Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Diş Eti Kanamasını Nedenleri

0

Gebelikte Diş Eti Kanaması

Hamilesiniz.Diş eti kanaması yaşıyorsunuz? Panik yapmayın. Birçok kadın hamilelik sırasında diş etlerinin kolayca kanadığını fark eder. Dünyaya yeni bir hayat getirmek için çıktığınız bu yolda bu durum muhtemelen bilmediğiniz birçok sürprizden biri.

Hamilelik sırasında diş etlerinin kanamasına neden olan nedir?

Kanamalı diş etlerinizden şikayet ettiğinizde diş hekiminiz size gebelik dişeti iltihabı tanısı verebilir . Hamilelik sırasında potansiyel nedenleri şunlardır:

Hormonlar. Şişmiş ve hassas diş etlerinizi, kanınızdan akan ve tüm mukoza zarlarınıza kan akışını artıran hamilelik hormonları (östrojen ve progesteron) neden olabilir .

Tükürük üretiminde azalma. Hamilelik daha fazla hormon anlamına gelir ve bazı insanlar için bu daha az tükürük anlamına gelebilir. Daha az tükürük, yediğiniz karbonhidratların dişlerinizin yüzeylerinde daha uzun süre asılı kalması ve potansiyel olarak plak birikmesine yol açması anlamına gelir. Plak , dişlerinizde oluşan yumuşak, yapışkan şeydir – ve diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olan bakterilerle doludur.

Tükürükteki değişiklikler. Tükürüğünüz hamile olmayan kadınlardan daha asidiktir . Bu, eskisi gibi etkili bir tampon olmadığı anlamına gelir. Bu asitler diş erozyonu ve çürüme riskini de artırabilir .

Diş macunu kullanımı. Fark edeceğiniz tek şey yemek tercihleri değildir. Diş macununun kokusuna dayanamadığınız için günde iki kez fırçalama alışkanlığınızdan kaçınıyor olabilirsiniz. Çözüm olarak başka marka ve tat içeren diş macunları deneyin.

Sabah bulantısı. Hamilelikte mide bulantısı ve kusma yaşıyor olabilirsiniz. Kustuktan sonra mide asidi diş minenizi yumuşatmış olabilir. Kustuktan sonra bir saat bekleyip dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ya da 1 bardak su ve 1 çay kaşığı karbonatla hazırladığınız su ile gargara yapabilirsiniz.

Hamilelikte diş eti kanaması ne zaman ortaya çıkar?

Gebelik döneminin kinci trimesterde diş etlerinizin kanadığını fark edeceksiniz , üçüncü trimesterde hassasiyet ve kanama artar. Hamile kalmadan önce dişeti hastalığınız varsa, muhtemelen şimdi ağırlaştığını fark edeceksiniz.

Hamilelik döneminde diş eti rahatsızlıkları

-Şişmiş, ağrılı diş etleri. Kanamalı diş etleri ile birlikte, diş etlerinizin şiştiğini, ağrıdığını ve kırmızı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu acı verici. Tamamen haklısın: Ama aynı zamanda tamamen normal bir durum.

-Gebelik tümörleri. Tehlikeli gelebilir, ancak bunlar genellikle zararsızdır ve hamile kadınların yüzde 0,5-5’inde görülür.  Piyojenik granülomlar olarak da adlandırılan bu kırmızı şişlikler en çok dişler arasında görülür. Genellikle aşırı plakla ilgilidir. İyi haber şu ki, bebeğiniz dünyaya geldiğinde muhtemelen ortadan kaybolacaklarıdır.

Hamilelikte diş eti kanaması tedavisi

Kanamalı diş etlerine dikkat etmenin en etkili yolları şunlardır:

İyi ağız hijyeni. Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın ve hassas diş etlerinizi tahriş etmemek için hafifçe (günde iki kez) fırçalayın.
Diş ipi. Kendinizi yorgun hissetseniz bile, diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. Bunu yapmak dişlerinizin arasına yapışan yiyecekleri çıkarır.
-Gargara. Fırçalamak ve diş ipi kullanmak konusunda iyi değilseniz ya da dişlerinize özellikle iyi bakmak istiyorsanız, ağzınızı alkolsüz bir gargara ile çalkalayabilirsiniz .
-Şekeri sınırlayın. Aşırı şeker ve iyi dişler birlikte olmuyor.Şeker isteğinizi meyveli sakızlarla giderebilirsiniz.
-Diş hekiminizi ziyaret edin. Diş hekimine düzenli ziyaretinizi atlamak cazip gelebilir, ancak diş muayenesi, ağzınızda olanları takip etmenin en iyi yoludur. Diş hekiminize hamile olduğunuzu ve röntgenlerden ve anestezi gerektiren herhangi bir işlemden kaçınmanız gerektiğini söylemeyi unutmayın. Genellikle, bir diş hekimini ziyaret etmek için en iyi zaman ikinci üç aylık dönemin başıdır.

Diş eti kanamasını evde nasıl tedavi edebilirsiniz?

-Günlük tuzlu durulama (1 çay kaşığı ılık suya 1 çay kaşığı tuz) kullanarak diş eti iltihaplanmasını önleyin.
Kabartma tozu ve su macunu ile fırçalamak, daha az plak oluşmasını sağlar. Daha az plak daha az inflamasyon anlamına gelir. Kabartma tozu, sabah bulantısı yaşarsanız dişlerinizdeki zararlı asitleri nötralize etmeye yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.