Take a fresh look at your lifestyle.

İyi Kolesterol ve Kötü Kolesterol Nedir?

0

Kolesterolünüzü Ne Kadar Kontrol Etmelisiniz

Birçok insan, yaşlanana kadar kolesterollerini kontrol etmek konusunda endişelenmek zorunda olmadıklarına inanır, ancak gerçek şu ki, çoğu yetişkin kolesterolünü düzenli olarak kontrol etmelidir. İnme ve kardiyovasküler hastalık riskinizi yönetmenin bir parçası olarak kolesterol seviyenizi bilmelisiniz. Bu yazıda farklı kolesterol türlerini, kolesterolünüzü ne sıklıkta kontrol etmeniz gerektiğini ve test sonuçlarınız kolesterolünüzün dengesiz olduğunu söylüyorsa, yüksek kolesterol sahibiyseniz ne yapacağınızı inceleyeceğiz.

Kolesterol nedir?

Kolesterol karaciğeriniz tarafından üretilen ve “lipoproteinler” adı verilen proteinler üzerinde kanınızda dolaşan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Vücudunuzun, hücre oluşturmak, yağlı yiyecekleri sindirmek ve hormon yapmak da dahil olmak üzere çeşitli önemli işlevler için kolesterole ihtiyacı vardır.

İyi Kolesterol ve Kötü Kolesterol Yüksek Kolesterol

Muhtemelen iyi kolesterol ve kötü kolesterol duydunuz ve belki de farkın ne olduğunu merak ettiniz.

İyi kolesterol yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesteroldür (HDL kolesterol). HDL kolesterol kötü kolesterolü emer, arterlerden çıkarır, daha sonra vücuttan aktığı karaciğere geri taşır. HDL bu önemli işlevi yerine getirdiğinden, bu iyi kolesterolün uygun seviyeleri kardiyovasküler riski azaltmada yardımcı olurken, çok düşük seviyeler bunu artırabilir.

Kötü kolesterol düşük yoğunluklu lipoprotein kolesteroldür (LDL kolesterol). Ne yazık ki, vücuttaki kolesterolün çoğu LDL kolesteroldür. Bu tip kolesterolün yüksek seviyeleri kardiyovasküler riski artırabilir.

Düşük HDL veya yüksek LDL problemlidir, çünkü kolesterolün vücuttan düzgün bir şekilde işlev görmesi olmadan, kolesterol arterlerin içinde yavaşça birikebilir. Bu, ateroskleroz, kolesterolün sert birikintiler oluşturmak için diğer maddelerle birleştiği ve arterlerin daha dar ve daha az esnek hale geldiği bir süreç olabilir. Bir kan pıhtısı etkilenen bir atardamarı bloke ederse inme veya kalp krizi olabilir.

Kolesterolünüzü Ne Sıklıkta Kontrol Etmelisiniz?

Çoğu zaman, yüksek kolesterolün hiçbir semptomu yoktur. Kolesterolünüzü düzenli olarak kontrol etmenin bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biri de budur. Ek olarak, birçok kişi zayıfsanız veya fiziksel olarak aktifseniz ve sağlıklı bir diyet yiyorsanız, yüksek kolesterol sahibi olamayacağınıza dair yanılgıya sahiptir. Diyet ve fiziksel aktivite kolesterolünüzü etkileyebilse de, diğer faktörler de rol oynamaktadır ve gerçek şu ki, tüm vücut tipleri, diyetler ve aktivite seviyelerindeki insanlar yüksek kolesterole sahip olabilirler ve düzenli olarak kontrol edilmeleri önemlidir.

Kanınızdaki HDL ve LDL kolesterol seviyeleri bir kan testi ile ölçülebilir. 20 yaşın üzerinde yetişkinlere önerilir. 40 yaşından sonra, doktorunuzla kardiyovasküler riskiniz hakkında konuşmak özellikle önemlidir.

Kardiyovasküler hastalık veya yüksek kolesterol için yüksek risk altındaysanız, doktorunuz kolesterolünüzün daha sık kontrol edilmesini isteyebilir. Yüksek risk altında olanlar şunları içerebilir:

  • Obez veya aşırı kilolu
  • Tip 2 diyabet var
  • Ailede yüksek kolesterol veya kardiyovasküler hastalık öyküsü var
  • Daha önce yüksek kolesterol vardı
  • Ailesel hiperkolesterolemi (AH) hikayesi
  • Ayrıca, yaşlandıkça, vücut LDL kolesterolü etkili bir şekilde temizlemediğinden, yüksek kolesterol riskiniz artar.
Kadınlar İçin Özel Hususlar

