Take a fresh look at your lifestyle.

Dudak ve Damak Yarığı

0

Dudak ve yarık damak nedir?

Yarık damak, sert damak oluşturan (ağzın çatısı) kafatasının iki plakasının tamamen birleştirilmediği bir durumdur.En önemli semptom doğumda yarık varlığıdır. Çoğu durumda yarık damak bulunduğunda yarık dudak da bulunur. Dudak ve damak yarığı anormallikleri yaklaşık her 700 doğumda bir ortaya çıksa da, doğumdan kısa bir süre sonra cerrahi ile oldukça başarılı sonuçlarla tedavi edilebilir.

Yarık dudak ve damak tedavisinin sonuçları genellikle hem estetik hem de fonksiyonel olarak mükemmeldir. Bu koşullarla doğan çocuklar iyi bir yaşam kalitesine ve normal bir yaşam beklentisine sahiptir.

Dudak ve Damak Yarığı Belirtileri

En önemli semptom doğumda yarık varlığıdır. Yarık dudak, üst dudaktaki küçük bir çentik kadar küçük olabilir. Ayrıca buruna giren bir yarık veya delik kadar büyük olabilir. Yarık damak, düzgün şekilde oluşturulmamış küçük bir alan olabilir. Ama aynı zamanda ağzın çatısında büyük bir ayrılık olabilir.

Dudak ve damak yarığı önlenebilir mi?

Yarıkları olan çocukların genellikle başka sağlık sorunları vardır. Yemek yeme ve konuşma konusunda sorun yaşayabilirler. Ayrıca işitme problemleri, kulak problemleri veya diş problemleri olabilir.

Yarık dudak ve yarık damak neden olur?

Yarık dudak ve yarık damak gebelikte erken ortaya çıkan kusurlardır. İlk üç aylık dönemde bir bebeğin yüz özellikleri gelişir. Önce dudaklar, ardından ağız ve damak oluşur. Dokular ve hücreler doğru oluşmazsa yarıklar oluşur. Yarık dudak ve yarık damak kendi başlarına oluşabilir. Ayrıca başka bir durumun veya sendromun bir parçası olabilirler.

Kimse yarıklara neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyor. Doktorlar bunun genetik veya çevre faktörlerinden kaynaklandığına inanıyor. Bu nesilden nesile aktarılabilir. Ancak, her 5 yarıktan sadece 1’i kalıtsaldır .Yarık damaklı bir bebek sahibi olma riskinizi artırabilecek bazı şeyler vardır. Bunlar:

 • Ailede yarık dudak veya damak öyküsü olması.
 • Hamilelik sırasında sigara, uyuşturucu veya alkol kullanmak.
 • Hamilelik sırasında folik asit gibi yeterli besin almamak.
 • Hamilelikten önce diyabet olması.
 • Hamilelik sırasında epilepsi gibi bazı ilaçların alınması.
 • Hamilelik sırasında obez olmak.
 • Hamilelik sırasında kızamıkçık (Alman kızamığı) gibi bazı enfeksiyonlara sahip olmak.

Dudak ve damak yarığı nasıl teşhis edilir?

Dudak ve damak yarığı nasıl teşhis edilir?

Dudak ve damak yarığı genellikle bebeğin ilk muayenesinde doğumda teşhis edilir. Bazen doktorunuz bunu rutin bir ultrasonda görebilir. Bu hamileliğiniz boyunca yapılan bir görüntüleme testidir.

Genellikle doğumdan önce yarık dudak ve yarık damak ultrason ile teşhis edilir. Daha az belirgin yarıklar, doğumdan sonra, görsel olarak veya emzirme sorunları sonucu teşhis edilebilir. Submukoz yarıklar gibi çok ince yarıklar, konuşma gecikmesi oluşana kadar teşhis edilmeyebilir. Tanı konulduktan sonra, bir tedavi planı uygulanabilir.

Dudak damak yarıklı bir bebek sahibi olma risklerim nelerdir?

Genel olarak, yarık damaklı bir çocuk doğurma riskleri, her iki ebeveynin de yarık olduğu zaman en yüksektir. Sadece bir ebeveynde yarık damak varsa, yarık damaklı bir bebek sahibi olma riski 20’de 1’dir (% 5). Hiçbiri yarık olmayan bir ebeveyn grubu yarıklığı olan bir çocuğu doğurursa, yarık damaklı ikinci bir çocuğu doğurma şansı yüzde 2 ila 4 arasındadır.

Dudak ve damak yarığı önlenebilir mi?

Bu doğum kusurlarının kesin nedeni bilinmemektedir. Yani, onları engelleyemez veya önleyemezsiniz. Ancak doğum kusuru olan bir bebek sahibi olma riskinizi azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Bunlar:

 • Hamilelik öncesi ve sırasında folik asit almak.
 • Hamilelik sırasında sigara, uyuşturucu ve alkolden kaçınmak.
 • Hamilelikten önce sağlıklı bir kilo almak ve hamilelik sırasında çok fazla kilo almamak.
 • Aşı yaptırmak ve kendinizi enfeksiyonlardan korumak.
 • Doğum kusurları olasılığını azaltmaya yardımcı olacak bu ve diğer yollar hakkında doktorunuzla konuşun.
Yarık dudak ve yarık damak tedavisi

Yarık dudak ve yarık damak tedavisi birkaç önemli faktöre bağlıdır. Bunlar yarık tipi ve bebeğinizin genel sağlığını içerir. Yarıklar çocuğun gelişimi ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, tedavinin mümkün olduğunca erken başlaması önerilir.

Yarık dudak, yarık damak veya her ikisine birden sahip olan bebeklerin çoğunda bir tür ameliyat gerekir. Yarık dudağı onarmak için ameliyat genellikle bebek 1 yaşından önce yapılır. Yarık damak genellikle bebek 18 aylık olmadan önce onarılır. Bazı çocukların büyüdükçe daha fazla ameliyata ihtiyacı olacaktır.

Yarıklar konuşma ve diş problemleri gibi başka sağlık sorunları yaratabilir. Bebeğinizi tedavi edecek uzmanlardan oluşan bir ekip oluşturmak için doktorunuzla birlikte çalışmalısınız. Grup, ilgili birçok alandan doktor ve hemşire içerecektir. Oral cerrah, konuşma terapisti, pediatrik diş hekimi, odyolog ve beslenme uzmanını içerebilir.

Yarık damak çocuğun dişlerini etkileyebilir mi?

Yarık üst çeneyi içeriyorsa, gelişen dişler de etkilenebilir. Dişler düzgün şekilde büyüyemeyebilir veya bazıları tamamen eksik olabilir. Yarıklığın şiddetine bağlı olarak, bazı çocukların dişlerini doğru şekilde hizalamak için ortodontik tedaviye ihtiyacı vardır ve bazılarında yarık üst çene kemiğini böldüğü eksik kemiği değiştirmek için daha fazla ameliyat gerekebilir.

Yarık dudak veya yarık damak ile yaşamak
Zamanla, çoğu çocuğun ilgili sorunlarını yönetmek için ek tedaviye ihtiyacı vardır. Çocukken dudak ve damak yarığı olan yetişkinlerin bazı kalıcı etkileri olabilir. Ancak erken tedavi ile çoğu normal ve sağlıklı yaşar. Doğum kusurunu çocuklarınıza geçirme şansınız var. Çoğu yarık vaka rastgele olduğu için bu düşük bir yüzdedir. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek için genetik testler yaptrabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.