Take a fresh look at your lifestyle.

Gebelik Testi Sonucu Yanlış Çıkabilir Mi?

0

Gebelik Testi Hamileliği Nasıl Tespit Eder?

Günümüzde hamile olup olmadığını merak eden anne adaylarının bunu öğrenmek için uyguladıkları en kolay ve hızlı yöntemlerden biri gebelik testi dir. Eczaneden kolayca temin edebileceğiniz bu testler yanlış uygulama yapılmadığı sürece yüksek oranda doğru sonuç verir.

Hamilelik oluştuktan sonra yumurta döllenip rahim duvarına tutunduğunda vücut hCG adında bir hamilelik hormonu salgılar. Bu hormon idrarda da bulunur. Evde yapılan gebelik testleri hamilelik sonrasında salgılanan hCG hormonunu idrarda tespit ederek gebe olup olmadığınız bilgisini verir.


Gebelik Testi Yapmak İçin Doğru Zaman Nedir?

Gebelik testinin doğru sonuç vermesi için doğru zamanda yapılması gerekmektedir. Ancak birçok kadın birliktelik olduktan hemen sonra testi yapmayı seçer. Ancak gebelik testinin doğru sonucu vermesi için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir. En doğru sonuç alabilmek için adet gecikmesi meydana geldikten sonra 1 hafta bekleyip testi uygulamak kesin sonuç almak adına doğru olacaktır. Gebelik meydana gelmişse kan ve idrarda hCG hormonunun düzeyi artacağı için gebelik testinin doğru çıkma oranı da yükselmektedir.

Yanlış Negatif Sonuç Çıkmasının Nedenleri

Hamilelik testlerinde hamilelik oluştuğu halde yanlış sonuç göstermesi de çok karşılaşılan bir durumdur. Böyle bir durumda farklı bir marka test kullanarak ya da bir süre daha bekleyerek tekrar deneyin.
Gebelik testini uygulamak için acele davranırsanız sonuçların yanlış çıkma olasılığı olabilir. Adetleri düzenli olan kadınlarda yumurtlama adet kanamasının ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşir. Ancak bazı kadınlarda bu farklılık gösterebilir. Adet olmaya yakın yumurtlama gerçekleşebilir ve bu durumda adet sonrası yapılan gebelik testi yanlış sonuç gösterebilir.

Testin yanlış sonuç vermesinin bir nedeni de gebelik testinin kalitesiz olması ya da üretim hatasından kaynaklı idrardaki hormonu tespit edememesidir. Bu durumda gebelik testi satın alırken seçici olmak da önem taşımaktadır.

Hamilelik testinin uygulanması için en doğru zaman sabah saatleridir. Gün içerisinde uygulandığında çok su tüketilmesine bağlı idrarın fazla su içermesinden kaynaklı negatif sonuç alınabilmektedir.


Yanlış Pozitif Sonuç Çıkmasının Nedenleri

Hamile olmadığınız halde idrarda yapılan gebelik testinin pozitif çıkması da karşılaşılan bir durumdur. Bunun da çeşitli nedenleri vardır.

Kimyasal Gebelik
Kimyasal gebelikte döllenen yumurta rahime yerleşemeden adet kanaması benzeri bir kanama ile dışarı atılır, kanama bazen adet dönemine denk gelebilir ve bu adet kanamasıyla karıştırılır. Birçok kadın kimyasal gebelik yaşayabilir ancak düşük çok erken geliştiği için bunu fark etmezler. Kimyasal gebelik geçirdiyseniz ve düşük yaptıysanız bunu fark etmeden gebelik testi yaptığınızda test pozitif sonuç verir. Kimyasal gebelik oluştuğunda kanda ve idrarda gebelik hormonu hCG düzeyi arttığı için gebelik testinde sonuç pozitif çıkar. Ancak erken düşük yapmış olduğunuz için hamile değilsinizdir.

Dış Gebelik

Dış gebelik, döllenen yumurtanın rahime ulaşmadan genellikle fallop tüplerine ya da başka bir yere yerleşmesi sonucu oluşur. Dış gebelikte gebelik belirtilerinin hepsi vardır ve hamilesinizdir. Gebelik hormonları da yükselmeye başlar. Gebelik testi yaptığınızda sonuç pozitif çıkar. Ancak bebeğin rahimde gelişmesi gerektiği için bu gebeliğin ilerleme ihtimali yoktur. Dış gebeliğin erken dönemde fark edilip sonlandırılması gereklidir. Eğer tedavi edilmezse üreme organlarına zarar verir. Bu sebepten yaptığınız gebelik testi pozitif çıktıktan sonra doktora gitmeniz ve kontrolden geçmeniz oldukça önemidir.


Mol Gebelik

Mol gebelikte yumurta sperm tarafından döllenmiş ve rahime tutunmuştur. Hamilelik gerçekleşmiştir ve yapılan gebelik testi pozitif sonuç verir. Ancak mol gebelikte kromozomsal sebeplerden dolayı embriyo ve plasenta üzüm salkımını andıran bir kitle şeklinde gelişir. Bu sebepten gebeliğin sonlandırılması gerekir.

Yakın bir zamanda düşük yapmış ya da kürtaj olmuşsanız evde yaptığınız hamilelik testi pozitif sonuç verebilir. Bunun sebebi sonlanmış olan gebeliğiniz sonucunda vücudunuzun oluşturduğu gebelik hormonu düzeyinin düşmemiş olmasıdır. Bu hormon zamanla azalıp belli bir süre sonra tamamen yok olur. Ancak bu dönemde yapılan hamilelik testi pozitif çıksa bile hamile olmayabilirsiniz.

İlaç Kullanımı

Bazı gebelik tedavilerinde hCG hormonu içeren ilaçlar kullanıldığı için yapacağınız gebelik testi hamile olmadığınız halde pozitif sonuç verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.