Take a fresh look at your lifestyle.

Evliliklerde Doğum Sonrası Sorunlar

0

Evli çiftlerin yaşadığı sorunların büyük bir kısmı ilk doğum sonrası yaşananlardan veya bu doğumun evliliğin üzerinde kalan etkisinden kaynaklandığını söylenebilir.

Maalesef birçok evli çift bu zor dönemi atlatamıyor ya da bu dönemin izlerini evlilikleri süresince taşıyor. Oysa bu dönem evlilik için en zor dönemeçlerden biridir ve birçok çift için sancılı bir süreçtir. Bu döneme ait fark edilemeyen şey ise, çiftlerin mevcut problemi sadece kendilerine has, kendilerinin başaramadıkları ve yaşadıkları bir süreç olarak zannetmesidir. Dolayısıyla, kendi evliliklerinden ve eşlerinden şüpheye düşerler ve yaşanan bu sorunları kendi evliliklerine ait bir sorun ve yanlış olarak görürler.

Doğum dönemi evlilikte en zor atlatılan dönemeçlerden biridir. Doğum yapmış ve yeni anne olmuş biri, gerek bebeğiyle ilgili endişeleri, gerek bebekten kaynaklı yeni düzene uyum sorunu, gerekse yükümlülüklerinin artmasından kaynaklı her şeye vakit ayıramama, uykusuz kalma vs. gibi fiziksel durumların zorluğu nedeniyle yorgun bir durumdadır. Bir taraftan yardım etmek ve bebeği görmek için eve gelen misafirlerden dolayı işlerinin artması ve ağırlaştırması bir de bunun üzerine iniş çıkış gösteren hormonlarının etkisiyle zor bir şekilde yaşar ilk günleri.

Kolay değil elbette, sevilen çok istenen bir bebek de olsa, dünyanın en güzel duygusu da olsa, uykusuz bir şekilde gecenin gündüze karıştığı, çok yorulduğunuz bir dönem bu. Herkesten yardım beklenilen ama gelen yardımlarında sizi yorduğu ve bir o kadar da bunalttığı bir zaman. Bu karışık durumun içine bir de aileler eklenince ortalık iyice karışacak. Daha önce çocuk büyütmüş büyük annelerin telkinleriyle doktorunuzun tavsiyeleri çakışınca, her yaptığınıza karışan, ya da her cümlesinde size bir şeyler ima eden kayınvalidelerle yan yana oldukça gerginlik başlıyor. Bütün bu durumlardan kaynaklı biriken öfke de genelde kocaya yöneltiliyor. Birçok yeni anne olmuş kadın, bu dönemde eşini, annesini idare edememekle, annesine laf geçirememekle suçluyor. Bu dönem bir çatışma ve patlama olmadan atlatılsa bile, ömür boyu affedilmeyecek ve zorlanılan durumlarda artçı sarsıntıları olacak bir soruna neden olabilmekte.

Kayınvalide tarafından bakınca da onların işi de çok kolay değil. Geline yardım etmesen sorun olacak endişesi, yardım etsen karışıyorsun ya da çok biliyorsun tepkisi. Ayrıca bir de gelininin beceriksiz olduğunu torununa bakamayacağını düşünen kayınvalideler de var. Oğlumun bebeği, oğlumun evi diyerek, kendi zamanının çocuk yetiştirme koşullarını oğluna ve gelinine zorla dayatmaya çalışan kayınvalide tipleri de var. Bu kayınvalideler yeni anne psikolojisini anlamaya çalışmaz. Çünkü onlara göre gelini zaten oğlunun evinde refah içerisinde yaşıyordur. Kendi doğumunu hatırlar da, hem bebeğine hem kayınvalidesine bakmıştır. Üstelik kocası da hiçbir şeye yardım etmemiş elini hiçbir şeye sürmemiş, bebeğin bakımına hiç yardım etmemiştir. Şimdi, karısının etrafında pervane olan, çocuğun gazını çıkarmaya, bebeğin altını değiştirmeye yardım eden oğluna bakıp da gelininin bebeğe bakamayacak kadar beceriksiz olduğunu düşünmesi çok muhtemel. İstenmeden yaptığı yardımın, yardım değil yeni anneye bir baskı olduğunun farkında bile varmadan sürekli öğütler vermeye başlarlar. Buna rağmen kendince çok uğraştığı halde memnun edemediği gelinine duyduğu öfkesini oğluna yönlendirir. Oğlu adam olsa da, bir tanecik annesini karısına karşı ezdirmese.

Anlayacağınız her iki kadın için de çok zor ve sancılı bir dönem. Ama tahmin edeceğiniz gibi bu durumda arada çok zor durumda kalan kişi ise yeni baba. Ya annesini koruyacak kötü koca olacak, ya karısının yanında yer alıp hayırsız evlat olacak. Elbette ki her iki tarafı da idare etmeye çalışacak ama bunun mümkün olmadığını görecek. Yaptığı yardımlar görülmediği gibi iki kadın da yanlışlarını sıralayıp duruyor. Herkesin hata yaptığı bu ortamda tek görülen kendi yanlışları olmuş. Hâlbuki unutulan şey onun da ilk defa baba olduğunu, onunda için de yeni alışmadığı bir ortam olduğu ve anne ve eşinin arasında bu düzeyde arada kaldığı. Yani hayat onun için de değişmiş ve zorlaşmış.

Bu anlatılan tablo farklı şekillerde de olsa, olayların şiddeti farklı da olsa, birçok çiftin başından geçen bir süreç. Bu süreçte mümkün olduğunca hoş görülü ve anlayışlı olmak gerekiyor. Kayınvalidelerin bu dönemi kendilerinin de yaşadığını hatırlayıp kendisine yapılan şeyleri daha olgun ve anlayışlı davranarak gelinlerine yapmamaları gerekiyor. Gelinlerinde ne olursa olsun bunun geçici bir süreç olduğunu düşünüp biraz daha kendilerini sakinleştirmeleri gerekiyor. Gelelim yeni babaya, en zor görev onların. Bir taraftan eşlerinin yanında olup ona ruhsal ve bedensel olarak yardım edip aynı zamanda annelerini de idare etmeleri gerekiyor.

Sonuçta belki sizin için çok zor ve kötü bir dönemdi ama geçti gitti. Bu geçmiş dönemin sıkıntısını bütün yaşamınıza yayıp bu güne taşımayın. Zaten o dönemde yeterince üzüldüyseniz, bir de o zamanki halinizi hatırlayıp şimdi yeniden onları hatırlayıp üzülmenin size bir yararı yok. Önemli olan yanınızda sizi çok seven ve size annelik duygusunu tattıran güzel bir evladınızın olması.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.