Take a fresh look at your lifestyle.

Göz Tembelliği Nedir, Neden Olur?

0

Göz tembelliği nedir?

Göz tembelliğine “Ambliyopi” de denir. Erken çocukluk döneminde başlayan bir göz problemidir. Ambliyopi, çocuklarda görme sorunlarının en yaygın nedenidir. Bir göz beyinle düzgün çalışmadığında olur. Beyin düzgün çalışan gözü destekler. Bu, diğer gözde görme kaybına ve göz tembelliği oluşmasına neden olur.

Ambliyopi genellikle gözlerden sadece birini etkiler. Bazen her ikisini de etkileyebilir. Çocuğunuzdaki göz tembelliğini erken tespit etmek ve hemen tedavi etmek önemlidir. Eğer yaparsanız, büyük olasılıkla uzun süreli görme problemleri olmayacaktır. Tedavi edilmediği takdirde, körlük de dahil olmak üzere ciddi görme sorunlarına neden olabilir.

Göz tembelliği belirtileri nelerdir?

Ambliyopi genellikle doğum ile 7 yaş arasında başlar. Çocuğunuzdaki belirtiler şunları içerebilir:

  • Birlikte çalışmayan gözler.
  • İçe veya dışa doğru bakan bir göz.
  • Gözlerini kısmak, bir gözünü kapatırken veya bir şeye bakmak için başını eğmek.
  • Derinlik algısı ile ilgili sorunlar.
  • Düşen bir üst göz kapağı.

Bazen semptomlar göz muayenesi dışında fark edilmez.

Göz tembelliğine ne sebep olur?

Tüm bebekler zayıf görme yeteneği ile doğarlar. Büyüdükçe vizyonları gelişmeye devam eder. İyi görme için her iki gözün de aynı net, odaklanmış görüntüyü sağlaması gerekir. Bazı çocuklar vizyonlarında sorunlara neden olan koşullar geliştirir. Bu sorunlar çocuğun her gözünden farklı bir resim çekmesine neden olabilir. Çocuğun beyni doğal olarak bu sorunu daha zayıf resmi engelleyerek çözmeye çalışır. Çocuk küçükken sorun çözülmezse, çocuğun beyni her zaman zayıf gözden gelen resimleri görmezden gelir. Bu, göz tembelliğine neden olur.

Gözün net bir şekilde odaklanmasını önleyen herhangi bir durum ambliyopiye neden olabilir. En yaygın 3 durum:

  • Şaşılık (aynı zamanda çapraz gözler de denir) – Gözler aynı yönde sıralanmaz. Ambliyopinin en yaygın nedeni budur.
  • Kırılma hatası – Bu, yakın görüşlülük, ileri görüşlülük ve astigmatizmayı içerir. Hata bir gözde daha büyükse ambliyopiye neden olma olasılığı daha yüksektir.
  • Katarakt – Bunlar göz merceğinde bulanıklaşmaya neden olur. Çocuklarda katarakt nadirdir.

Bazı çocukların ambliyopi riski daha yüksektir. Bunlar aşağıdakileri çocuklarda daha çok görülür:

Ambliyopi nasıl teşhis edilir?

Çocuğunuzda yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, bebekken bile göz muayenesi yaptırın.

Aksi takdirde, çocuklar 3 ile 5 yaşları arasında ilk göz muayenesinden geçmelidir.

Ambliyopi önlenebilir mi?
Ambliyopi önlenemez. Ancak bundan kaynaklanan görme kaybından kaçınılabilir. Çocuğunuzun görme alışkanlıklarını izleyin. Herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzu arayın. Göz tembelliği erken yakalandığında ve tedavi edildiğinde, çocuklar görüşlerinin çoğunu koruyabilmektedir. 10 yaşından sonra tedavi edilmezse, muhtemelen hayatlarının geri kalanı için görme problemleri olacaktır. Erken teşhis görme kaybını önlemenin anahtarıdır.

Göz tembelliği tedavisi

Ambliyopi tedavisi, zayıf gözü daha fazla kullanan çocuğu içerir. Bu gözün güçlenmesine yardımcı olur. Çocuğun zayıf gözü kullanmasını sağlamak için, daha güçlü gözün üzerine yapışkan bir bant takacaktır. Çoğu çocuk bantları günde 2 ila 6 saat takar.

Bazen, daha güçlü gözdeki görüşü bulanıklaştırmak için göz damlaları veya özel gözlükler kullanılır. Bu ayrıca zayıf göz çalışmasını güçlendirir. Gözlük veya kontakt lensler miyop veya hipermetrop ile ilgili sorunları çözebilir. Katarakt, sarkık göz kapakları veya çapraz gözler için cerrahi gerekebilir.

Tedavi genellikle görme normal olana veya görme iyileşene kadar devam eder. Çoğu çocuk için bu birkaç haftadan birkaç aya kadar sürer. Birkaç çocuğun 8 ila 10 yaşına kadar göz bantları kullanması gerekir.

Çok uzun süre göz bandı kullanmanın güçlü göze zarar vermesi küçük bir ihtimaldir. Göz bandı olan çocuklar tedavi sırasında doktorlarını sık sık görmelidir.

Erken tedavi neden önemlidir?
Yaşamın ilk yılları görme gelişimi için en önemli zamandır. Bir çocuğun ilk 7 ila 10 yılı boyunca, göz ve beyin arasındaki bağlantılar oluşturulur. Bu bağlantılar hala olgunlaşırken ambliyopiyi tedavi etmek çok daha etkilidir. Çocuğunuzun görme sistemi tamamen geliştikten sonra değiştirilmesi zordur. Ambliyopi tedavi edilmemişse, yaşam boyunca büyük olasılıkla zayıf bir görme vizyona sahip olacaktır. Gözlük, bant veya başka bir işlemle düzeltmek mümkün olmayacaktır.

Bir klinik çalışma, 17 yaşına kadar olan çocukları tedavi etmenin yararları olabileceğini göstermiştir. Tedavinin gençlere veya yetişkinlere nasıl yardımcı olabileceği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ambliyopi ile yaşamak
Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, göz bandı takması zor olabilir. Bir bant çocuğunuzu rahatsız ediyorsa, başka seçenekleriniz olup olmadığını doktorunuza sorun. Gözlük veya göz damlası çocuğunuz için daha iyi bir seçim olabilir.

Ambliyopi tedavi bittikten sonra geri gelişebilir. Çocuğunuzu belirtiler için izlemeye devam etmek önemlidir. Eğer geri gelişirse, tedavinin tekrar yapılması gerekecektir. Bazı çocukların tedavisi 10 yaşına kadar devam eder.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.