Take a fresh look at your lifestyle.

Düşük Tehlikesine Sebep Olabilecek Yiyecekler

0

Hamilelik dönemi her anlamda dikkat gerektiren bir dönem. Bebeğin ve annenin sağlığı için en önemli unsurların başında sağlıklı beslenme geliyor. Gebeler beslenmelerine dikkat ederken bazı yiyeceklerden düşük riski nedeniyle kaçınmak zorunda. Hamilelik süresince anne adaylarının alkol ve sigara tüketmemeleri gerekiyor. Alkol ve sigara tüketimi düşüğe neden olabilecek etkenler arasında yer alıyor. Anne adayları hamilelik dönemi boyunca zararlı maddelerden uzak durmadıkları ve kendilerine iyi bakmadıkları durumda düşük riski yükselir. Hamilelikte anne ve bebek sağlığını korumak için yenilmemesi ve kontrollü tüketilmesi gereken yiyeceklerden var. İşte bu yiyeceklerden öneriler;

Karaciğer
Karaciğer içerisinde yüksek miktarda bulunan A vitamininden dolayı tehlikeli olabilmektedir. Yüksek miktarda A vitamini anne karnındaki bebek açısından bazı risklere neden olabilmektedir. Bu yüzden hiç karaciğer yememek ya da çok kontrollü tüketmek iyi olacaktır.

Kızartmalar ve cipsler
Bilimsel verilere göre kızartma ve cipslerde akrilamid maddesi bulunuyor. Bu madde kansere neden olabiliyor, hamilelikte ise düşüğe neden oluyor.

Pastorize edilmemiş süt
Pastörize edilmemiş sütlerde Listeria isimli bakteri bulunabilmekte. Listeria plasentadan geçebilen bir bakteri ve bebeğe bulaşarak enfeksiyona ve hayati tehlike oluşturan kan zehirlenmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden pastörize süt içmeye özen gösterin. Aynı tehlike pastörize olmayan sütten yapılmış peynirler için de geçerli.

Bitki çayları
Bazı bitki çayları hamilelik dönemine düşük tehlikesine sebep olacağı için bu dönemde tercih edilmemelidir.

Az pişmiş yumurta
Az pişmiş yumurtada salmonella bakterisi bulunabilir.Bu bakteri bağırsaklarda ishale neden oluyor. Hamilelik sürecinde ishal rahatsızlığının şiddetli olması anne adayının bebeğini kaybetmesine neden olabilmekte. Bebeğinizi ve kendinizi riske atmamak ve düşük tehlikesi yaşamamak için az pişmiş veya çiğ yumurta tüketmekten kaçınmalısınız. Bazı salata sosları, mayonez, evde yapılan dondurmalar ve bazı tatlılar çiğ yumurta ile yapılmış olabilmektedir. Bunlara da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kahve
Pek çok araştırma hamilelik döneminde ölçülü miktarda kafein tüketiminin sorun yaratmadığını gösterirken, düşüğün kafein tüketimiyle ilişkili olabileceğini gösteren araştırmalar da bulunmakta. Bu yüzden düşük riskini azaltmak amacıyla özellikle birinci trimesterde kafeinden kaçınmalısınız. Kafeinli içecekler yerine bol bol su, taze sıkılmış meyve suyu ve süt içmeniz daha faydalıdır.

Alkol
Hamilelikte güvenli olarak kabul edilen bir alkol miktarı olmadığından bu dönemde alkolden kaçınılmalıdır. Anne karnında alkole maruz kalan bebeğin gelişimi olumsuz etkilenebilmektedir. Ayrıca emzirme döneminde de alkolden kaçınılmalıdır.

Az pişmiş et
Az pişmiş etlerde bulunan Koliform bakterisi, toksoplazma ve salmonella gibi bakterilerin bulaşma riskinden dolayı az pişmiş et, tavuk sushi, pişmemiş deniz mahsullerinden uzak durmak gerekir.

Temiz yıkanmamış sebze
Hamilelik boyunca dışarıda yemek yediğinizde salata almamaya dikkat edin. Sebze çok faydalı olmakla birlikte iyi yıkanmadığı durumlar da üzerlerinde kalan bakteriler sebebiyle düşük yaşamanıza sebep olabilmektedir. Evde sebze tüketirken mutlaka sirkeli suda bekletip iyice yıkamalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.