Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Alkol Kullanımının Zararları

0

Alkol ve Hamilelik

Hamileyken içmek bebeğiniz için zararlı olabilir, hamileliğin herhangi bir aşamasında bilinen güvenli bir miktar veya alkol türü olmadığı için en güvenli seçim hiç hamilelikte alkol almamaktır .

 • Hamileyseniz, hamile kalmaya çalışıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız alkol almayın.
 • Alkol, hamileliğinizi bilmeden önce bile hamilelikte herhangi bir zamanda bebeğiniz için sorunlara neden olabilir.
 • Hamilelik sırasında alkol almak, bebeğinizin erken doğum, doğum kusurları ve fetal alkol spektrum bozukluklarına sahip olma olasılığını artırır.

Hamileyken alkol alırsanız, bebeğiniz Fetal Alkol Spektrum Bozukluğu (FASD) için risk altındadır. FASD yaşam boyu fiziksel, zihinsel ve davranışsal zorluklara ve öğrenme güçlüklerine neden olabilir. Her türlü alkollü içecek (örneğin bira, şarap, alkollü içecekler) gelişmekte olan bir bebek için zararlı olabilir.

İçerseniz ve hamile olduğunuzu öğrenirseniz, durmak için asla çok geç olmadığını fark etmek önemlidir. Tükettiğiniz ve içmeyi bıraktığınız alkol miktarını azaltmak için attığınız her adım, gelişen bebeğinize zarar verme riskini azaltır.

Hamileliğinizi planlamak ve gebe kalmadan önce alkol almaktan kaçınmak da dahil olmak üzere sağlıklı olmak FASD riskini azaltmanın önemli bir yoludur.

Gebeliklerin neredeyse yüzde 50’si planlanmamıştır. Hamile kalmak istemiyorsanız, etkili bir doğum kontrolü yöntemi kullandığınızdan emin olun .

Düşük seviyeli alkol kullanımı bile normal adet döngülerini bozabilir ve hamileliği planlamayı zorlaştırabilir. Madde kullanım sorunu olan kadınlar ayrıca adet ve üreme bozuklukları için daha yüksek risk altındadır.

Hamilelik sırasında alkol almak bebeğinizin sağlığını nasıl etkiler?

Hamilelik sırasında alkol almak bebeğinizin sağlığını nasıl etkiler?

Hamilelikte alkol almak, bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hamilelik sırasında alkol içtiğinizde, kanınızdaki alkol plasentadan ve göbek kordonundan hızla bebeğinize geçer. Plasenta uterusunuzda (rahim) büyür ve bebeğe göbek kordonundan yiyecek ve oksijen sağlar. Hamilelik sırasında herhangi bir zamanda alkol almak bebeğinizin gelişmekte olan beynine ve diğer organlarına zarar verebilir. Hamilelik sırasında hiçbir zaman alkolün güvenli olduğu kanıtlanmamıştır.

Hamilelik sırasında alkol almak için güvenli bir zaman yoktur. Alkol hamilelik sırasında, hamile olduğunuzu bilmeden bile olsa bebeğiniz için sorunlara neden olabilir. Hamile olabilirsiniz ve 4 ila 6 hafta boyunca bilmiyor olabilirsiniz.

Hamilelik sırasında alkol almak, bebeğinizin bu sorunlara sahip olma şansını artırır:

