Take a fresh look at your lifestyle.

Kadınlarda saç dökülmesine ne sebep olur?

0

Kadınlarda saç dökülmesi

Kadınlar için saçlarını kaybetmek travmatik bir deneyim olabilir. Saç dökülmesi erkeklerde daha yaygın olmakla birlikte, kadınlar için saç dökülmesi psikolojik olarak daha zararlı olabilir. Saçlarını kaybetmeye başladığında kadınlar özgüvenle mücadele edebilir, hatta depresyon ve endişe yaşayabilirler. Saç dökülmesi yaşayan bir kadınsanız veya gelecekte saçınızı kaybedebileceğinizden endişeleniyorsanız, kadınlarda saç dökülmesi için bir rehber okuyun.

Kadınlar için saç dökülmesine ne sebep olur?

Bilmeniz gereken ilk şey, hem kadınlar hem de erkekler için saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olduğudur. Polikistik over sendromu gibi durumlar nedeniyle kadınlar belirli saç dökülmesine karşı hassas olabilirler. Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, genellikle erkek veya kadın tipi kellik olarak adlandırılan androjenetik alopecidir.

Kadın tipi kelliklerin 65 yaşın üzerindeki kadınların% 50’sini etkilediği düşünülmektedir. Bununla birlikte, genetik saç dökülmesi yaşlı kadınlarla sınırlı değildir; erkek tipi kellik olan erkeklerde olduğu gibi, kadınlar 20’li ve 30’lu yaşlarındaki saç dökülmesinden etkilenebilir.

Kadın tipi kelliklere neyin neden olduğu tam olarak anlaşılamamıştır , ancak bu tür saç dökülmesini yaşayan kadınların saç köklerinin zamanla küçülmesini ve ölmesine neden olan genetik bir duyarlılığa sahip olduğu düşünülmektedir. Kadın tipi kellik, saçın başın üstünde incelmesi ile karakterizedir.

Kadınlarda saç dökülmesine ne sebep olur?

Başın tepesinde kademeli incelme şeklinde saç dökülmesi yaşıyorsanız, muhtemelen kadın tipi kellikleriniz vardır. Çok hızlı bir şekilde meydana gelen veya saçların yamalar halinde düştüğü saç dökülmesi yaşıyorsanız, kadınları etkileyen diğer saç dökülmesi türlerinden bazılarını keşfetmek için okumaya devam etmelisiniz.

Alopesi areata

Alopesi areata kadınları ve erkekleri etkileyen bir tür saç dökülmesidir. Yamalarda dökülen saçlarla karakterize edilir, bu da toplam saç dökülmesi, bir büyük kel nokta veya kafa boyunca birkaç kel yama ile sonuçlanır.

İyi haber şu ki, bu tip saç dökülmesi genellikle geçicidir. Foliküller saç dökülmesinden zarar görmez, bu da kel yamalar yaşamaya başlayan çoğu insanın saçlarının tam olarak yeniden büyüme yaşayacağı anlamına gelir. Alopesi areata, kafada veya vücutta toplam saç dökülmesine yol açarsa, yeniden büyüme daha az olasıdır.

Alopesi areata bir bağışıklık durumudur ve diyabet ve hipertiroidizm gibi diğer otoimmün hastalıkları olan kişilerde daha yaygındır.

Alopesi totalis ve alopesi universalis

Alopesi areata kafada tam saç dökülmesine neden olduğunda , alopesi totalis (AT) olarak bilinir; Bu saç dökülmesi vücuda yayıldığında alopesi universalis (AU) olarak bilinir.

Alopesi areata vakalarının çoğu, bu ciddi saç dökülmesi formlarına yol açmaz. Bununla birlikte, AT veya AU geliştiren kişilerin saçlarının yeniden büyüme riski daha düşüktür.

Anaagen effluvium
Anagen effluvium, genellikle kemoterapi veya radyasyon gibi tıbbi tedavilerin neden olduğu yaygın bir saç dökülmesi türüdür. Saç yüz, kafa ve vücutta kaybolabilir, ancak bu saç dökülmesi genellikle geçicidir. Tedavi bittikten sonra, çoğu insan tam bir yeniden saç büyümesi yaşayacaktır.

