Take a fresh look at your lifestyle.

El Ayak ve Ağız Hastalığı

0

El ayak ve ağız hastalığı nedir?

El ayak ve ağız hastalığı, özellikle okul öncesi çocuklar arasında yaygın bir çocukluk hastalığıdır. Çocuğunuzun ellerinde ve ayaklarında küçük ağız ülseri ve kabarcıklar olarak ortaya çıkar. Çok kolay yayılır, ancak genellikle oldukça zararsızdır.

El ayak ve ağız hastalığının nedenleri

El ayak ve ağız hastalığına coxsackie A virüsü neden olur. Virüs burun, ağız ve göğüsten gelen sıvılarda bulunur ve çocuklar hapşırdığında ve öksürdüğünde veya kabarcıkların içindeki sıvıya dokunduklarında yayılır. Virüs ayrıca enfekte olmuş çocukların kakasından da bulaşır.

El ayak ağız hastalığı çocuk grupları arasında çok bulaşıcıdır, ancak genellikle oldukça hafif ve zararsız bir enfeksiyondur. Bu hastalığın hayvan ayak ve ağız hastalığı ile ilgisi yoktur. Hayvanlardan bulaşmaz.

El ayak ve ağız hastalığı belirtileri

El ayak ve ağız hastalığı belirtileri

 • Salgınlar esas olarak okul öncesi çocukları etkiler. Kuluçka süresi 4-6 gündür – yani, herhangi bir belirti görmeden 4-6 gün önce virüs çocuğunuza bulaşır.
 • Diğer belirtiler ortaya çıkmadan önce çocuğunuzun bir iki gün hafif ateşi olabilir. Küçük ağız ülserleri genellikle ağzın yanaklarında, diş etlerinde ve yanlarında görülür. Çocuğunuz ayrıca ağrılı bir ağız veya boğazdan şikayet edebilir veya sadece yemeği reddedebilir veya sıvıları reddedebilir.
 • Çocuğunuzun baş ağrısı ve ağrıyan kasları olabilir veya hafif mide ağrısı veya bulantı şikayeti olabilir.
 • El ve ayaklarda, genellikle avuç içlerinde ve tabanda küçük kabarcıklar görülür. Çocuğunuzun altında küçük kırmızı lekeler görünebilir, ancak bunlar genellikle kabarcık oluşturmaz. Döküntü genellikle 7-10 gün sonra temizlenir.
 • Kabarcıklar gidene kadar çocuğunuz bulaşıcıdır.

El, ayak ağız hastalığı belirtileri hakkında doktorunuzu ne zaman göreceksiniz? Çocuğunuzun şu durumlarda doktora gitmesi gerekir:

 • katıları olduğu kadar sıvıları da reddediyor
 • dehidrasyon belirtileri gösteriyor – her zamanki gibi idrara çıkmıyor,
 • soluk ve ince, batık gözler, soğuk eller ve ayaklar, uyuşukluk
 • döküntüye ek olarak yüksek ateşi var veya genellikle durumu iyi değil
 • baş ağrısı, boyun tutulması veya sırt ağrısı var.

Çocuğunuzun el, ayak ve ağız hastalığı olabileceğini düşünüyorsanız veya ateş ve kızarıklığa neyin neden olduğundan emin değilseniz da doktora gitmelisiniz.

El ayak ve ağız hastalığı tedavisiEl ayak ağız hastalığı tedavisi

El, ayak ve ağız hastalığının tedavisi yoktur. Tek yapabileceğiniz semptomları tedavi etmektir.

 • Parasetamol rahatsızlığı hafifletebilir ve ateşi düşürebilir. Ayrıca, dehidrasyondan kaçınmak için çocuğunuza sıvı içmesini sağlamaya çalışmalısınız. Bu zor olabilir, çünkü çocuğunuzun ağzı acıyor olabilir. Herhangi bir eczaneden satın alabileceğiniz oral rehidrasyon çözeltisini deneyebilirsiniz.
 • Yemek yemek çocuğunuza zor gelirse, birkaç gün boyunca yumuşak yiyecekler vermelisiniz ve domates, limon, greyfurt ve portakal gibi asitli yiyeceklerden kaçınması en iyisidir.
 • El, ayak ve ağız hastalıkları genellikle ciddi bir hastalık değildir. Çoğu çocuk herhangi bir komplikasyon olmadan hızlı bir şekilde iyileşir.

El ayak ve ağız hastalığının önlenmesi

Çocuğunuzun ayak ve ağız hastalığına yakalanmasını engelleyemezsiniz.

Dikkatli el yıkama, özellikle çocuk bakımı ve okul öncesi, virüsün yayılmasını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.