Take a fresh look at your lifestyle.

Erken Doğan Bebeklerin İhtiyaçlarının Karşılanması

0

Erken Doğan Bebek

Eğer hamileliğinizin 37. haftasından önce doğum yaparsanız, bebeğiniz “prematüre” olacaktır ve özel bakıma ihtiyaç duyabilir. Erken doğum yapmak stresli ve beklenmedik olabilir. Uyum sağlamanıza yardımcı olması için partnerinizden, ailenizden, sağlık uzmanınızdan destek alın.Erken doğan bebekler doğum yaşlarına bağlı olarak farklı sorunları vardır:

32 haftaya yaklaşan bebekler (7 ayın biraz üzerinde) yemek, nefes almak veya kendi başına sıcak kalmakla ilgili zorluklar yaşayabilir. Çoğu durumda, bu bebeklerin büyümek için zamanları olduğunda, bu sorunlar çözülecek ve uzun vadeli problemleri olmayacaktır.

26 haftadan kısa bir süre önce doğan bebeklerin (6 ayın hemen altında) ciddi problemleri olma olasılığı daha yüksektir. Bebeğiniz çok küçük veya sağlık sorunları ile doğmuşsa, bakım ve tedavi konusunda zor kararlar alabilirsiniz.

Erken doğum riskinizi azaltmak için yapılabilecekler

Erken doğum riskinizi azaltmak için doktorunuzu veya ebenizi düzenli olarak ziyaret ettiğinizden emin olun, iyi beslenin ve sigara içmeyin, alkol veya ilaç kullanmayın.

Erken doğum riskinizi azaltmak için yapılabilecekler

  • yorucu çalışmalardan kaçının
  • günde sekiz saatten fazla çalışmaktan kaçının
  • hayatınızdaki ekstra stres hakkında sağlık uzmanınızla konuşun
  • istismara uğradıysanız yardım isteyin
  • her gün dinlenmek için zaman ayırın
  • emniyet kemerinizi düşük ve pelvik kemiklerin üzerine, omuz kemeri göğsünüze sıkıca takılmış şekilde kullanın.
  • vücudunuzu dinleyin ve bir şeylerin farklı olduğunu düşünüyorsanız sağlık uzmanınızla konuşun

Bebeğinizin Bakımı

Özel bakım gerekirse doğum öncesi bebeğinizin doğumda sizden ayrılması gerekebilir. Doğumdan hemen sonra bebeğinizi ziyaret edebilmelisiniz.

Erken doğan bebekler, tüm bebekler gibi, küvezdeyken bile dokunulmalı, okşanmalı ve konuşulmalıdır. Bebeğiniz yeterince iyi olduğunda, cilt teması etmesi teşvik edilebilir. Bebeğiniz kucağınıza ve göğsünüzde kalp atışlarınızı duyabileceği, nefes aldığını ve emzirildiğini hissedebileceği bir yere yerleştirilmelidir. Erken doğan bebeğinizi emzirirken ek desteğe ihtiyacınız olabilir. Emzirme desteği hakkında ek bilgi için sağlık uzmanınıza danışın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.