Take a fresh look at your lifestyle.

İlişkilerde Kavga Etmeden Konuşabilmek Mümkün Mü?

0

Kavga Etmeden Nasıl Tartışılır?

İlişkide ve evliliklerde tartışma olabilir, ancak önemli olan olayı kavga boyutuna İnsanlar fikir ayrılığı yaşayabilir, her zaman aynı kararda olmaları da mümkün değildir. Zaman zaman kendimizle bile tartışıp, yaptığımız şeylerden ya da söylediklerimizden pişmanlık duyuyoruz. Bunun için, sağlıklı ve seviyeli tartışmanın yollarını bilmeli, öyle hareket etmeliyiz.

Peki ama, birbirlerini seven çiftlerin her sorun çözmeye çalıştıklarında durumun kavgayla sonuçlandırmalarının nedeni nedir? Birlikte gülen eğlenen bu kişiler, neden iş kendi problemlerini konuşarak çözmeye geldiğinde sonu hep neden kavgayla biter? Öncelikle tartışma ve kavgayı birbirinden doğru ayırmak gerek. Tartışmanın enerjisi kötü olsa bile, tartışmak son derece sağlıklı. İki insanın fikir ayrılığı yaşamaması, her daim aynı kararda olması ne mümkün. Zaman zaman kendimizle bile tartışıp, yaptığımız şeylerden ya da söylediklerimizden pişmanlık duymuyor muyuz?

Hiç tartışmayan çift azdır. Bir çift tartışmıyorsa için iki olasılıktan bahsedebiliriz; ya geçmiş süreçte tartışmış ve sorunlarını çözmüşlerdir, yani bugüne dair ilişkilerini etkileyen ve etkileyecek problemlerini çözmüş fikir birliğine varmışlardır, ya da tartışmamak için problemlerin üzerini örtüyorlardır en tehlikelisi de budur.

Sorunları görmezden gelmek, kavga çıkmasın diye üzerini örtmek, bir gün büyük bir patlama yaşanacağının göstergesidir. Ancak tartışma ve kavganın ayrımını doğru yapmak önemlidir. Elbette çiftler arasında fikir ayrılıkları olacak. Hatta bu fikir ayrılıkları tartışılırken, öfkelenilecek, heyecanlanılacak, sinirlenilecek ve sonuçta çözüme ulaşmanın rahatlığı yaşanacak. Fakat tartışma kontrolden çıktığında, çiftler artık öfkesini kontrol edemez olduğunda ve üzücü sözler kontrolsüz bir şekilde söylenmeye başlandığında, artık tartışmaktan çıkılmıştır bu konuşma girişimi kavgaya dönüşmüştür. Hiçbir mesele, böyle bir ortamda çözüme ulaşamaz.

Her sağlıklı ilişkinin temeli, doğru iletişim kurmakla başlar. Kavgadan kaçınmak ve doğru ve sağlıklı konuşup tartışabilmek için dikkat edilmesi ve ilişkide ilke kabul edilmesi gereken bazı kuralları benimsemek ve uygulamak önemlidir.

Kavgada sakinleşmenin yolları

– Öncelikle sorunu çözmek için konuşmanın zamanını doğru seçmek gerek. Eşiniz ya da sevgiliniz heyecanlı bir maça odaklanmışken, ya da karnı aç, uykusuz, yorgun veya başka bir konu nedeniyle gerginken konuşmaya çalışmayın. Böyle bir durumda konuşma hep daha gergin olur ve tartışmanın kavgaya dönüşme ihtimali yükselir. Öncelikle sorunu masaya yatırmak için, uygun bir zamanın önceden birlikte kararlaştırın. Onun da kendini konuşmaya hazır hissettiği bir zamanı seçin.  Böylece, konuşma teklifi uygunsuz bir zamanda birdenbire gelmez ve taraflar sorunu çözmeye hazırlanma fırsatı bulurlar.

– Konuşulup çözüme ulaştırılmaya çalışılan konunun bir noktasında gerilim arttığında, öfkenin mantığın ve düzgün tartışmanın üzerine çıktığı hissedildiğinde, konuşmaya mutlaka ara verilmelidir. O noktada konuşmayı sürdürmek çözüme ulaştırmayacağı gibi, muhtemelen konu kavgayla sonuçlanacaktır. Konuşmayı ertelemek, sakinleştikten sonra sorunu daha dikkatli ve çözüme yönelik bir dille tekrar ele almak, daha faydalı olacaktır.

– Konuşmaya, kendinizi haklı çıkarmak veya karşıdakine yanlışını bildirmek gibi egoist bir yaklaşımla yapmayın, tamamen çözüm aramaya yönelin. Konuşmanın amacının nasihat etmek veya karşınızdaki haddini bildirmek değil, ilişkinizi daha huzurlu ve sağlam bir noktaya taşımak olduğu unutmayın.

– Her ne kadar üzülseniz ya da öfkelen seniz de, karşınızdaki kişinin rakibiniz ya da düşmanınız değil, sevdiğiniz insan olduğunu unutmamalısınız. Şu anda ona kızgın olabilirsiniz ama o beğendiğiniz ve sevdiğiniz bir insan.

– Gözyaşlarını silah olarak kullanmak ya da küsmek veya ilişkiyi bitirmekle tehdit etmek gibi iletişim yollarını kapatacak davranışlardan kaçınmalısınız. Her tartışmada ayrılık tehdidinin gündeme getirilmesi, samimiyeti ortadan kaldıracaktır.

– Tartışma sırasında başkalarıyla kıyaslanmak, örnek gösterilmek kişinin dinlemesini engeller ve kişi savunma ihtiyacı duyar. Hiç kimse başkasıyla kıyaslanmak ve olumsuz yönlerinin yargısız bir şekilde eleştirilmesini istemez.

– Tartışma boyunca ne kadar olumsuz duygular yaşarsak yaşayalım, saygı içerisinde davranmayı ve konuşmayı bırakmamalıyız. Eşyaların havada uçtuğu, incitici kelimelerin düşüncesizce söylendiği bir tartışmanın sonrasında bir uzlaşma sağlanmış olsa bile, yaşanan tartışmanın bırakacağı yara kolay kolay iyileşmez. Saygının olmadığı bir ilişkide, sevgi de uzun süre devam etmez, kaybolur gider

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.