Take a fresh look at your lifestyle.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

0

Yeni annelerde saç dökülmesi

Hamileyken göz önünde bulundurmanız gereken birçok farklı sağlık sorunu vardır. Hamileliğiniz sırasında sağlıklı, dengeli bir diyet yediğinizden, bazı riskli gıdalardan kaçındığınız veya bunlarla önlem aldığınızdan ve folik asit ve D vitamini gibi hamilelik takviyeleri aldığınızdan emin olmalısınız .Bu arada saçlarınız daha kalın ve yağlı olma eğilimindedir. Buna karşılık, birçok kadın doğum sonrası saç dökülmesi ile karşı karşıyadır.

Pek çok kadının fark etmediği şey, cildinizin ve saçınızın hamilelik ve doğumdan da etkilenebileceğidir. Cildiniz bazen yamalar halinde koyulaşabilir ve güneş yanığına karşı daha savunmasız hale gelebilir. Hamile kadınların kabızlık, hazımsızlık ve uykusuzluk gibi küçük koşullara daha duyarlı olabileceği de yaygın bir bilgidir. Buna karşılık, doğumdan sonra, birçok kadın hızlı, önemli saç dökülmesi ile karşı karşıyadır.

İyi haber şu ki, bu saç dökülmesi neredeyse her zaman geçicidir ve genellikle altta yatan bir sağlık sorununun göstergesi değildir.
Doğum sonrası saç dökülmesi normal midir?

Hamilelik sırasında saçlarınız neden kalınlaşıyor?

Hamilelikte aşırı saç büyümesinin östrojen ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Hamilelik sırasında vücut östrojeni serbest bırakır, bu da saç büyümesinin ve kayıp döngüsünün yavaşlamasına neden olur. Bu yüzden saçları normal şekilde dökmek yerine kafa derisi tutar. Sonuç olarak, kirpiklerinizin, başınızdaki saçların ve kaşların hamilelik sırasında daha kalınlaştığını fark edebilirsiniz.

Tüm kadınlar hamilelik sırasında saçlarının daha kalın ve daha parlak olduğunu fark etmez; hatta bazıları bu süre zarfında saç dökülmesi yaşayabilir. Hamilelik sırasında saç dökülmesi nispeten nadirdir, ancak saçınızın hamileliğiniz boyunca çeşitli değişikliklerden geçmesini bekleyebilirsiniz.

Hamilelikten sonra neden saç dökülmesi olur?

Doğum yaptıktan sonra, hamilelik sırasında dökülmeyen fazla saçlar kaybolacaktır. Anormal miktarda saç kaybediyormuşsunuz gibi görünebilir, ancak gerçekte saçlarınız sadece normale dönüyor.

Ayrıca doğumun, kafada yaygın incelmeye neden olan bir tür saç dökülmesi olan telojen effluvium için bir tetikleyici olabileceğine inanılmaktadır. Telojen effluvium yoğun fiziksel veya duygusal stres ile ilişkilidir.

Düzensiz kel lekelere neden olan saç dökülmesi de dahil olmak üzere daha şiddetli saç dökülmesi, vitamin eksikliği gibi başka bir sorunun işareti olabilir.

Hamilelikte saçınızın bakımı

Kalınlaşmanın yanı sıra, birçok kadın saçlarının hamilelik sırasında renk veya dokuda değiştiğini fark eder. Bu değişikliklere yanıt olarak, belki de farklı bir renk boyayarak saçınızı şekillendirme şeklinizde değişiklik yapmaya karar verebilirsiniz.

Artık hamilelik sırasında saçınızı boyamanın büyük ölçüde güvenli olduğu düşünülmektedir, ancak kendinizi ve bebeğinizi güvende tutmak için bazı ek önlemler alabilirsiniz:

  • En az bebek 12 haftalık olana kadar bekleyin
  • Boyanın kafa derinize dokunmasını önlemek için tam bir boya yerine vurgu yapın
  • Yarı kalıcı bitkisel boyaları kullanın
  • Profesyonel bir kuaförden tavsiye alın
Hamilelik sonrası saç dökülmesini yönetme

Yukarıda belirtildiği gibi, hamilelikten sonra saç dökülmesini yaşamak yaygındır, ancak çoğu kadın için bu sadece geçici olacaktır. Saç dökülmenizin dengelenmediğinden ve doğumdan sonraki aylarda beklenen yeniden büyümeyi yaşamadığınızdan endişe edebilirsiniz, ancak bu endişe kaynağı olmayabilir. Kadın hormonları hamilelikten sonra farklı zamanlarda normale döner.

Saç dökülmeniz hamilelikten sonra aylarca devam ederse, doktorunuzu ziyaret etmelisiniz, çünkü başka bir durumun işareti olabilir. Kadınlarda uzun süreli saç dökülmesi için en belirgin açıklama, kadınları 20’li veya 30’lu yaşlara kadar etkileyebilen kadın tipi kelliktir.

Yeni annelerde saç dökülmesi

Doktorunuz genetik, kalıcı saç kaybınız olduğundan şüpheleniyorsa minoksidil adı verilen bir tedavi önerebilir. Bu, günde bir veya iki kez kafa derisine sürülen bir köpük veya losyondur. Saç dökülmesini durdurduğu ve kullanan kadınların çoğunda yeniden büyümeyi teşvik ettiği gösterildiğinden, kadın tipi kellik olan kadınlar için çok etkili bir tedavidir.

Minoksidil, herhangi bir iyileşme fark edilmeden önce her gün üç ila dört ay boyunca uygulanmalıdır. Daha sonra saç dökülmesinin durmasını ve yeni saç büyümesinin mümkün olmasını sağlamak için sürekli olarak kullanılmalıdır.

Doğum sonrası saç dökülmesi normal midir?

Evet, çok yaygındır. Hamilelik sırasında kadınlar saçlarının dökülmesini durur ve sonuç olarak daha kalın hale gelir. Doğumdan sonra, bu fazla saç kısa bir süre içinde dökülme eğilimindedir; bu geleneksel anlamda saç dökülmesi değil, sadece hamilelik sırasında dökülmeyen fazla saçın dökülmesidir.

Bazı durumlarda, doğum sonrası saç dökülmesi doğum stresiyle ilişkili olabilir. Doğumun, kafada yaygın incelme ile karakterize bir tür saç dökülmesi olan telojen effluvium’u tetikleyebileceğine inanılmaktadır.

Doğum sonrası saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?

Doğum sonrası saç dökülmesi, genellikle geçici olma eğiliminde olduğundan tedavi gerektirmez. Ancak saçınızın normale dönmesi için birkaç ay beklemeniz gerekebilir. Saç dökülmesi devam ederse doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.