Kadınların erkekler gibi yüksek kolesterolleri olabilir, ancak bazı premenopozal kadınların yüksek kolesterol riskleri daha düşük olabilir, çünkü çocuk doğurma yıllarında vücuttaki östrojen seviyeleri aslında HDL seviyelerini yükseltebilir. Bununla birlikte, menopoz sonrası kadınlar ve menopoza yakın kadınlar HDL seviyelerinin düştüğünü ve LDL seviyelerinin yükseldiğini görmeye başlayabilir, bu nedenle kolesterolünüzü kontrol ettirmek hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Çocuklar İçin Kolesterol Taraması

6 yaşından 19 yaşına kadar genç yetişkinlere kadar çocukların yüzde 20’sinden fazlasında yüksek kolesterol bulunduğundan çocuklar bile kolesterol düzeyleri açısından taranmalıdır. Ancak, diyabet gibi riski artıran başka faktörler olmadığı sürece, çocukların genellikle ergenlikten önce (9 ve 11 yaşları arasında) ve bir kez ergenlikten sonra (17 ve 21 yaşları arasında) taranması gerekir. obezite veya ailede kalp hastalığı öyküsü yoksa.

Kolesterolünüzü Nasıl Kontrol Edersiniz?
İyi haber şu ki, kolesterolünüzü kontrol altına almak son derece önemli olsa da, gerçekten de kolay. Doktorunuz basit bir kan testi ile hem LDL hem de HDL seviyelerinizi kontrol edebilir. Testin en etkili olması için, doktorunuz testten dokuz ila 12 saat önce yiyecek, içecek veya ilaç kullanmamanızı isteyebilir.

Test sonuçları, desilitre kan başına miligram (mg / dL) ölçümlerinde kolesterol seviyelerini gösterecektir. Testiniz toplam kolesterolünüzü gösterecektir. Toplam kolesterol için 200 mg / dL’den az normal kabul edilir. Bunun içinde LDL kolesterolünüz 100 mg / dL’den az olmalı ve HDL’niz 40 mg / dL’den fazla olmalıdır. Testiniz ayrıca kandaki bir yağ türü olan trigliserit düzeyinizi de göstermelidir. Normal trigliserit seviyeleri 150 mg / dL’den azdır.

Yüksek Kolesterolünüz Varsa Ne Yapmalı?

Kolesterol testleriniz geri gelirse ve LDL kolesterol seviyeleriniz çok yüksekse veya HDL kolesterol seviyeleriniz çok düşükse, doktorunuz sayılarınızı tekrar sağlıklı seviyelere getirmek için sizinle birlikte çalışabilir. Genellikle yaşam tarzı değişiklikleri yapmak yardımcı olabilir veya doktorunuz kolesterol seviyelerini düşürmek için ilaç reçete edebilir . Yüksek kolesterolü yönetmek için yaşam tarzı değişikliği önerilerinden bazıları genellikle genel kalp sağlığınız için iyi olan davranışlarınızda değişiklik yapmaktır.

Genellikle, doktorunuz doymuş ve trans yağ alımını azaltmak için diyetinizi değiştirmenizi önerir. Bu yağlarda yüksek gıdalar karaciğerinizin vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kolesterol üretmesine neden olabilir. Bu, kızarmış yiyecekler, kırmızı et ve tam yağlı süt ürünleri miktarını azaltmak anlamına gelebilir. Kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeler de dahil olmak üzere diyetinize sağlıklı yiyecekler eklemek de önemlidir. Diyetinizde lif artışı – özellikle meyve ve sebze gibi sağlıklı seçimler yoluyla – kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olabilir.

Testiniz kolesterol seviyelerinizle ilgili bir sorun gösteriyorsa, rutine daha fazla fiziksel aktivite eklemek iyi bir fikir olabilir, çünkü çok hareketsiz olmak HDL kolesterolünüzü düşürebilir. Sigara içmek HDL kolesterol seviyenizi de düşürebilir. Düşük HDL kolesterol seviyeleri (iyi kolesterol) yüksek LDL kolesterolüne (kötü kolesterol) yol açabilir, çünkü kanda yeterli HDL kolesterol olmadan LDL kolesterol vücuttan etkili bir şekilde temizlenmez.

Diyet, egzersiz ve sigara içme alışkanlıklarınızdaki olumlu değişiklikler, diyabet ve yüksek tansiyon gibi diğer kardiyovasküler risk faktörlerini de etkileyebilir ve bu da genel kardiyovasküler riskinize yardımcı olabilir. Bu değişiklikler ayrıca aşırı kilolu olmak yüksek kolesterol için bir risk faktörü olduğundan, kolesterol seviyelerini daha da artırabilen kilo kaybına yol açabilir.

Her zaman sürdürülebilir ve sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanın en iyi yolu hakkında doktorunuzla konuşun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.