Take a fresh look at your lifestyle.

Kadınlar Evlenince Daha Gergin Ve Stresli Oluyor

0

Evlilikte stresli olmak

Yaşamın belli bir döneminde stres çok daha artmaya başlıyor. Bu zamana kadar yaşanan olaylardan dolayı kalan çaresizlik hissi, çözümsüzlük hissi ile daha da büyüyor. Bunun sonucunda da tekrarlanan endişe, korku ve panik hali meydana geliyor. Kadınlar bu yüzden evlilikte daha stresli olmak zorunda kalıyor.

Uzmanlara göre bu kronik stres hem ruhsal hem de bedensel olarak insanları tehdit ediyor. Stres her yaştan insanda meydana gelebilse de kronik stres olarak adlandırılması için belli bir yaşın üstünde olmak ayrıca bir yıl boyunca bu durumun tekrar göstermesi gerekiyor.
Uzmanların yaptığı araştırmalara göre evli kadınlar, bekar kadınlara göre çok daha stresli.

Evlilikte stresli olmak

Erkeğin ve Kadının Strese Tepkisi Farklı

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre erkekler stresli durumlarda “savaş yada kaç” tepkisini kullanıyorlar. Kadınlar ise “yönelme ve dostluk kurma” tepkisini kullanıyorlar.
Kadınlar stres düzeyleri arttığında yönelme tepkisini veriyor. Yani çocuğu veya kendisiyle daha fazla ilgilenmek gibi duygusal aktiviteler yapıyorlar.

kadınlarda stres sebepleri

Bir diğer stres ile başa çıkma tepkisi ise dostluk kurma tepkisidir. Kendisine sosyal bir ortam hazırlayarak, yeni arkadaşlar edinir ve bunu devam ettirler. Bu iki tepkide stres ile baş etmelerinde yardımcı olur.

Erkeklerde ise hormonlardaki farklılıkdan dolayı savaş yada kaç denilen tepki ortaya çıkar. Erkeklerde stres düzeyi artarsa buna çözüm aramak yerine kaçabilir yada bununla mücadele ederek savaşır.

Günlük yaşamda da gözlemlenebildiği gibi kadınlar stresli olmak durumunda kaldıklarında arkadaşlarına dertlerini anlatır ve onlarla beraber çözüm aramaya çalışırlar. Erkekler ise stresli durumlarda çevredekilere bunu belli etmez ve çözüm aramaya çalışmazlar. Streslerini atabilecekleri hobileri, aktviteleri yaparlar.

Kadınlardaki ve erkeklerdeki stres çeşiti aynı bile olsa çözüm şekilleri farklıdır.

evlilikte sinir ve stresin zararları
Stresi Önlemenin Yolları

*Strese sebep olan olayın sebebini belirlemek ve çözüm aramak.
*Aşırı endişe ve kaygılardan uzak durmak.
*Çok fazla hırslanıp bir şeyi başarmaya çalışmakta stres yaratabilir. Bu durumla kendinize biraz daha zaman ayırarak başa çıkabilirsiniz.
*Zamanınızı, emeğinizi veya paranızı çok fazla harcayağınız işlerden uzak durmak.
*Hayatımızı kolaylaştırmak için yöntemler aramak.
*Düzenli egzersiz yaparak bedenimize daha iyi bakmak.
*Hedeflerimizi önce kısa süre için belirleyip sonrasında uzun süre için belirlemek.
*Her zaman yaptığınız şeylerin dışına çıkarak stresinizi atabileceğiniz aktiviteler yapmak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.