Take a fresh look at your lifestyle.

Gripten Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

0

Grip nedir?

Grip mevsimi yaklaşmaya başladı. Sıcaklıkların düşmesi ve havanın daha kuru hale gelmesiyle İnfluenza vakaları, yılın geri kalanına kıyasla on kat artmaya başlar.

İnfluenzanın kısaltması olan grip, kişiden kişiye doğrudan veya dolaylı temas yoluyla ve ayrıca hava yoluyla yayılan bir virüstür. Çeşitli grip virüsü türleri vardır ve bu tür yıl boyunca değişir.

Grip Mevsimi ne zaman?

Grip mevsimi, ilgili yarım kürede yılın en soğuk kısımlarında, kış aylarında ortaya çıkar. İnfluenza virüsü en çok soğuk ve kuru havalarda görülür, ancak yine de yıl boyunca bulaşabilir.

Yaygın Grip Belirtileri

Yaygın Grip Belirtileri

Grip, akciğerlere, buruna ve boğaza saldıran bir solunum virüsüdür. Semptomlar genellikle vücut ağrıları, titreme, terleme, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve ateşi içerir. Grip belirtileri aniden ortaya çıkar ve sizi en az birkaç gün yatakta bırakır.

Grip Neden Tehlikelidir?

Gripten kaynaklanan komplikasyonlar, zatürre gibi ciddi hastalıklara yol açarak gribi özellikle küçük çocuklar, 65 yaş üstü yetişkinler, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için tehlikeli hale getirebilir.

Grip Nasıl Önlenir

Herhangi bir hastalığı (grip dahil) önlemenin kesin bir yolu olmasa da, sağlığınız konusunda proaktif olmak her zaman iyi bir fikirdir. El yıkama konusunda daha gayretli olmak, sağlıklı yemek yemek, egzersiz yapmak ve daha fazla uyumak gibi şeyler, griple mücadelede büyük önleyici tedbirlerdir. Yılın bu zamanında grip aşıları da mevcuttur.

Bağışıklık Sisteminizi Artırarak Griple Savaşın

Vücudunuzun savunmasını güçlü tutmak, gribi önlemenin harika bir yoludur. İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin ve uçuşa yardımcı olmanın ve bu sezon gribi önlemenin üç yolu.

Egzersiz – Düzenli egzersiz yapmak, bağışıklık sisteminizi güçlü ve sağlıklı tutmanın kolay bir yoludur.

C Vitamini – C Vitamini yönünden zengin besinler tüketmek de virüsün ömrünü kısaltmanın kanıtlanmış bir yoludur. Portakal bariz bir seçimdir; tatlı, lezzetli ve sulu. Bütün bir portakal size 69,7 mg C Vitamini sağlar.Bir portakalın yanı sıra, işte griple mücadele gücü ve ek sağlık yararları içeren bazı meyve ve sebzeler;

  • Kırmızı dolmalık biberler daha fazla C vitamini içerir ve göz sağlığını destekleyen A vitamini içerir.
  • Yeşil dolmalık biber: Bir fincan, önerilen günlük değerin % 200’ünü sağlar ve aynı zamanda harika bir lif kaynağıdır.
  • Süper sebze olarak bilinen kale bitkisi, griple savaşan C vitamini artı A, K vitamini ve büyük miktarda mineral ve yağ asidi sağlama kapasitesine sahiptir.
  • Brokoli 132 mg C vitamini artı bol miktarda lif sağlar.
  • Papaya, sinüslerinizi temizlemeye, cildinizi aydınlatmaya, kemiklerinizi güçlendirmeye ve 88,3 mg C vitamini sağlamaya yardımcı olur.
  • 84.7 mg C vitamini içeren süper bir meyve olan çilek, antioksidanlar, folatlar, potasyum ve daha fazlasını içerir. Bu kırmızı meyveler sadece gribi önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp, göz, bağışıklık ve beyin sağlığını da destekler.
  • Acı biber, kivi, ananas, mango, brüksel lahanası ve karnabahar, portakaldan daha fazla C vitamini içerir.
  • Bağışıklık Artırıcı Takviyeler – Bağırsaklarınızı dengede tutmak için probiyotik almak, gribi önlemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı bağırsak bakterilerine sahip olmak sindirimden daha fazlasını düzenler, aynı zamanda kötü mikropları hedef alarak ve onları ortadan kaldırarak bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Bu yüzden kendinizi sınırlamayın, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için, tabiat ananın armağanlarını kullanın ve özellikle grip mevsiminde yıl boyunca lezzetli meyve ve sebzeler yiyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.