 • Erken doğum. Bu, bebeğinizin 37 haftalık hamilelikten önce doğduğu zamandır. Prematüre bebeklerin doğumda ve daha sonra yaşamda ciddi sağlık sorunları olabilir.
 • Beyin hasarı ve büyüme ve gelişme sorunları.
 • Kalp kusurları , işitme sorunları veya görme sorunları gibi doğum kusurları . Doğum kusurları doğumda mevcut olan sağlık durumlarıdır. Doğum kusurları vücudun bir veya daha fazla bölümünün şeklini veya işlevini değiştirir. Genel sağlıkta, vücudun nasıl geliştiği veya vücudun nasıl çalıştığı konusunda sorunlara neden olabilirler.
 • Fetal alkol spektrum bozuklukları (FASD olarak da bilinir) . FASD’li çocukların zihinsel ve gelişimsel engelleri de dahil olmak üzere bir dizi sorunu olabilir. Bunlar, bir insanın öğrenme, iletişim kurma, kendine bakma veya başkalarıyla iyi geçinme konusunda sıkıntı çekmesine neden olabilecek beynin nasıl çalıştığı ile ilgili problemlerdir. Ayrıca fiziksel gelişimde sorunlar veya gecikmeler yaşayabilirler. FASD’ler genellikle ömür boyu sürer. Hamilelik sırasında aşırı içki içmek FASD’li bebek sahibi olma şansınızı artırır.
 • Aşırı içme, 2 ila 3 saat içinde dört veya daha fazla içecek içtiğiniz zamandır.
 • Düşük doğum ağırlığı.
 • Düşük. Bu, bir bebeğin 20 haftalık hamilelikten önce rahimde öldüğü zamandır.
 • Ölü doğum. Bu, bir bebeğin 20 haftalık hamilelikten sonra rahimde öldüğü zamandır.

Hamilelik sırasında bebeğinizi alkolden nasıl koruyabilirsiniz?

Hamilelik sırasında alkol almazsanız, bebeğinizde FASD’ler veya alkolün neden olduğu diğer sağlık sorunları olamaz.

Bazı kadınlar hamilelikte alkol alabilir ve sağlıklı görünen bebekleri olabilir. Bazı kadınlar hamilelik sırasında çok az alkol alabilir ve ciddi sağlık koşullarına sahip bebekleri olabilir. Her hamilelik farklıdır. Alkol bir bebeği diğerinden daha fazla etkileyebilir. Bebeğinizi hamilelik sırasında alkolün neden olduğu sorunlardan korumanın en iyi yolu, hamileyken alkol içmektir.

Kadın ve Alkol Gerçekleri

Araştırmalar, günümüzde kadınların çeşitli nedenlerden dolayı annelerinin nesillerindeki kadınlara göre daha fazla içme olasılığının olduğunu göstermektedir. Birçoğu yoğun yaşamlar yaşıyor ve alkolün sıklıkla bulunduğu bir kültürde, kadınlar içki içme hakkını ‘kazanmış’ gibi ya da alkolün hayatın stresinden kaçmalarına yardımcı olduğunu hissedebilirler. Akılda tutulması gereken birkaç gerçek:

Düşük riskli içme yönergelerinde alkol içmeyi bırakmak, bazı kanserler (örn. Meme kanseri), osteoporoz, beyin küçülmesi ve bozulması, gastrik ülserler, majör depresyon, kalp hastalığı, inme ve alkole bağlı karaciğer hastalığı gibi sağlık sorunları riskinizi azaltır. Kadınlar, erkeklerden daha az alkol aldıktan sonra alkole bağlı karaciğer hastalığı geliştirir.
Kadınlar alkolü erkeklerden farklı şekilde işler ve sonuç olarak kadınlar daha az miktarda alkol tükettikten sonra sarhoş olurlar.

Alkol, motor koordinasyonu, muhakeme, duygusal kontrol ve muhakeme gücünü azaltarak kaza ve yaralanma riskini artırabilir.

Eşler ve arkadaşlar hamile kadınların alkolden uzak durmalarını desteklemede önemli bir role sahiptir. Hamile eşinizi şu şekilde destekleyebilirsiniz: kendiniz içmeyi keserek veya sigarayı bırakarak, her ikiniz için sağlıklı aktiviteler planlamanıza yardımcı olun, sağlıklı kalmasına ve stresi azaltmasına yardımcı olun, lezzetli alkolsüz içecek seçenekleri hazırlayın ve ihtiyaç duyduğu takdirde profesyonel desteğe erişmesine yardımcı olun.

Hamileyseniz, hamile kalmaya çalışıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, alkol almayın. Hamile kaldığınızda, düzenli doğum öncesi bakım alın. Alkol içmeyi bırakmak için yardıma ihtiyacınız varsa sağlık uzmanınıza bildirin.03

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.