bu hastalığın en yaygın nedenleri yüksek tansiyon, diyabet ve kalp hastalığıdır. Enfeksiyonlar ve idrar tıkanıklıkları da böbrek hastalığına neden olabilir.

KBH genetik olabilir. Diyabet veya yüksek tansiyonunuz varsa KBH riski altında olabilirsiniz. Risk faktörleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. KBH’yi erken teşhis etmek önemlidir.

Kronik böbrek hastalığı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz belirtilerinizi gözden geçirebilir ve bir muayene yapabilir. Bir sorun olduğundan şüphelenirlerse yapabileceği 3 test vardır.

 • Kan basıncı testi: Yüksek tansiyonu kontrol eder.
 • İdrar albümini: İdrarınızda ne kadar protein olduğunu kontrol eder.
 • Serum kreatinin: Kanınızda ne kadar atık olduğunu kontrol eder.
Böbrek hastalığı önlenebilir mi?

Böbrek hastalığı riski altında olan insanlar, bunu önlemeye yardımcı olacak şeyler yapabilir.

 • Çok yüksekse kan basıncınızı düşürün.
 • Diyabetiniz varsa kan şekeri düzeyinizi yönetin. Bu genellikle ilaç almayı ve diyet ve egzersizde değişiklik yapmayı içerir.
 • Sigara içiyorsanız sigarayı bırakın. Sigara içmek böbreklerinize zarar verir ve kan basıncını yükseltir. Tansiyon ilaçlarını etkileyebilir.
 • Sağlıklı beslenin ve egzersiz yapın.
 • Kilo verin.
 • Alkol tüketiminizi azaltın.
 • Bol su için ve yeterli sıvı aldığınızdan emin olun.
 • Tuz alımını azaltın.
Kronik böbrek hastalığı tedavisi

Tedavisi durumunuzun nedenine bağlıdır. Böbrek hastalığı başka sorunlara neden olabilir. Bunların nasıl tedavi edileceği konusunda doktorunuzla konuşun. Bunlar için ilaç almanızı sağlayabilir:

 • Yüksek trigliseritler ve kolesterol . Trigliseritler bir tür yağdır. Bu seviyeler böbrek hastalığı olan kişilerde genellikle daha yüksektir.
 • Anemi . Anemi, kanınızda yeterli hemoglobin olmadığında ortaya çıkar. Bu, akciğerlerinizden vücudunuzun geri kalanına oksijen taşıyan bir proteindir. Anemi belirtileri yorgun ve zayıf hissetmeyi içerir.
 • Zayıf kemikler. Kronik böbrek hastalığı, vücudunuzun kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri kullanma şeklini değiştirebilir. Bu kemiklerinizin zayıflamasına neden olabilir.
  KBH olan insanlar iştahlarını kaybedebilir. Bir beslenme uzmanı, sizi güçlü tutacak bir diyet planlamanıza yardımcı olabilir. Daha az protein tüketmenizi isteyebilir. Çok fazla protein böbreklerinizin çok çalışmasına neden olabilir. Uygun hidrasyon da önemlidir. Yeterince su içtiğinizden emin olun.

Kronik böbrek hastalığı ile yaşamak

Doğru tedavilerle bile, böbrek hastalığı zamanla kötüleşebilir. Doktorunuzun böbrek fonksiyonunuzu kontrol edebilmesi için düzenli kontrollere gitmeniz gerekir.

Böbrekleriniz durursa, böbrek yetmezliğiniz vardır. Bu, vücudunuzda atık biriktiğinde ve kanınızı zehirlediğinde olur. Kusma, halsizlik, konfüzyon ve komaya neden olabilir. Böbrek yetmezliği diyaliz ile tedavi edilir. Özel bir makine, atık birikimini gidermek için kanınızı filtreler. Diyaliz klinik veya hastane ortamında yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.