Take a fresh look at your lifestyle.

Hamile olduğunuzu işyerine ne zaman söylemelisiniz?

0

İŞTE HAMİLE OLMAK

İşte hamileliğinizin süresince işyerinde çalışmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler!

İş arkadaşlarınıza ve patronunuza hamile olduğunuzu söylemek için en uygun zaman ne zaman?

İşyerindeki insanlara ne zaman hamile olduğunuzu söylemeye karar vereceksiniz. Bazı kadınlar, düşük yapma riskinin daha düşük olduğu ilk trimesterden sonrasını bekler . Diğerleri haberi paylaşmak ve herkese hemen söylemek için sabırsızlanır.

Hangisini seçerseniz seçin, patronunuzla hamileliğiniz hakkında konuşurken düşünmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Hamileliğinizi sizden öğrendiğinden emin olun . Patronunuzun iş arkadaşlarınızdan birinden bunu duymasını istemezsiniz. Patronunuzun hamile olduğunuzu bilen ilk kişi olmasına izin verin.
 • Doğum öncesi bakım için işten uzak kalabileceğiniz zamanı anlatın . Bu hamilelik sırasında aldığınız tıbbi bakımdır. Sizin ve bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için tüm doğum öncesi bakım kontrollerinize gitmeniz önemlidir . Başlangıçta ayda bir kez kontroller yapılır; bitiş tarihinize yaklaştıkça daha sık gidersiniz. Patronunuzla işten kaçırmanız gereken zamanı telafi etme hakkında konuşun.
 • Güçlü kimyasallarla çalışıyorsanız veya ağır kaldırma yapıyorsanız, hamilelik sırasında iş sorumluluklarınızı değiştirmeyi sorun. Özellikle hamilelik sırasında iş yerinde sağlıklı ve güvenli kalmak önemlidir. Bütün gün ayakta durmak ya da böcek ilacı ya da radyasyon gibi şeylerle çalışmak sizin ve bebeğiniz için zararlı olabilir. Hamileyken sizi ve bebeğinizi güvende tutmak için patronunuzla farklı işler yapmak hakkında konuşun.

Doğum izninizi nasıl planlıyorsunuz?

Annelik izni, bir bebeğiniz olduğunda işten ayrılmanız gereken zamandır. Doğum iznini düşünürken kendinize şu soruları sorun:

 • İzninize ne zaman başlamayı planlıyorsunuz? Son tarihinize kadar çalışacağınızı düşünüyor musunuz? Yoksa bebeğinizin doğumundan birkaç gün veya birkaç hafta önce çalışmayı bırakacak mısınız?
 • Doğumdan sonra bebeğinizle ne kadar süre evde kalmayı planlıyorsunuz? Hemen çalışmaya geri dönmeniz mi gerekiyor? Çalışmadan ne kadar süre evde kalabilirsiniz?
 • Annelik izninizin nasıl olmasını istediğiniz hakkında fikirleriniz olabilir, ancak hamilelik sırasında ihtiyaçlarınız değişebilir. Hamilelik ve doğum çoğu kadın için sorunsuz geçer. Ancak hamilelik komplikasyonlarınız varsa veya işler planlandığı gibi gitmezse izninizin zamanlamasını değiştirmeniz gerekebilir.

Doğum iznine ek olarak, işvereninizin kendi doğum izni politikaları olabilir. Patronunuzla veya insan kaynaklarından birisiyle konuşun. Hamile kalmadan önce bunu yapmak harika bir fikir, eğer yapabilirseniz. Şu soruları sorun:

 • İşvereniniz ücretli doğum izni sunuyor mu? Bazı işverenler bebeğinizin doğumu için ücretli zaman sunar.
 • Doğum iznindeyken sağlık sigortanız devam ediyor mu? Sağlık sigortası, tıbbi bakım için ödeme yapmanıza yardımcı olur.
 • İşvereniniz işe geri dönmeye hazır olduğunuzda esnek zaman veya uzaktan çalışma imkanı sunuyor mu? Örneğin, haftada daha az saat çalışabilir veya başlangıçta evden çalışabilir misiniz? Ve sonra birkaç hafta içinde çalışma saatlerinizi veya ofis zamanınızı yavaş yavaş artırın.
 • İşvereninizin yeni annelere sunduğu başka programlar veya hizmetler var mı? İşyerinizde bir emzirme odası var mı? Bu, anne sütünü pompalamak için kullanabileceğiniz özel bir alandır. Belirli sayının üstünde çalışanı olan işverenler emziren anneler için bu alanı sağlamalıdır.
 • Doğum tarihinizden çok önce doğum izni hakkında patronunuzla konuşun. Doğum iznindeyken iş sorumluluklarınızı yönetmenin yolları hakkında konuşun. Gelecek projeleriniz varsa, bebeğinizin doğumundan önce ne kadar yapabileceğinizi düşünün. Dışarıdayken iş görevlerinizin doğru bir şekilde halledilmesi için bir yapılacaklar listesi veya bir dizi talimat oluşturmak isteyebilirsiniz.

Hamile çalışanın yasal hakları hakkında bilgi alın ve haklarınız doğrultusunda işvereninizle bu süreci nasıl geçireceğiniz konusunda görüşün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.