Take a fresh look at your lifestyle.

Erken Doğum Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

0

Erken Doğum İçin Risk Faktörleri

Erken doğum veya prematüre doğum, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 37 tamamlanmış gebelik haftasından önce gerçekleşen bir doğum olarak tanımlanmaktadır. Erken doğmuş bir bebeğe sahip olmak, bir ebeveyn için son derece zor bir dönem olabilir. Bu makale ebeveynleri eğitmeyi ve duyguların hızıyla başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Erken doğumun nedenleri köken olarak büyük ölçüde çok faktörlüdür. Sosyal, psikolojik ve biyolojik faktörlerin tümü, nedende rol oynar. Önceki erken doğum deneyimi kesin bir risk faktörüdür. Tutarlı doğum öncesi bakım eksikliği ve düşük sosyoekonomik durum da bilinen faktörlerden bazılarıdır.

Bebekler neden erken doğar?

Tüm vakaların yaklaşık yarısında erken doğumun nedeni bilinmemektedir. Bazen doğum, herhangi bir uyarı olmadan kendi kendine başlar. Hamilelik sırasında her şeyi doğru yapsanız bile erken doğum yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bebeklerin erken doğma nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • çoğul gebelik (ikiz veya daha fazla)
 • erken doğum öyküsü
 • annenin rahim veya serviks ile ilgili bir sorunu var
 • anne enfeksiyon kaparsa
 • annenin, preeklampsi gibi bebeğin erken doğması gerektiği anlamına gelen tıbbi bir durumu varsa
 • annenin şeker hastalığı gibi bir sağlık sorunu var
 • Günlük yaşamınızdaki risk faktörleri – Sigara içmek, alkol almak, uyuşturucu kullanmak veya reçeteli ilaçları kötüye kullanmak, yaşamınızdaki kronik stres, düşük sosyoekonomik durum, aile içi şiddet.
 • Boya, plastik ve ikinci el duman gibi şeylerde hava kirliliği, kurşun, radyasyon ve kimyasallara maruz kalma.

Erken doğum riski azaltılabilir mi?

Erken doğum riski azaltılabilir mi?

Evet, erken doğum riskini azaltabilirsiniz. Ancak bazı risk faktörleri, değiştiremeyeceğiniz şeylerdir, örneğin önceki erken doğum öyküsü. Erken doğum riskinizi azaltmak için yapabilecekleriniz:

 • Hamilelik öncesinde sağlıklı bir kiloya sahip olduğunuzdan ve hamilelik sırasında doğru miktarda kilo aldığınızdan emin olun .
 • Hamile olduğunuzu düşündüğünüz anda ilk doğum öncesi bakım kontrolünüzü yapın.
 • Sigara içmeyin, alkol almayın, uyuşturucu kullanmayın veya reçeteli ilaçları kötüye kullanmayın.
 • Yüksek tansiyon, diyabet, depresyon ve tiroid sorunları gibi kronik sağlık durumları için tedavi alın .
 • Kendinizi enfeksiyonlardan koruyun. Sizi belirli enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olabilecek aşılar yaptırın.
 • Stresinizi azaltın. Sağlıklı besinler yiyin ve her gün aktif bir şeyler yapın. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan evin etrafında veya diğer çocuklarla ilgilenirken yardım isteyin.
 • Doğum yapmakla yeniden hamile kalmak arasında en az 18 ay bekleyin. Tekrar hamile kalmaya hazır olana kadar doğum kontrolünü kullanın. 35 yaşın üzerindeyseniz veya düşük veya ölü doğum yaptıysanız , hamilelikler arasında ne kadar bekleyeceğiniz konusunda sağlık uzmanınızla konuşun.