Telogen effluvium
Telojen effluvium, kafada yaygın incelmeye neden olan bir saç dökülmesi türüdür. Genellikle vücudun başka yerlerindeki saçları etkilemez ve kadın tipi kelliklerin aksine genellikle geçicidir.

Telogen effluvium’a hormonal değişiklikler, duygusal veya fiziksel stres, hastalık, diyetinizdeki değişiklikler ve bazı ilaçlar gibi yaşam tarzı faktörleri neden olur.

Yara izi saç dökülmesi

Skarlaşan alopesi, cildi etkileyen başka bir durumdan kaynaklanan saç dökülmesidir. Skleroderma, liken planus ve diskoid lupus gibi cilt koşulları, foliküllere saldırabilir ve yok edebilir ve saçların büyümesini önleyebilir.

Skar alopesi nedeniyle saç dökülmesi meydana geldiğinde, hasar geri alınamaz. Bununla birlikte, ilk etapta saç dökülmesine neden olan cilt rahatsızlığı için etkili bir tedavi arayabilirsiniz.

Çekiş alopesi
Traksiyon alopesi kıl folikülleri üzerindeki gerilmeden kaynaklanan saç dökülmesidir. Saçları folikülden çeken örgü, uzatma veya sıkı saç modelleri uygulayan kadınlarda daha yaygındır. Bu tip saç dökülmesi genellikle başın önünde kel lekelere neden olur; saç dökülmesi genellikle geçicidir ancak foliküller hasar görmeye devam ederse kalıcı hale gelebilir.

Kadınlarda saç dökülmesine neden olan nedir?

Kadınlarda saç dökülmesine neden olan nedir?

Çoğu tamamen temelsiz olan saç dökülmesini çevreleyen birçok efsane vardır. Saç dökülmesi konusunda endişeli bir kadınsanız, aşağıdakiler hakkında endişelenmemelisiniz:

  • Saçlarınızı düzenli olarak yıkamak – şampuanlar ve saç kremleri sık kullanım için tasarlandığından saç dökülmesine neden olmaz.
  • Saç kurutma makinesi kullanmak – saç kurutma makinesi, düzleştirici veya saç maşası kullanmak, saçınızı kurutup parçalayıp dökülmeye neden olabilir. Bununla birlikte, bu öğelerin kullanılması kalıcı saç dökülmesine neden olamaz
  • Şapka takmak – şapka takmak ancak şapka çok sıkıysa saç dökülmesine neden olabilir, kafa derisine kan akışını keser
  • Güneşe maruz kalma – çok fazla güneşte kalmak cildiniz ve gözleriniz için kötü olabilir, ancak kalıcı saç dökülmesine neden olamaz.
Saçlarım dökülüyorsa ne yapmalıyım?

Saç dökülmesi yaşıyorsanız doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Kadın tipi kellik, skar alopesi veya alopesi totalis / universalis’in neden olduğu saç dökülmesi için kalıcı bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, saç dökülmesini kısa vadede etkili bir şekilde yönetmek için bazı tedaviler vardır.

Kadınlarda saç dökülmesine ne neden olur?
Birçok farklı şey kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. Geçici saç dökülmesine tıbbi tedaviler, hastalık, hormonal değişiklikler ve stres neden olabilir. Kalıcı saç dökülmesine genetik yatkınlık, otoimmün bir sorun ve bazı cilt rahatsızlıkları neden olabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi neye benziyor?
Kadınlar için en yaygın saç dökülmesi formu kadın tipi kelliktir. Bu tip saç dökülmesi başın üst kısmında incelmeye neden olur, ancak genellikle önden, yandan veya arkadan hiçbir kayıp olmaz. Diğer saç dökülmesi tipleri düzensiz saç dökülmesine veya ciddi durumlarda baş veya vücutta tam kelliklere neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.