Take a fresh look at your lifestyle.

Gebelik Öncesi Folik Asit Kullanımının Faydaları

0

Folat Bebek İçin Neden Önemlidir?

Gebelik döneminde, anne adayının vitamin değerleri bebeğin gelişimi için çok önemlidir. B vitaminleri grubunda yer alan Folik Asit, Folat, Folasin ya da vitamin B9 olarak da adlandırılır. Çoğunlukla doğada yeşil yapraklı bitkilerde bulunan bu vitamin vücutta yeni hücrelerin oluşumuna yardımcı olurken organ gelişimi için de oldukça önemli bir vitamindir.

Vücut B9 vitamini depolamaz. Gebe kalmayı düşünen ve gebeliğin ilk üç ayındaki kadınların bu vitamini günlük olarak almaları gerekir. Doğum kontrol ve sara (epilepsi) ilaçlarına bağlı olarak da vitamin B9 eksikliği gelişebilir.

Gebeliğin 2-12. haftaları arasında yeterli miktarda folik asit alınamazsa fetusta özellikle beyin ve omurilik ile ilgili anormalliklerle birlikte doğumsal gelişim bozuklukları görülebilir. Hamileliğin 22-28. günlerinde embriyoda nöral tüp oluşur ve kapanır. Nöral tüpten daha sonra omurilik, beyin ve kafatası gelişir. Folik asit eksikliği durumunda, Nöral tüpün kapanmaması sonucu spina bifida, beyinin gelişmemesi sonucu anensefali, beyinin kafatası kemiğinden dışarı çıkması gibi (meningomyelosel) sinir sistemi rahatsızlıkları oluşabilmektedir.

Hamileliğin ilk günlerinde, fetusun organları oluşurken, pek çok anne adayı henüz hamile olduğunu fark etmemiştir. Hamilelik fark edilip doktor kontrolünden sonra Folat alınması gebeliğin 1. Ayına denk gelmektedir. Bu Folat alımı için çok geç bir zamandır.

Gebelik Öncesi Folik Asit Kullanımının Faydası Nedir?

Folik asit eksikliğinden kaynaklı bebekte oluşabilecek anomali riskini azaltmak için, gebelik oluşmadan 3 ay önce doktor kontrolünde vitamin B9 alımına başlanması ve hamileliğin 12.haftasının sonuna kadar devam edilmesi gerekir. Ayrıca gebeliğin ilerleyen döneminde vitamin B9 kullanımına devam etmenin erken doğum, düşük kilolu bebek ve doğumda plasentanın erken ayrılması gibi bazı sorunların önlenmesinde etkili olabildiği ileri sürülmüştür.

Uzun Süre Vitamin B9 Kullanmak Zararlı Mıdır?

Folik asit vücutta depolanmayan bir vitamindir ve fazlası idrarla atılır. Doktorunuzun önerdiği dozda ve sürede kullandığınız takdirde hiçbir zararı yoktur.

Folat Hangi Besinlerde Bulunur?

Folik asit özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Vitamin B9 miktarı yüksek olan bazı gıdaları ise şekildedir:

  • Karaciğer, diğer organ etleri
  • Ispanak
  • Kuru baklagiller
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Avokado
  • Semizotu
  • Muz
  • Brokoli
  • Kuşkonmaz
  • Yumurta sarısı

Vitamin B9 içeren yeşil yapraklı sebzeler çok pişirildiğinde vitamin değerini kaybederler bu yüzden az pişirilmeli ya da çiğ olarak tüketilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.