Prematüre bebeklerin özel bakıma ihtiyacı

Çoğu yenidoğan yoğun bakım ünitesinde zaman geçirir. Bu özel ünite, prematüre bebeklerin doğru büyüme ve gelişme için mümkün olan en iyi bakımı almasını sağlamak için bebeğin sıcaklık, beslenme ve korunma dahil temel ihtiyaçlarını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Ebeveynlerin Bekleyebilecekleri Şeyler:

Bebeğiniz 32-33. haftada doğmuşsa yenidoğan yoğun bakım ünitesine alınması muhtemeldir. 35 haftadan daha kısa süre önce gebeliklerini tamamlayan bebekler varsayılan olarak yenidoğan yoğun bakım ünitesine gider. Dahası, bu işarete yakın doğan bebekler, yeterli vücut yağlarına sahip olmadıkları için hala sıcak kalmakta zorlanırlar. Sonuç olarak, nefes almak için yardıma ihtiyaçları vardır veya nefes alma biçimlerine geçmeleri gerekir. Bu bebeklerin çoğunun da beslenmeyi öğrenmesi gerekiyor. Yutma refleksi, 34-35 gebelik haftasında gelişir. Bu bebeklerin bu beceriyi öğrenmesi gerekecek. Bir beslenme tüpüyle beslenecekler ve yavaş yavaş ağızdan beslenmeyi öğrenecekler ve daha sonra emzirilecekler. Bu süreç birkaç hafta sürebilir ve bu bebekler doğum tarihlerine yakın evlerine gitme eğilimindedirler. Ancak belirlenmiş bir zaman yoktur. Cevap, nasıl sıcak kalacağını öğrendiği zamandır.

Bebeğiniz 28. haftada veya daha erken sürede doğarsa, bu bebekler çok fazla teknolojik ve yaşam desteği bakımı gerektirme eğilimindedir. 28. gebelik haftasında doğan çoğu bebeğin nefes alma konusunda biraz yardıma ihtiyacı olacaktır. Birçoğu bir çeşit solunum destek makinesine gidecek. Erken doğan tüm bebeklerin sadece beslenmede değil, büyümede ve kilo alma konusunda da yardıma ihtiyacı olacaktır.

Genel olarak, bu erken doğan bebeklerin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çok uzun süre kalması gerekir. Bu küçük insan sizi şaşırtabilir ve doğması gereken tarihinden önce yada  biraz geçerek eve gidebilir. Her bebek farklıdır ve ebeveynleri her senaryo için hazırlaması gerekir.

Prematüre bebeğinizle evde olmaya alışmak

Bebeğinizi eve götürme zamanı geldiğinde, duygularınız karışabilir: bir yandan mutlak neşe, diğer yandan endişe hissedebilirsiniz. Bu normal. Bebeğinizi tanımak için haftalarınız ve aylarınız olacak ve onların bakımlarının çoğunun sorumluluğunu üstlenmeniz gerekecek.

Prematüre bebekler, tam zamanlı yeni doğanlara göre daha fazla ilgi gerektirir, bu nedenle onlara daha fazla zaman, sabır ve enerji ayırmayı unutmayın. Bununla birlikte, başka çocuklarınız varsa , yenidoğanı kıskanmalarının normal olmadığını unutmayın . Her ikinize de destek sağladıkları için, ailenin erken doğanla yavaş yavaş bağlantı kurmasına izin verin. Yeni doğan bebeğiniz yavaş yavaş ailenize alışırken, ailenizin de kendi başlarına bir uyum döneminden geçtiğini unutmayın.

Yapılan araştırmalar, prematüre bir bebek ile ebeveyni arasındaki cilt temasının çeşitli nedenlerden dolayı yararlı olduğunu göstermektedir. Bu temas türü, hem ebeveynin hem de erken doğan bebeğin cildinin genellikle göğüste temas ettiği bir yöntem olan kanguru bakımı olarak bilinir . Kanguru bakım faydaları, oksijen satürasyonları, daha düzenli bir vücut sıcaklığının ve bebek için korunmuş kalori içerir . Bu yöntem, yenidoğan doktorları tarafından desteklenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.