Take a fresh look at your lifestyle.

Evlilikte Meydana Gelen Maddi Problemler

0

Evli yada beraber olan çiftlerin tartışmalarının sebeplerinden biride paradır. Paranın yetersiz gelmesinden, parayı verimli bir şekilde harcayamamaktan, birikmiş borçlardan ve benzeri bir çok sebepten dolayı ilişkiler büyük zararlar görebilir.

Maddi sıkıntıların çözümü için eşlerin birbirlerine karşı dürüst olması gerekmektedir. Parasal sıkıntıların meydana gelmesinden dolayı çiftler birbirlerini suçlamak yerine birlikte çözüm aramalıdır. Maddi durumdan dolayı meydana gelebilmenin en etkili yolu çiftlerin birbirine destek olmasıdır.

aile-maddi-problem

 

Çözümü Beraber Arayın
Maddi konularla ilgili sorunlarını eşinizden saklamak, kendi başınıza çözüm aramak sorunu içinizde daha fazla büyütecektir. Birbirinize karşı açık olup durumdan eşinize de bahsetmelisiniz. Parayı ne için biriktirdiğinizi, harcamalarınızı, kazancınızı ortak olarak belirlemelisiniz. Bu konuya zaman ayırarak maddi sorunları nasıl çözebileceğiniz hakkında da ortak bir çözüm bulmalısınız.

Suçu Karşı Tarafa Atmayın
Maddi beklentilerinizden dolayı hayal kırıklığına düşüp öfkelenseniz de bu öfkeyi eşinizden çıkarmamalısınız. Maddi sıkıntı konusunda eşinizi, çok fazla harcama yapmak, yeterince ev ekonomisine katkı yapmamak gibi sebeplerle sürekli suçlamak sorunu çözmeyi sağlamaz. Sorunun çözümü hakkında ikinizde nasıl bir yardım sağlayabileceğinizi belirtmelisiniz.

aile-maddi-sikinti

Uzmanlardan Yardım Alabilirsiniz
Parasal yetersizlikten dolayı borçlarınızı bankaya ödemiyorsanız, eşinizle birlikte bankaya gidip ödeme konusunda yeni bir düzenleme yapmaya çalışabilirsiniz. Bankaya, almış olduğunuz krediyi belirtilen sürede ödeyemeceğinizi söylediğinizde verdikleri parayı geri alabilmek için sizle beraber yeni ödeme planı hazırlayabilirler. Eğer bir yatırım yapıp borçlarınızı hafifletmek istiyorsanız da bir yatırım danışmanından yardım almanızda fayda var.

Bütçe Plan Belirlemelisiniz
Eşinizle beraber para yönetimi için mantıklı ve gerçekçi planlar yapmalısınız. Gelirlerinizi, giderlerinizi yazarak bir bütçe planı yapabilirsin. Bütçe planı yapmaktan ziyade buna uymanız daha önemlidir. Bu planın dışına çıkmayacağınız konusunda birbirinize söz verin. Ek mesaiye kalmanız, ek iş bulmanız yada iş değiştirmeniz gerekiyorsa bunları bir an önce gerçekleştirmeniz gereklidir. Size borcu olan kişilerden durumunuzu da belirterek borcunu geri ödemesini istemelisiniz.

maddi-gucluk

Tasarruflu Davranmalısınız
Maddi sıkıntıları çözmenin bir diğer önemli yolu da tasarruf etmekten geçiyor. Eşinizde sizde bazı lüks alışkanlarınızdan feragat etmelisiniz, biriniz harcamalarına devam ederken biriniz harcamaya devam etmemeli. Ortak bir şekilde belirlemenizde fayda var.

Borçlarınız azalana kadar harcamalarınıza ekstradan dikkat etmelisiniz. Eskiden yaptığınız harcamalardaki yanlışları tespit ederek, daha fazla harcama yapmamaya özen göstermelisiniz. Kredi kartlarına çok fazla yüklenmek yerine paranızın olduğu kadarıyla harcama yapmaya çalışmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.